Emlak Haberleri

Kira Artış Oranı yüzde 25’i geçemeyecek!

Kira Artış Oranı yüzde 25’i geçemeyecek!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artışın en çok yüzde 25 oranında yapılabileceğini açıkladı. İşte detaylar…

Geçici kira artış oranı yüzde 25

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçici kira artış oranı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artışın en çok yüzde 25 oranında yapılabileceğini açıkladı. Normalde kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi‘nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak hesaplanıyordu. Haziran ayı kira artış oranı yüzde 39,33 olarak açıklanmıştı.

Meyra Palace Otel’de düzenlenen “Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu“nda konuşma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni kira düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ;

  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,
  • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,
  • Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve
  • Adalet Bakanlığı olarak ortak çalışma yaptıklarını söyledi.

Bakan Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda bugün Borçlar Kanunu‘na geçici madde eklenmesinin söz konusu olacağı bilgisini paylaştı.

1 Temmuz 2023’e kadar kira artış oranı yüzde 25

Düzenleme hakkında detayları paylaşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yaptığımız çalışma sonucunda konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici hüküm Borçlar Kanunu’na Adalet Komisyonu’nda eklenecek. AK Parti grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir.” diye konuştu.

Bakan Bozdağ bu yeni artış oranının geçici olduğuna dikkat çekerek, “Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.” ifadelerinde bulundu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Bakan Bozdağ: Kira sözleşmelerinde artış yüzde 25’i geçemeyecek (haberturk.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ