Emlak Haberleri

Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından bugün açıklanan kira artış oranı sınırlaması önerge ile avukatlık yasasına eklendi. Bununla birlikte kira artış sınırı Meclis’te onaylanmış oldu.

Kira Artış Oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

Bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından açıklanan kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı. Bakan Bozdağ, “kira artış oranı yüzde 25’i geçmeyecek” demişti. Bununla birlikte 1 Temmuz 2023’e kadar yenilecek kira sözleşmelerinde artış maksimum yüzde 25 olarak uygulanacak.

Ancak TÜİK ay başında yaptığı açıklamada, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranını baz almak suretiyle konutlarda Haziran 2022 kira zam oranını yüzde 39,33 olarak açıklamıştı.

İlgili haber; Kira Artış Oranı yüzde 25’i geçemeyecek!

Gayrimenkul piyasasında yaşanan artışların önüne geçilmek için geçtiğimiz günlerde “düşük faizli konut kredisi” müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bu haber ile birlikte kira fiyatlarında ciddi bir artış meydana gelmişti. Yaşanan bu artışın önüne geçilmek için bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kiralarda artış sınırı getirileceği bilgisini paylaşmıştı. İlgili önerge avukatlık yasasına eklenerek Meclis’te onaylandı.

Kira artış oranı yüzde 25’i geçemeyecek

Bakan Bozdağ kira artışları ile ilgili, “Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek.” açıklamasında bulunmuştu.

Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’na geçici madde ekleneceği bilgisi de Bekir Bozdağ tarafından verilmişti. İlgili yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması önerge ile avukatlık yasasına eklendi.

Önergede, “Görüşülmekte olan 328 sıra sayılı Kanun Teklifinin adının “Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” şeklinde değiştirilmesi ve Teklife 3. maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki maddenin eklenmesini ve diğer maddelerin buna göre teselsül ettirilmesini arz ve teklif ederiz.” ifadesi yer aldı.

Kira artış oranı sınırlaması önergesi

“Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması uygulanamaz”

Konu ile ilgili görüşlerini ifade eden Isparta Mimarlar Odası Başkanı Mimar Caner Ataseven şunları söyledi;
“Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması uygulanamaz. Zira bu uygulama ile kiracı ile ev sahibi arasındaki davalar artar. Ev sahipleri kiracıları çıkartmak için farklı yöntemlere başvurur. Ve bu da yeni krizlere yol açar.”

Ataseven, TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 73,5 iken, 1.5 milyon bedelle konut almış vatandaşın yüzde 25 kira artışı ile evini kiraya vermeyeceğini vurguladı. Mimar Ataseven, bu uygulama ile yatırımını mülk alarak yapan ve geçimini kira geliri ile sağlayan vatandaşların resmi enflasyon karşısında korunmasız kalacağı endişesini dile getirdi.

Kira artışlarının en büyük nedenleri ve çözüm önerileri;

Başkan Ataseven’e göre ev kiralarındaki artışların en büyük nedenleri ve çözüm önerileri şunlar;

  1. Konutun yatırım aracı olarak görünmesi tercihinin en aza indirilmesi için alternatiflerin bulunması.
  2. Yabancılara ev satışı veya kiralanmasının sınırlandırılması.
  3. Ev satın alan yabancıya vatandaşlık verilmesi uygulamasının kaldırılması.
  4. Mevcut eski evlerin tadilat, güçlendirme, restorasyona teşvik edilmesi.
  5. Kentsel Dönüşüm önündeki resmî ve pratikte ortaya çıkan engellerin kaldırılmak suretiyle teşvik edilmesi, böylece mevcut yapı stoğunun yenilenmesi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kira artış sınırı Meclis’te onaylandı (cumhuriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ