Emlak Haberleri

2022 Eylül inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 arttı!

2022 Eylül inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 arttı!

TÜİK’e göre 2022 Eylül inşaat sektörü güven endeksi, Haziran ayında başladığı yükselişini sürdürdü. 2022 Eylül İSGE yüzde 2,1 artarak 88,1 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 Eylül inşaat sektörü güven endeksi, Haziran ayındaki yükselişini devam ettirdi. Bu istatistiki verilere göre, Eylül ayı İSGE, 2022 Ağustos inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 2,1 artarak, 88,1 oldu.

Eylül 2022 sektörel güven endeksleri

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre;

  • hizmet sektöründe yüzde 1,7 arttı,
  • perakende ticaret sektöründe yüzde 2,7 arttı,
  • inşaat sektöründe yüzde 2,1 arttı.

Editörün Değerlendirmesi; “İnşaat Sektörü Güven Endeksi yükselişte”

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!

TCMB PPK, yüzde 13 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 12’ye indirdi. Ancak enflasyona bağlı olarak bankaların reelde uyguladıkları konut kredisi faiz oranları, politika faizinden daha yüksek seyretmekte. Bu durum, ipotekli konut satışlarında beklenen artışın gerçekleşmesine engel teşkil ediyor.

Temmuz 2022 inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 114,74

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Temmuz 2022 verilerine göre 2022 Temmuz inşaat maliyet endeksi, 2022 Haziran ayına göre yüzde 6,46 artış gösterdi. Bunun yanında yıllık bazda İME artışı bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 114,74 oldu. Bu durum gayrimenkul üreticilerinin yeni projelere başlama hevesini kırmakta. Öte yandan konut arzı düşük seyrettiği için satılık ve kiralık konut fiyatları artmaktadır.

Konut satışlarındaki artış sürüyor mu?

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde 2022 yılı son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

TÜİK konut satış grafiğine baktığımızda açıkça görüyoruz ki, konut satışları son 3 ayda reel olarak düşmekte. 2020 ve 2021 yıllarında pandemi dolayısı ile konut satışlarının düşük seyretmiş olmasını da göz önüne aldığımızda konut sektörünün olumlu gitmesi için piyasada güven hakim olmalı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Hizmet,-Perakende-Ticaret-ve-Insaat-Guven-Endeksleri-Eylul-2022-45615&dil=1

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ