Emlak Haberleri

Endeksa; 2023 Şubat Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 162!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye Genelinde 2023 Şubat Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 162 oldu.

Endeksa; “Türkiye Genelinde 2023 Şubat Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 162 oldu.”

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye Genelinde 2023 Şubat Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 162 oldu. Diğer yandan TÜİK istatistiklerine göre Şubat ayında Türkiye genelinde 80 bin 031 konut satışı gerçekleştirildi. Böylece 2023 Şubat ayı Konut Satışları  bir önceki aya göre yüzde 18 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azaldı.

Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde Şubat ayı itibarıyla ortalama konut metrekare satış fiyatı 16 bin 515 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 146 bin 950 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 16 yıl oldu. Nitekim Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde Şubat ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %162 seviyesinde gerçekleşti.

Konut satışında ilk üç sıra İstanbul, Ankara ve İzmir’in

Şubat ayı Konut satışlarında sırasıyla;

 • İstanbul 14 bin 980 konut satışı ve yüzde 19,
 • Ankara 5 bin 31 konut satışı ve yüzde 6,
 • İzmir 5 bin 31 konut satışı ve yüzde 6 pay aldı.

Endeksa verilerine göre Şubat ayı sonu itibarıyla İstanbul’da;

 • konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 156,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 25 bin 882 TL,
 • ortalama konut fiyatı 3 milyon 105 bin 840 TL.

Bunun yanında Ankara’da ise;

 • konut fiyatları son bir yılda yüzde 159 artış gösterdi,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 12 bin 194 TL,
 • ortalama konut fiyatı 1 milyon 646 bin 190 TL. 

Aynı şekilde İzmir’de ise ;

 • konut fiyatları yıllık değer artışı yüzde 160,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 21 bin 43 TL, 
 • ortalama konut fiyatı 2 milyon 735 bin 590 TL.

2023 Şubat Ayı Konut Satış Fiyatları verilerine göre; “Yıllık değer artışı en yüksek olan iller Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ”

Endeksa verilerine göre, en fazla konut satışı olan iller içerisinde konut fiyatlarında en fazla değer artışı sırasıyla Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ’da oldu. Metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu iller ise Muğla, İstanbul ve Antalya ve oldu. Nitekim Muğla’da;

 • yıllık değer artışı yüzde 126,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 33 bin 937 TL, 
 • ortalama konut satış fiyatı 4 milyon 411 bin 810 TL.

Gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Utkucu, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Zira raporda SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Utkucu, bu iki büyük Kahramanmaraş Depremi‘nin bölgedeki 500 yıllık sismik sessizliği bozduğunu ifade etti. Dolayısıyla asrın felaketi olarak nitelendirilen merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem sonrası gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerim

Bu makalede asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerimi ele aldım. Saygılarımla, İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.endeksa.com/tr/blog/yazi/turkiye-genelinde-subat-sonu-itibariyla-ortalama-konut-fiyati-2-milyon-146-bin-950-tl-oldu

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ