Emlak Haberleri

MTA tarafından Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları yayımlandı!

MTA tarafından Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları yayımlandı!

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları yayımlandı. Peki, evimin altından diri fay hattı geçiyor mu?

MTA tarafından Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları yayımlandı

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları yayımlandı. Nitekim yenilenmiş fay haritası üzerinde deprem riski taşıyan 485 diri fay belirlendi. Zira yayımlanan diri fay haritasıyla birlikte, Türkiye’de diri fay hattı üzerinde yer alan 45 ilde 110 ilçeyi kapsıyor. Peki, evimin altından fay hattı geçiyor mu? İşte yenilenmiş MTA diri fay haritası.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremleri nedeniyle önlem almak isteyen vatandaşlar, MTA tarafından yayımlanmış olan diri fay hattı haritasını araştırıyor. Evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulayan vatandaşlar, fay hattı üzerinden yer alan işaretlenmiş illeri merak ediyor. İşte MTA yenilenmiş diri fay hattı haritası.

MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 2

Diri Fay nedir?

Diri fay veya aktif fay, tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylara verilen isim. Yer kabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem gerçekleşen ve hareket eden iki levha ya da levhacık arasındaki ara yüzey) fay olarak adlandırılır.

Fayların dirilikleri sadece yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı zamanda tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir.

Genç Kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha yaşlı olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiler, basınç sırtı ya da çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 3

Diri Fay Sınıflandırması

Herhangi bir bölge veya ülke için yapılabilecek diri fay sınıflaması eldeki verinin niteliği ve kullanım amacına göre değişir. Diri fayların sınıflamasında, kullanılan kriterlere göre değişen yaklaşımlar olup, aktif, potansiyel aktif, yetkin fay terimleri en çok kullanılanlardır.

Bu tanımların çoğunda kullanılan başlıca kriter, depremler sonucu faylar boyunca yüzeyde veya yüzeye yakın derinliklerde meydana gelen “yer değiştirme” dir.

Diri fayların alt gruplara ayrılarak sınıflamasında ise faylarda meydana gelmiş en son yüzey yırtılmasının oluş zamanı jeokronolojik ölçüt olarak kullanılmaktadır.

MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 4

Deprem yüzey kırığı: 1900-Günümüz zaman aralığında yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş fay.

Holosen fayı: Holosen (son 11.000 yıl) yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş fay.

Kuvaterner fayı: Kuvaterner (son 2.600.00 yıl) yüzey kırılmasıyla sonuçlanan büyüklükte deprem üretmiş ancak, Holosen aktivitesi ve depremselliği kuşkulu fay.

Olası Kuvaterner fayı veya çizgisellik: Kuvaterner aktivitesi kuşkulu fay veya güncel topoğrafyada belirgin çizgisellik.

MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 5

MTA Yenilenmiş Diri Fay Haritaları na göre Riskli iller

Yenilenmiş diri fay haritaları MTA tarafından resmi sitelerinde erişime açıldı. Zira Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yenilenmiş Diri Fay Haritaları fay üstünde 45 il ve 110 ilçeyi gösteriyor;

 • AKSARAY,
 • AYDIN,
 • BALIKESIR,
 • BOLU,
 • BURDUR,
 • BURSA,
 • BİNGÖL,
 • DENİZLİ,
 • ESKİŞEHİR,
 • ERZİNCAN,
 • ERZURUM,
 • HAKKARİ,
 • HATAY,
 • İZMİR,
 • KAHRAMANMARAŞ
 • MANİSA,
 • MUĞLA,
 • KOCAELİ
 • KONYA,
 • OSMANİYE,
 • SAKARYA
MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 6
MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 7
MTA diri fay haritası yenilendi: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Türkiye'de deprem riski taşıyan iller - 10

İnşaat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Depremleri Ön Değerlendirme Raporu yayımladı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 7,7 büyüklüğünde Pazarcık ve 7,6 büyüklüğünde Elbistan merkezli 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Ön Değerlendirme Raporu‘nu yayımladı. Zira söz konusu ikiz depremler, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde yaygın bina göçmelerine ve ağır bina hasarlarına yol açmış, çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetmiştir.

Gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Utkucu, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Zira raporda SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Utkucu, bu iki büyük Kahramanmaraş Depremi‘nin bölgedeki 500 yıllık sismik sessizliği bozduğunu ifade etti. Dolayısıyla asrın felaketi olarak nitelendirilen merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem sonrası gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili izlenimlerim

Bu makalede İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP olarak, asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerimi ele aldım.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/mta-diri-fay-haritasi-yenilendi-evimin-altindan-fay-hatti-geciyor-mu-turkiyede-deprem-riski-tasiyan-iller,nhoeKSzvfE-ANgQNGSmaRw/r_xGGyAMrkWY8DRmlq9KDQ

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ