Emlak Haberleri

Emlakjet 2024 Ocak Gayrimenkul Raporu yayınlandı!

Emlakjet 2024 Ocak Gayrimenkul Raporu yayınlandı!

Yeni Nesil Gayrimenkul Platformu Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Ocak Gayrimenkul Raporu yayınladı. Raporunda Emlakjet, Şehir içi göçün gayrimenkul sektörüne yansımalarını inceledi.

Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Ocak Gayrimenkul Raporu yayınladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2024 Ocak Gayrimenkul Raporu yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde Ocak ayında konut arayanların %43’ü kiralık %57’si satılık konut aradı. Bir önceki aya göre satılık fiyatlarında radikal bir değişiklik olmazken, kiralarda artış gözlemleniyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2024 Ocak konut satışları 80 bin 308 oldu.

TÜİK verilerine göre; 2024 Ocak konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Konut satışlarında; İstanbul 13 bin 423 konut satışı ve %16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 6 bin 709 konut satışı ve %8,4 pay ile Ankara, 5 bin 250 konut satışı ve %6,5 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 17 konut ile Ardahan, 38 konut ile Hakkari ve 40 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara Ocak ayında 2 bin 61 konut satışı gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Ocak ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,6 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

TÜİK verilerine göre; Ocak ayında;

  • Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 555 konut satın aldı.
  • Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 208 konut ile İran,
  • 127 konut ile Ukrayna,
  • 99 konut ile Irak ve Kazakistan vatandaşları izledi.

Kadınlar Gayrimenkule daha meraklı

Emlakjet Ocak ayı verilerinde kadınların erkeklere oranla daha fazla konut arama yaptığı görülüyor. Ocak ayında kadın/erkek konut arama oranı;

  • kadınlarda %61,
  • erkeklerde %39 şeklinde seyrediyor.

Ocak ayında En Çok Konut Aranan İller, Türkiye İçindeki Arama Payı ve Fiyat Değişimleri

Şehir içi göçün sektöre etkileri

Emlakjet kullanıcılarına göre, %70’lik bir kesim, en yüksek yaşam maliyetinin barınma olduğunu belirtti. Son yıllarda artan kira bedelleri sebebi ile kullanıcıların %53’ü bulundukları semtten/şehirden göç etmeyi düşünüyor. 2023 yılının hem ülkemiz hem de dünyamız için zorlu bir yıl olduğunu belirten Emlakjet CEO’su Tolga İdikat başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehirde artan kira fiyatları sebebiyle şehir merkezlerinden şehrin çeperlerine doğru göçün yoğunluk kazandığını ve 2024 yılında da kiraların artış göstereceğini söyledi. İdikat, son 7-8 aydır yaşanan faiz artışları konut alamayan orta gelirli vatandaşların da kiralık piyasasına yönelmesine sebep olduğunu, uzun vadede artacak olan bu talebe yönelik bir arz sıkıntısı yaşanacağını öngördüğünü belirtti. Buna ek olarak kiralık konutlarda yaşanacak arz talep dengesizliğine dikkat çeken Tolga İdikat, bu dengesizliğin %60 ila %70 arasında bir fiyat artışına neden olacağını söyledi.

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Ocak Raporunu yayınladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. Nitekim Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi 2024 Ocak raporunu yayınladı.

Kasım ayında başlayan Faaliyet Endeksi’ndeki yavaşlamanın negatif tarafta yoluna devam ettiğini ve aralık ayındaki yukarı yönlü eğilimin ocak ayında yine tersine döndüğünü belirten Rapor, 2024 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş beklenmemesi gerektiğini ortaya koydu.

İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi Kasım 2023’te, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4’lük artış gösterdi.

2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 3,3 artarak 90,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksi, yıla yükseliş ile başladı. Zira bu istatistiki verilere göre, Ocak ayı İSGE, 2023 Aralık inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 3,3 artarak 90,9 oldu.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Ocak raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Ocak ayı raporunu paylaştı. Buna göre reel fiyatlarda Türkiye’de düşüş 6 ayı buldu.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde kasımdan aralığa cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır. Reel fiyatlardaki düşüş altı aydır devam etmektedir.

Ocak 2024 kira zam oranları belli oldu

TÜİK Aralık 2023 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 53,86 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Ocak 2024 kira zam oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.emlakjet.com/haber/haber/2024-ocak-ayi-gayrimenkul-raporu

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ