Emlak Haberleri

250 bin sosyal konut için 5 milyon talep geldi!

250 bin sosyal konut için 5 milyon talep geldi!

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamında ilk etapta inşa edilecek 250 bin sosyal konut için 5 milyon talep geldi.

250 bin sosyal konut için 5 milyon talep geldi

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamında ilk etapta inşa edilecek 250 bin sosyal konut için 5 milyon talep geldi. Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre dev sosyal konut hamlesinde başvuru süreci tamamlandı. İlk etapta inşa edilecek 250 bin konut için 5 milyon 135 bin geçerli talep geldi.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi İlk Kuraları 7 Kasımda çekilmeye başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi İlk Kuraları çekimi 7 Kasım 2022 Pazartesi günü Şırnak ve Ardahan’da başlayacak.” dedi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi kapsamında Mart 2023’e kadar tamamlanacak olan kura çekimleri devamında evler 2 yılda etaplar halinde teslim edilecek. 1.5 aylık başvuru sürecinde 8 milyon vatandaş başvuru oluştururken, geçerli başvuru sayısı 5 milyon 135 bin 324’e ulaştı.

Sosyal Konut İnşaatları başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, inşaatların başladığını söyledi. Devamında Bakan Kurum “Daha başvuru süreci devam ederken, geçen hafta ilk temellerimizi attık. 17 ilde 6 bine yakın konutumuz hızla yükseliyor. Nitekim söz verdiğimiz gibi 2 yıl içinde 250 bin konutumuzu teslim edeceğiz” dedi.

Ödemeler ne zaman başlayacak?

Vatandaşların aklındaki önemli sorulardan biri de ödemelerin ne zaman başlayacağı. Kura çekildikten sonra hak sahibi olanlar hemen ödeme yapmayacak. TOKİ ile sözleşme yapıldıktan sonra yüzde 10 peşinat verilecek ve taksitler başlayacak. Ödemlerde 240 aya kadar vade imkânı sunulacak. Projede hedef kitle dar gelirliler olduğu için maliyete yüzde 40 devlet desteği sağlanacak. 2+1 daire fiyatları 608 bin lira, taksitleri 2 bin 280 liradan başlayacak. 3+1 konutlara ise 850 bin liradan başlayan fiyat ve 3 bin 187 lira taksitle erişilecek. Taksitler yılda iki kez en çok memur maaşı zammı oranında artacak. Ancak bu oran fazla olduğunda kamu daha düşük rakam belirleyerek sosyal konut alıcısını koruyacak.

En çok başvuru İstanbul’dan geldi

250 bin sosyal konut için Türkiye genelinden geçerli başvurular şu şekilde sıralandı;

 • İstanbul’daki 50 bin konuta 1 milyon 519 bin 300,
 • İzmir’deki 12 bin 400 konuta 240 bin 358,
 • Ankara’daki 18 bin konuta 232 bin 857,
 • Bursa’daki 8 bin 650 konuta 188 bin 748,
 • Gaziantep’teki 10 bin 24 konuta 166 bin 200,
 • Konya’daki 7 bin 500 konuta 160 bin 905 başvuru geldi.

Gençlerden rekor talep geldi

250 bin Sosyal Konut projelerinde gençlere ve emeklilere yüzde 20 kontenjan ayrılmıştı. Bunun yanında engelli, şehit yakını ve gazilere de yüzde 5 kontenjan tahsis edilmişti. Ancak sosyal konutlara gençlerden yoğun talep gelmesi dikkat çekti. Zira 2 milyon 30 bin 277 genç, ev sahibi olmak için başvuru yaptı. Diğer kategorilerdeki başvurular ise şöyle;

 • Emekliler 505 bin 934,
 • engelliler 256 bin 248,
 • şehit yakını ve gaziler 6 bin 493,
 • Kıbrıs ve Kore gazileri bin 390,
 • Özel kontenjan dışındaki başvuru ise 2 milyon 334 bin 982.

“İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” temeli 25 Ekim’de atıldı

Fırat Taşdemir’in haberine göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında 17 ildeki 5 bin 615 konutun temelinin 25 Ekim 2022 Salı günü atılacağını bildirdi. Zira Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, temel atma töreni ​​​​​​​Ankara Sincan Lale Meydanı’nda 25 Ekim’de gerçekleşecek.

TOKİ İlk Evim Arsa başvuruları 7 Kasıma kadar sürüyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde başvurular devam ediyor. Aynı şekilde proje kapsamında TOKİ İlk Evim Arsa başvuruları 7 Kasım 2022’ye kadar sürecek. Ancak 100 bin konut arsası için başvuranlardan o ilde ikamet etme ve 16 bin liranın altında aylık gelir şartı aranacak. Diğer taraftan Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak başvuruların bedeli ise 500 lira olarak belirlendi.

250 bin TOKi Sosyal Konut Projesi sıralı tam listesi

İlk etapta inşa edilecek olan 250 bin TOKi Sosyal Konut Projesi şu illerde yapılacak? Bunun yanında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa ettirilecek konutlar için başvurular T.C Ziraat Bankası A.Ş. ve T Halk Bankası A.Ş.`nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak.

İlk yapılacak Sosyal Konutların Mimari detayları belli oldu

İlk etapta 250 bin, toplamda 500 bin konutun hayata geçeceği projede ilk yapılacak sosyal konutların mimari detayları belli oldu. Nitekim konutların ortak noktası yatay mimari olacak. Zira binalar 4-5 katlı olurken, çevresinde parklar, spor alanları da yer alacak.

TOKİ Evleri temel atma töreni Ekim ayında başlayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan TOKİ Evleri temel atma töreninin Ekim ayında başlayacağını duyurdu. Zira 25 Ekim 2022’deki TOKİ temel atma töreninin yapılacağı iller burada;

İlk Evim Projesi hakkında sıkça sorulan 26 sorunun cevabı;

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ, 13 Eylül 2022’de Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi’ni kamuoyuna duyurdu. Binaenaleyh vatandaşların uygun fiyata ev alabilecekleri İlk Evim Projesi hakkında sıkça sorulan 26 sorunun cevabı burada.

Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi

13 Eylül 2022’de açıklanan olan Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi sayesinde vatandaşlar uygun fiyata ev alabilecek. Ayrıca ülke genelindeki Proje kapsamında; emekli, şehit yakını, gazi ve engellilerin yanı sıra ilk kez gençlere de özel kontenjan ayrılacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; 250 bin konuta 5 milyon talep – Son Dakika Haberler (hurriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ