Emlak Haberleri

The Economist; “Küresel bir Konut Krizi yaklaşmakta.”

The Economist uyardı; “Konut piyasası geriliyor, faiz artışları ve konut satışlarının gerilemesi nedeniyle küresel bir konut krizi yaklaşmakta.”

Küresel bir konut krizi bekleniyor

Kapakları ile çok konuşulan Londra merkezli haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi The Economist, bu haftaki sayısında uyardı; “Konut piyasası geriliyor, faiz artışları ve konut satışlarının gerilemesi nedeniyle küresel bir konut krizi yaklaşma. Bu kriz finansal sistemi çökertmese de, geride mali durumu mahvolmuş bir grup insan bırakacak. Böylece küresel kriz etkisiyle siyasi bir fırtına başlayacak.”

Dergide ev fiyatlarının yıllarca güvenilir bir şekilde yükseldiği belirtildi. Ancak konut fiyat artışları pandemi sırasında hızlandı. 

Yazıda, “Bugün servetiniz gayrimenkule dayanıyorsa gergin olmanın zamanı geldi. Ev fiyatları şimdi dokuz zengin ekonomide düşüyor.” ifadelerine yer verildi.

The Economist: Konut piyasası geriliyor; küresel bir kriz geliyor

Konut Piyasası geriliyor

Yazıda Kanada’da ev fiyatlarının 2022 Şubat ayına göre yüzde 9 azaldığı hatırlatılırken, bu çöküşün 2007-2009 dönemindeki gibi küresel bir bankacılık krizine sebep olmayacağı belirtildi. Ancak kriz, geride mali açıdan çökmüş bir grup insan bırakacak. İlgili habere göre bu da siyasi bir fırtına başlatacak. Kanada’da konut satışlarının bu yıl yüzde 40 düşmesi bekleniyor. Diğer yandan ABD’de mevcut evlerin satışları ağustos ayında yıllık bazda yüzde 20 düştü ve yeni emlak ilanları yüzde 13 geriledi.

Analizde ayrıca konut fiyatlarındaki düşüşün büyümeye de zarar verdiği belirtildi. Yazıda dünya çapında konutların yaklaşık 250 trilyon dolar değerinde olduğu ve tüm servetin yarısını oluşturduğu hatırlatıldı. Devamında şu ifadelere yer verildi, “Bu sermaye yapısı parçalanırken, tüketicilerin harcamalarını kısmaları muhtemel olabilir. Merkez bankalarının faiz oranlarını yükselterek yaratmayı amaçladığı şey daha soğuk bir ekonomi olsa da, çöken güven kendi başına bir ivme kazanabilir.”

Yazıda piyasadaki ana sorunun nedeni olarak faiz oranları gösterildi. Amerika’da 30 yıllık konut kredisi faizi bir yıl öncesinin iki katı ve Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 6,92 seviyesinde. Emlak balonu, faiz indirimleri, nakit teşvikleri gibi politikalar fiyatları önceki yıllarda körüklese de şimdi fiyatlar merkez bankalarının sıkılaşma politikalarıyla birlikte tersine doğru gidiyor.

Mali Çöküş yaşanmayacak

Analizde ayrıca borç alanların satın alma gücünün düştüğü de hatırlatıldı. Dolayısı ile yeni alıcıların ev satın alması zorlaştı. Habere göre bu durum talebi bastırdı ve mevcut ev sahiplerinin mali durumlarını sıkıştırdı. Nitekim önceki yıllarda ayda 1800 dolar ödeyecek birinin alabileceği borç miktarı, önceki yıla göre yüzde 33 düştü. Ancak makalede, düşen ev fiyatlarının Amerika’da 15 yıl önce olduğu gibi destansı bir mali çöküşe neden olmayacağı belirtildi. Zira krediler 15 yıl öncesine göre daha az riskli ve bankaların sermayeleri daha güvenilir.

En kötü Konut Krizi Çin’de bekleniyor

Ancak yazıya göre Güney Kore ve İskandinav ülkeleri gibi bazı diğer yerlerde durum ABD’ye göre daha kritik. Zira bu ülkelerde borçlanmada büyük hızlanmalar görülmekte. Bu yüzden bankalar ve finans şirketleri büyük kayıplara maruz kalabilir. Bu sebeple, yazıya göre, konutla ilgili en kötü mali kriz Çin’de yaşanacak. Zira bu ülkede geçmişte emlak devi Evergrande’nin iflasa sürüklenmesiyle birlikte teslim edilemeyen konutlar ve kredi boykotları gibi pek çok gelişme meydana gelmişti.

Yeni bir Memnuniyetsiz Sınıf oluşuyor 

Yazıya göre ödemeleri karşılayamayanlar evlerini tekrar satmak zorunda kalabilecek. Siyasi boyut burada devreye girecek. Yazıda şu analize yer verildi:

“Konut piyasaları zaten bir savaş alanı. Bürokrasi büyük şehirlerde yeni evler inşa etmeyi çok zorlaştırıyor ve bu da arz sorununa yol açıyor. Zengin dünyadaki bir nesil genç, haksız bir şekilde ev sahipliğinden dışlandıklarını düşünüyor. Nitekim kredi maliyetlerinin pahalı olması sebebiyle yeni alıcılar daha fazla yük üstlenmekte. Böylece mali açıdan savunmasız ev sahiplerinden oluşan yepyeni bir sınıf, memnuniyetsizlerin saflarına katılmak üzere.”

Türkiye’de Konut satışlarındaki düşüş sürüyor mu?

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde 2022 yılı son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.patronlardunyasi.com/haber/The-Economist-Konut-piyasasi-geriliyor-kuresel-bir-kriz-geliyor/270738

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ