Emlak Haberleri

TÜİK, müteahhitleri de olumsuz etkiledi!

TÜİK, müteahhitleri de olumsuz etkiledi!

Yüksek enflasyon, Türk ekonomisinin lokomotifi durumundaki inşaat sektörünü de vurdu. Ancak TÜİK’in hesaplamaları müteahhitleri de olumsuz etkiledi.

TÜİK’in hesaplamaları müteahhitleri de olumsuz etkiledi.

Yüksek enflasyon, Türk ekonomisinin lokomotifi durumundaki inşaat sektörünü de vurdu. Fiyat dalgalanmaları arttı, maliyetler yükseldi, bütçeler öngörülenlerin üzerine çıktı. Ancak TÜİK’in oluşturduğu TÜFE hesaplamaları müteahhitleri de olumsuz etkiledi.

Patronlardünyası Toygun ATİLLA‘nın haberine göre Nasıl Bir Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş köşesinde “İşte TÜİK’in devlet sırrı gibi sakladığı madde fiyatları” başlıklı yazı kaleme aldı. Yazıda istatistik kurumunun enflasyon hesabında peynirin kilosunu 147 liradan, doktor muayenesini 33 liradan, kirayı da 5 bin liradan aldığını ortaya koydu. Bu, enflasyonun gerçeklikten uzak bir şekilde hesaplandığının çok çarpıcı bir örneğiydi. 

Gerçekten uzak bu veriler ile emeklinin, emekçinin maaş zam oranları belirleniyordu. Halk, enflasyon karşısında bu verilerle eziliyordu.

Madalyonun bir diğer tarafında ise iş dünyası vardı. Zira TÜİK’in hayali verilerle oluşturduğu enflasyon hesaplamalarından en fazla etkilenen sektörlerin başında ise Türk ekonomisinin lokomotifi durumundaki inşaat sektörü var. 

Halihazırda İnşaat sektörü bir süredir “alarm” veriyor. Sektör, yüksek enflasyon, beton, çimento, demir, yakıt, enerji ve işçilik gibi temel girdi maliyetlerini önemli ölçüde arttırmış durumda. 

Bu durum ise uzun vadeli projelerde inşaat maliyetlerinin öngörülen bütçelerin çok üzerinde gerçekleşmesine neden oluyor. 

Özellikle uzun vadeli kamu ihalelerinde yüklenicilere “fiyat farkı” ödenmesi konusu ise TÜİK’in verilerine göre belirleniyor. 

SEKTÖRDE KRİZ DERİNLEŞTİ

Ancak, gerçeklikten uzak TÜİK verileri, inşaat sektöründeki krizi derinleştirmiş durumda.  

Malzeme, işçilik maliyetlerindeki beklenmedik artışların müteahhitlere ek bir yük getirmemesi için tasarlanan “fiyat farkı uygulamaları” TÜİK’in hayali verilerle oluşturduğu hesaplamalar sonunda maliyet artışlarının altında ezilmesine sebep oldu.   

MALİYET KARŞILANAMAZ HALE GELDİ

Yani özetle, TÜİK tarafından baskılanmış ve piyasa gerçeklerinden uzak açıklanan endeksler, inşaat sektörünün can çekişmesine neden oldu. 

Özellikle son 3-4 yıldır realiteden uzaklaşmış ve sadece siyasal hedefler doğrultusunda açıklanmış bu veriler karşısında inşaat sektöründeki yüklenici firmalar, maliyetlerini bile karşılayamaz duruma geldi. 

Bugün piyasada agrega fiyatları geçen yıla göre 20 kat artmışken, yıllık enflasyon verileri %50 seviyelerinde gösterilmekte. 

AKARYAKIT FİYATLARI GERÇEKÇİ YANSITILMIYOR

Bu yazıyı kaleme almadan önce sektör içinde faaliyet gösterenlerin bir diğer sıkıntısı ise “Akaryakıt fiyatlarının son 1 yılda 4 kat artmış olmasına rağmen bunun enflasyona gerçekçi bir şekilde yansıtılmadığı konusu ve sorusu” 

Sektörün önde gelen isimleri, kamuoyunda çokça tartışma konusu olan 21/b pazarlık ihaleleri bile artık durma noktasına geldiği vurgusunu yapıyor. 

İFLAS KAPIDA 

Bu durum ise birçok kamu projesinin müteahhitlerin iflasın eşiğine gelmesi nedeniyle durdurulmuş, şantiyeler boşaltılmış ve çok sayıda işçi işten çıkarılması ile sonuçlandığını gösteriyor. 

Özellikle sabit fiyatlı sözleşmelere sahip projelerde, maliyet artışlarını karşılayamayan müteahhitler ise iflas riski ile karşı karşıya…

Projelerini tamamlamak için ek finansman ve kredi arayışlarına giren inşaat sektörünün elini kolunu bağlayan bir diğer sorun ise yüksek faiz oranları. Bankaların yüzde 60’a varan kredi faiz oranları, müteahhitleri kredi kullanamaz hale getirmiş durumda. 

İnşaat sektöründeki bu kriz için yaptığım görüşmeler de, adeta bir dokundum bin ah işittim. 

Öğreniyorum ki, devletin tasarruf tedbirleri kapsamında ödenek kesmesi ve bu ödenekleri de çok geç ödemesi de sektörü hali ile müthiş bunaltmış…

Yurt dışında önemli inşaatlar yapan firmalar bile, iç piyasanın daralması nedeniyle şu anda yurt dışı projelerinde temkinli bir şekilde yol haritası belirlemelerine neden olmuş. 

S.O.S veren inşaat sektörü, artık palyetif önlemler ile sektörün yürümediğinde hem fikir. 

Mayıs 2024 inşaat maliyet endeksi artışı aylık yüzde 1,11

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Mayıs 2024 verilerine göre 2024 Mayıs inşaat maliyet endeksi, 2024 Nisan ayına göre yüzde 1,11 artış gösterdi. Bunun yanında yıllık bazda İME artışı bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 72,78 oldu.

Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu TMB organizesi ile gerçekleşti.

Türk müteahhitlik firmaları, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda Suudi müteahhitlik firmalarıyla bir araya geldi. Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu sırasında dünyanın en büyük inşaat pazarı olmaya hazırlanan Suudi Arabistan’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Kaynak; https://www.patronlardunyasi.com/tuik-muteahhitleri-de-carpti

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ