Emlak Haberleri

Emlakjet 2024 Mayıs Gayrimenkul Raporu yayınlandı!

Emlakjet 2024 Mayıs Gayrimenkul Raporu yayınlandı!

Yeni Nesil Gayrimenkul Platformu Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Mayıs Gayrimenkul Raporu yayınladı. Raporunda Emlakjet, Kira Zammı Sınırlamasının Kaldırılmasının Kiracı ve Ev Sahipleri Üzerindeki Etkisini Araştırdı.

Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Mayıs Gayrimenkul Raporu yayınladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2024 Mayıs Gayrimenkul Raporu yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde Mayıs ayında konut arayanların %51’i kiralık %49’u satılık konut aradı. Bir önceki aya göre Türkiye genelinde kiralık fiyatlarında %1’lik artış görülürken, satılık fiyatlarında ise herhangi bir artış gözlemlenmiyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2024 Mayıs konut satışları 110 bin 588 oldu.

TÜİK verilerine göre; 2024 Mayıs konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 azalarak 110 bin 588 oldu.

Konut satışlarında sırasıyla;

 • İstanbul 18 bin 814 konut satışı,
 • Ankara 9 bin 861 konut satışı ve
 • Antalya 6 bin 306 konut satışı oldu.

Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla;

 • Bayburt 37 konut,
 • Ardahan 46 konut,
 • Hakkari 60 konut oldu.

Yabancılara Mayıs ayında 2 bin 64 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %34,8 azalarak 2 bin 64 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %1,9 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla;

 • 797 ile Antalya,
 • 668 ile İstanbul ve
 • 164 ile Mersin oldu.

Emlakjet Mayıs ayı verilerine göre Kira Değişimleri…

Emlakjet verilerine göre;

 • İzmir ilinde kira artışları %12’lik artışla gösterirken
 • Adana %9, Bursa ve Konya %8’lik artışla İzmir’i takip etti.
 • Ankara ve İstanbul’da ise %6’lık bir artış gözlendi.

Satılık Gayrimenkulde radikal artış yaşatan il ve ilçeler

Mayıs ayı satılık artışlarında il bazında;

 • %3’lük artışla İstanbul başı çekerken;
 • Gaziantep, Adana ve Konya illerinde de bir önceki aya oranla %2’lik bir artış var.

Kira Zammı Sınırlamasının kaldırılmasından Gayrimenkul Sektörü nasıl etkilenecek?

Bilindiği üzere kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı. Buna göre, 1 Temmuz 2023’e kadar yenilecek kira sözleşmelerinde yıllık “kira artış oranı yüzde 25’i geçemiyordu. Daha sonra Konutlarda yüzde 25 Kira Artış Oranı sınırlaması 2 Temmuz 2024 tarihine kadar devam etmek üzere 1 yıl süreyle uzamıştı.

Emlakjet , Temmuz ayı itibarıyla kira zammı sınırlamasının kaldırılmasının gayrimenkul sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Bu yeni düzenleme ile kiralar, piyasa koşullarına göre serbestçe belirlenecek ve mülk sahiplerinin gelirlerini korumalarına olanak tanıyacak. Ancak, bu durum aynı zamanda kiracılar üzerinde ekonomik baskı oluşturarak sosyal dengeleri etkileyebilir.

Emlakjet tarafından yapılan ankete göre, katılımcıların %49’u kirada oturduğunu, %51’i ise kendi evinde oturduğunu ifade etmiştir. Kira zammı sınırlamasının kaldırılmasıyla ilgili olarak, katılımcıların %15’i kiralık konut piyasasının durağanlaşacağını, %17’si hareketleneceğini, %14’ü ise herhangi bir değişim olmayacağını öngörmektedir. Katılımcıların çoğunluğu (%54) bu konuda bir fikre sahip değildir.

Kiralık konut fiyatlarına nasıl etki edeceğine dair, katılımcıların %75’i yeni kararın olumsuz etkiler yaratacağını düşünmektedir. Zam sınırlamasının kalkmasıyla kiracı-ev sahibi problemlerinin azalıp azalmayacağı sorulduğunda, katılımcıların %75’i problemlerin azalmayacağını belirtmiştir. Sınırlamanın kalkması durumunda evinden taşınmayı düşünenlerin oranı ise %46 olarak kaydedilmiştir.

Emlakjet CEO’suTolga İdikat konuyla ilgili; “kira zammı sınırlamasının kaldırılması, mülk sahiplerinin gelirlerini korumasına yardımcı olacak ancak ani kira artışları kiracıları zorlayabilir ve sosyal dengeleri etkileyebilir. Emlakjet, bu değişimlerin gayrimenkul sektöründe yeni stratejilerin belirlenmesini gerektirdiğine ve tüm paydaşların dikkatli bir şekilde hareket etmelerini zorunlu kıldığına inanmaktadır” dedi.

İMSAD Mayıs 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Mayıs 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat sektörü 2024 yılı ilk çeyrekte yüzde 11,1 büyüme gösterdi. 2024 yılının ilk çeyreğindeki üretim artışı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 olarak gerçekleşti. İnşaat malzemesi sanayi üretimindeki 16 alt sektörde üretim geçen yılın ilk çeyreğine göre artarken, altı alt sektörde ise azaldı.

2024 Mayıs inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,3 azalarak 88,3 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Mayıs inşaat sektörü güven endeksi yükselişini sürdüremedi. Zira bu istatistiki verilere göre, Mayıs ayı İSGE, 2024 Nisan inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 0,3 azalarak, 88,3 oldu.

Haziran 2024 kira zam oranları belli oldu

TÜİK Mayıs 2024 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 62,51 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Haziran 2024 kira zam oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Mayıs raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Mayıs ayı raporunu paylaştı. Buna göre Reel fiyatlarda düşüş on aydır devam ediyor.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Mart 2024’ten Nisan 2024’e cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır. Reel fiyatlardaki düşüş on aydır devam etmektedir.

Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanılması

Çoğu ülke olduğu gibi, Türkiye de belirli özelliklere sahip kişilere kolay yoldan Türk Vatandaşlığı verilmesi için özel düzenlemeler yapmıştır. Bazı yabancıların ülkemizle olan yakın ilgi ve bağlantıları sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmalarına istisnai vatandaşlığa alınma denir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu‘na göre belirli bir miktar Gayrimenkul Yatırımı yoluyla yabancılara istisnai Türk Vatandaşlığı ve İkametgahı sağlamaktadır.

Kaynak; https://www.emlakjet.com/haber/haber/2024-mayis-ayi-gayrimenkul-raporu

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ