Emlak Haberleri

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Şubat raporunu açıkladı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeksi 2024 Şubat raporunu açıkladı. Buna göre İnşaat yönünü arıyor.

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Şubat Raporunu açıkladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. Nitekim Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi 2024 Şubat raporunu yayınladı.

 Geçen yılın kasım ayında başlayan faaliyetteki yavaşlamanın şubat ayında eşik değerin hemen üzerine kadar yükseldiğini ve Faaliyet Endeksi’nin, diğer endekslere kıyasla görece daha iyi konumda olduğunu gösteren Rapor, faaliyetteki yükselişin anlamlı olmakla birlikte yeterli olmadığına işaret etti.

2024 Şubat ayı Hazır Beton Endeksi Sonuçları

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2024 Şubat Ayı Raporu’na göre, geçen yılın kasım ayında başlayan faaliyetteki yavaşlama sonrası endeks, şubat ayında eşik değerin hemen üzerine kadar yükselmiştir. Faaliyet Endeksi, diğer endekslere kıyasla görece daha iyi konumdadır.  Hem Beklenti hem de Güven Endeksi pozitif tarafa yaklaşmakla birlikte henüz inşaat faaliyetlerini olumlu olarak etkileyecek düzeyde görünmemektedir. 2024 yılının ilk çeyreğinde faaliyette ciddi bir yükseliş beklememe yönündeki öngörümüz devam etmektedir.

Geride bıraktığımız şubat ayında faaliyet dışındaki endeksler geçen yılın aynı ayına göre gerilemiş durumda olup en fazla daralma Güven Endeksi’nde görünmektedir. Faaliyetteki yükseliş, endeksin değerinin eşik değere oldukça yakın olduğu bilgisi ile birlikte okunmalıdır. Bu durumda faaliyetteki yükseliş anlamlı olmakla birlikte yeterli değildir. Faaliyet Endeksi’ndeki yükselme, Güven ve Beklenti’deki gerilemeyi karşılayamadığı için birleşik Beton Endeksi sınırlı da olsa gerilemiş durumdadır.

 Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Geçen yılın kasım ayında başlayan faaliyetteki yavaşlama sonrası endeks şubat ayında eşik değerin hemen üzerine kadar yükselmiştir. 2024 yılının ilk çeyreğinde faaliyette ciddi bir yükseliş beklememe yönündeki öngörümüz devam etmektedir.” dedi.

 Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerini paylaşan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Mevcut finansal koşullar altında inşaat ve konut sektörünün ipotekli satışlar üzerinden büyümesi mümkün görünmemektedir. Hâlihazırda inşaat sektörünün dinamosu, kentsel dönüşüm ve ülkemizdeki yapı stokunun yenilenmesi olacaktır. Konut arzındaki yavaşlamadan dolayı konut fiyatlarının yeniden yükselişe geçmemesi için bir yandan ülkemizde inşa edilen konut sayısında sürdürülebilir bir büyüme rakamı yakalanırken aynı zamanda yapı stokunun depreme hazırlanması gerekmektedir. Konut talebinde en azından yılın ilk yarısında artış beklenmemektedir. Bu durumda ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ile birlikte sürdürülebilir büyüme yaklaşımını eşzamanlı olarak nasıl hayata geçireceği önemli hâle gelmektedir.” dedi.

Grafik 1: Endeks Değerleri
Grafik 2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)

Hazır Beton Endeksi hakkında

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden biridir. Aynı zamanda beton üretiminden kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanıldığı için hazırladığımız Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir. Böylece her ay Türkiye genelinde beton üreticisi firmalar ile gerçekleştirilen anket çalışması neticesinde 4 farklı endeks türetilmektedir:

  • Hazır Beton Faaliyet Endeksi: Hazır beton firmalarının, geçmiş bir aylık faaliyetlerinin neticelerini ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Güven Endeksi: Hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesini ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Beklenti Endeksi: Hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentileri ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Endeksi: Yukarıda yer verilen alt endekslerin tümünü içeren bileşik endekstir.

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru sorulmuştur. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanmaktadır. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılmaktadır.

Endeksa; “Türkiye Genelinde 2024 Şubat Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 63 oldu.”

Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerini değerlendirdi. Endeksa verilerine göre, Türkiye’de 2024 Şubat konut satış fiyatları bir yılda yüzde 63 değer kazandı. Bununla birlikte şubat ayında Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 3 milyon 220 bin 111 TL, metrekare bazında değer ise 24 bin 581 TL oldu.

Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayınladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2024 Şubat Gayrimenkul Raporu yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde Şubat ayında konut arayanların  konut arayanların %47’si kiralık %53’ü satılık konut aradı. Bir önceki aya göre satılık ve kiralık fiyatlarında radikal bir değişiklik gözlemlenmiyor.

İPA, İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması Şubat 2024 yayınlandı.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması Şubat 2024 Raporunu yayınladı. Zira araştırmaya göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre %81 arttı. Nitekim İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 55.321 lira olarak hesaplandı.

İMSAD Şubat 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Şubat 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi 2023 yılında yüzde 5,7 arttı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat 2024’te yıllık yüzde 67,07 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Şubat 2024‘te, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 67,07 arttı. TÜFE artışı aylık bazda yüzde 4,53 oldu. Dolayısıyla açıklanan bu aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda ve işyerlerinde uygulanacak Mart 2024 kira artış oranı da netleşti.

2024 Şubat inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 1 artarak 91,8 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Şubat inşaat sektörü güven endeksi yükseldi. Zira bu istatistiki verilere göre, Şubat ayı İSGE, 2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 1 artarak, 91,8 oldu.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Şubat raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Şubat ayı raporunu paylaştı. Buna göre reel fiyatlarda Türkiye’de düşüş devam ediyor.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Aralık 2023’ten Ocak 2024’e cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır. Reel fiyatlardaki düşüş yedi aydır devam etmektedir.

Kaynak; https://www.thbb.org/sektor/hazir-beton-endeksi/hazir-beton-endeksi-2024-subat-ayi-raporu/

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ