Emlak Haberleri

TMB, Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu, 3 Temmuzda gerçekleşti!

TMB, Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu, 3 Temmuzda gerçekleşti!

Türk müteahhitlik firmaları ile Suudi müteahhitlik firmaları (TMB) organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu sırasında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu TMB organizesi ile gerçekleşti.

Türk müteahhitlik firmaları, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda Suudi müteahhitlik firmalarıyla bir araya geldi. Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu sırasında dünyanın en büyük inşaat pazarı olmaya hazırlanan Suudi Arabistan’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Dünyanın en büyük inşaat pazarı olmaya hazırlanan Suudi Arabistan’ın kamu ve özel sektör temsilcileri, yol, atık yönetimi ve geri dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi için Türk müteahhitler ile bir araya geldi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu ’nda, yol ve geri dönüşüm projelerinde uzmanlaşan 35 Türk müteahhitlik firmasının temsilcileri, bu konularda işbirliği için gelen 23 Suudi firma temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

Her iki ülkenin kamu temsilcileri ve müteahhitlik firmaları yetkilerinin katılımıyla gerçekleştirilen forumun kapanış konuşmalarını Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut (MOMRAH) Bakanı Majed bin Abdullah Al-Hogail, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ve Suudi Müteahhitler İdaresi Başkanı Zakariya Al-Abdulqader gerçekleştirdi.

Yol ve geri dönüşüm için 60,5 milyar dolarlık bütçe

Forum kapsamında Suudi yetkililer ülkede yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdiler. Verilen bilgilere göre; Suudi Arabistan’da Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanlığı’nın yürüteceği yol, atık yönetimi ve geri dönüşüm projelerine de gelecek 5 yılda 60,5 milyar dolarlık bütçe ayırılması hedefleniyor. 2026 yılına kadar gerçekleştireceği inşaat projeleri için ise 281 milyar dolarlık bütçe ayıracak. Vizyon 2030 kapsamındaki Neom, Kral Salman Enerji Parkı, Qiddiya, Kızıl Deniz Global gibi mega projelere toplamda ise 1,2 trilyon dolarlık bütçe ayrılması planlanıyor.

Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu Türk müteahhitlere Vizyon 2030 daveti

Forumun kapanışında konuşan Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut (MOMRAH) Bakanı Majed bin Abdullah Al-Hogail, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projelerinden bahsederek, Türk firmalarını bu projelerde görmek istediklerini vurguladı. Gerçekleştirilen forumun iki ülke arasındaki süregelen ilişkileri daha da ileri taşıyacağına işaret eden Al-Hogail, karşılıklı gerçekleşen ziyaretlerin daha fazla somut işbirliğine dönüşeceğine inandığını söyledi.

Müteahhitlik ilişkileri hızla gelişiyor

Gerçekleştirilen forumun müteahhitler için mevcut işbirliğini ve iki ülke arasındaki işbirliğini  daha ileri taşımak adına büyük bir fırsat sunduğunu kaydeden Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise iki ülke arasındaki ticaretin bu yıl rekor seviyeye çıkmasının beklendiğini belirtti. Müteahhitlik hizmetleri alanındaki ilişkilerin de hızla geliştiğini aktaran Tuzcu, Türk müteahhitlik firmalarının Suudi Arabistan’ın mega altyapı ve üstyapı projelerinde aktif rol almaya hazır olduklarını vurguladı.

Türk müteahhitlerin altıncı büyük pazarı

Forum sırasında potansiyel ortaklık ve işbirliği fırsatlarını teşvik eden ikili toplantılarının başarıyla gerçekleştiğine dikkat çeken TMB Başkanı Erdal Eren, “Türk müteahhitler, yüksek kalite ve maliyet etkin çözümleri ile tanınmakta ve zorlu projeleri zamanında tamamlama yetenekleri ile öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, EPC-F, Kamu-Özel Ortaklığı ve Yap-İşlet-Devret projeleri gibi çeşitli finansman modellerinde önemli deneyime sahiplerdir. Türk müteahhitler, inşaat projelerinin ötesine geçerek enerji, turizm, sağlık ve ulaştırma alanlarında önemli yatırımlar yapmaktadır. Müteahhitlerimiz bugüne kadar beş kıtada 136 ülkede toplam 12 bin projeyi, 509 milyar dolarlık bir hacimle üstlenmiştir. Özellikle, Suudi Arabistan, Türk müteahhitlik şirketlerinin toplamda 27,8 milyar dolar değerinde 402 proje üstlendiği altıncı en büyük pazar olarak öne çıkmaktadır. Firmalarımız Suudi Arabistan’da yol-köprü-tünel, demiryolu, havaalanı, liman, kentsel altyapı, boru hattı, konut, iş merkezi, sağlık ve turizm tesisleri, baraj, enerji ve petrokimya tesis projelerini başarıyla gerçekleştirmiştir. Müteahhitlerimizin Suudi Arabistan’daki gelecek projelerde aktif rol almayı heyecanla beklediklerini vurgulamak isterim” dedi.

49 potansiyel işbirliği görüşüldü

Suudi Müteahhitler Otoritesi Başkanı Zakariya Al-Abdulqader de, “İki ülke arasında daha güçlü işbirliklerinin temelini attık. Bu forum, inşaat sektöründe, atık yönetimi ve geri dönüşümde ortaklık ve işbirliğinin önemini vurgulamıştır. Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki bilgi ve uzmanlık alışverişi, sadece mükemmelliğe olan ortak bağlılığımızın bir kanıtı olmakla kalmayıp, aynı zamanda altyapı geliştirme ve sürdürülebilir büyüme konusundaki ortak hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adımdır. İkili görüşme oturumu sırasında yaklaşık 49 potansiyel işbirliğinin görüşüldüğü bilgisi verildi. Yakın gelecekte işbirliği çabalarımızın meyvelerini görmeyi dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Türk Müteahhitlere Suudi Arabistan ‘6th Future Projects Forum’ için katılım çağrısı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türk Müteahhitlere Suudi Arabistan başkenti Riyad’ta 20-21 Mayıs 2024’te düzenlenecek olan ‘6th Future Projects Forum’ için katılım çağrısında bulundu.

Gayrimenkul Sektörü 16.Gayrimenkul Projeleri Yatırım Fuarı ve Zirvesi’nde buluştu

15 senedir düzenlenmekte olan Türkiye’nin satış odaklı alıcı, satıcı ve yatırımcıları bir araya getiren Gayrimenkul Projeleri Yatırım Fuarı ve Zirvesi bu sene kapılarını 16. kez ziyaretçilerine açtı. Bu sene 16.Gayrimenkul Projeleri Yatırım Fuarı ve Zirvesi 18-19 Mayıs 2024’te Hilton İstanbul Bosphorus Conference Center’da düzenlendi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.tmb.org.tr/tr/n/6685687f374e0478a90acc82/turkiye-suudi-arabistan-insaat-forumu-3-temmuz-2024

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ