Emlak Haberleri

Emlakjet 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayınlandı!

Yeni Nesil Gayrimenkul Platformu Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayınladı. Raporunda Emlakjet, Yerel Seçimlerin Gayrimenkul Sektörüne beklenen etkilerini araştırdı.

Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayınladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde Şubat ayında konut arayanların  konut arayanların %47’si kiralık %53’ü satılık konut aradı. Bir önceki aya göre satılık ve kiralık fiyatlarında radikal bir değişiklik gözlemlenmiyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2024 Şubat konut satışları 80 bin 308 oldu.

TÜİK verilerine göre; 2024 Şubat konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %17,3 artarak 93 bin 902 oldu. Konut satışlarında; İstanbul 16 bin 344 konut satışı ve %17,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 300 konut satışı ve %8,8 pay ile Ankara, 5 bin 168 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla18 konut ile Ardahan, 45 konut ile Tunceli ve 51 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara Şubat ayında bin 846 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %44,9 azalarak bin 846 oldu. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,0 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 691 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 659 konut satışı ile Antalya ve 151 konut satışı ile Mersin izledi.

Emlakjet verilerine göre kadınların gayrimenkule ilgileri giderek artıyor.

Emlakjet Şubat ayı verilerinde de kadınların erkeklere oranla daha fazla konut arama yaptığı görülüyor. Şubat ayında kadın/erkek konut arama oranı kadınlarda %63, erkeklerde %37 şeklinde seyrediyor.

Kiralarda radikal artış yaşayan il ve ilçeler ise şöyle;

Şubat ayı kira artışlarında il bazında Ankara ve Aydın başı çekerken; Diyarbakır ve Konya illerinde de bir önceki aya oranla hissedilir bir artış gözlendi.

İstanbul-Esenyurt’da Şubat ayında, bir önceki aya oranla %9 oranında kira artışı oldu.

Şubat ayında En Çok Konut Aranan İller & Türkiye İçindeki Arama Payı & Fiyat Değişimleri

Yerel seçimlerin sektöre beklenen etkileri:

Emlakjet kullanıcılarının %42’lik bir kesimi seçim sonrası gayrimenkul sektöründe fiyat artışı öngörüyor. Yerel seçimlerle beraber ekonomide beklenen hareketlenmelerin gayrimenkul sektörünü de yakından etkileyeceğini belirten Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, Emlakjet kullanıcılarının yerel yönetimlerden en çok kentsel dönüşüm ve kiracı-ev sahibi sorunlarına çözüm beklediklerini belirtti.

İPA, İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması Şubat 2024 yayınlandı.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması Şubat 2024 Raporunu yayınladı. Zira araştırmaya göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre %81 arttı. Nitekim İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 55.321 lira olarak hesaplandı.

İMSAD Şubat 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Şubat 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi 2023 yılında yüzde 5,7 arttı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat 2024’te yıllık yüzde 67,07 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Şubat 2024‘te, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 67,07 arttı. TÜFE artışı aylık bazda yüzde 4,53 oldu. Dolayısıyla açıklanan bu aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda ve işyerlerinde uygulanacak Mart 2024 kira artış oranı da netleşti.

2024 Şubat inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 1 artarak 91,8 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Şubat inşaat sektörü güven endeksi yükseldi. Zira bu istatistiki verilere göre, Şubat ayı İSGE, 2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 1 artarak, 91,8 oldu.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Şubat raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Şubat ayı raporunu paylaştı. Buna göre reel fiyatlarda Türkiye’de düşüş devam ediyor.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Aralık 2023’ten Ocak 2024’e cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır. Reel fiyatlardaki düşüş yedi aydır devam etmektedir.

sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Şubat 2024 Raporu özeti

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), sahibinden.com verileri kullanılarak hazırlanan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Şubat 2024” raporunu paylaştı.

Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde aralıktan ocağa cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları düşmüştür. Geçtiğimiz ay İstanbul‘da beş, İzmir’de ise dört aydan sonra ilk kez yükselen reel kira fiyatları bu ay tekrar düşüşe geçmiştir. Ankara’da düşüş trendi ise altıncı ayına girmiştir.

Kaynak; https://www.emlakjet.com/haber/haber/2024-subat-ayi-gayrimenkul-raporu

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ