Emlak Haberleri

Konut dışı gayrimenkul satışları 2021’de rekor kırdı!

Ülkemizde 2021 yılında arsa, tarla ve iş yeri gibi konut dışı gayrimenkul satışları önceki yıla göre yüzde 29,6 artış gerçekleştirerek rekor kırdı! Toplam 1 milyon 528 bin satış adedi ile tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Konut dışı gayrimenkul satışları rekor kırdı!

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Uğur Aslanhan‘ın haberine göre konut satışı gayrimenkul satışları tüm zamanların rekorunu kırdı. TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre konut satışları 2021 yılında yüzde 0,5 azaldı. Toplam 1 milyon 491 bin 856 adet konut satışı gerçekleşirken, konut dışı gayrimenkul satışında ise tam tersi bir durum yaşandı.

Konut dışı gayrimenkul kategorisine giren arsa, tarla, iş yeri, fabrika, depo, ofis, sanayi sitesi gibi satışlarda tüm zamanların rekoru kırıldı. Önceki yıla göre yüzde 29,6 artışın yaşandığı konut dışı gayrimenkul satışları 2021 yılında toplam 1 milyon 528 bin adet oldu. Ayrıca konut dışı gayrimenkul satışları tarihinde ilk kez konut satışlarını geride bıraktı.

Yıllara göre konut dışı gayrimenkul satış sayıları

  • 2017’de 1 milyon 148 bin,
  • 2018’de 1 milyon 125 bin,
  • 2019’da 990 bin,
  • 2020’de 1 milyon 179 bin ve
  • 2021’de 1 milyon 528 bin adet oldu.

2021 yılında el değiştiren toplam gayrimenkul sayısı ise 3 milyon 20 bin olarak kayıtlara geçti.

“Salgın ile kırsal bölgelerde müstakil yaşam isteği arttı”

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, gerçekleşen tarla satışları hakkında bilgi verdi. 2021 yılında toplam,

  • 722 bin tarla satışının gerçekleştiğini belirtirken,
  • 480 bin arsa ve
  • 124 bin iş yerinin de el değiştirdiğini belirtti.

Konut dışı gayrimenkul satışları hakkında konuşan Büyükduman, “Konut dışı gayrimenkulde yaşanan artışın başlıca iki nedeni var. Birincisi, salgın sürecinde kırsal bölgelerde müstakil bir yaşam isteğinin arsa ve tarlalara yönelik talebi artırması. İkincisi ise yılın ilk yarısından sonra enflasyondan korunma amaçlı somut varlıklara yatırım yapma arzusu.” dedi.

Açıklamalarına önceki yıllarda toplam gayrimenkul satışları içerisinde yüzde 30 payı olan tarla ve arsanın 2021’de yüzde 40’a ulaştığını belirterek devam eden Büyükduman, “Bu dönemde konut fiyatları hızlı bir artış gösterdi. Yatırımcılar, konuta göre daha düşük birikimlerle alınabilen arsa ve arazi yatırımına yöneldi. Kırsala yönelme eğilimi nedeniyle en yüksek artış tarla vasıflı gayrimenkullerde gerçekleşti.” dedi.

“Gayrimenkul yatırımları en güvenli liman”

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur da gayrimenkul yatırımlarının en güvenli liman olduğuna değindi. Erden Timur artış gösteren konut dışı gayrimenkul satışları hakkında fikirlerini belirtti. Timur, ülkemizde arsanın en güvenli yatırım aracı olarak kabul edildiğini söyledi. Erden Timur açıklamalarına şöyle devam etti :

“Uzun vadede getirisi de çok yüksektir. Doğru, gelişim potansiyeli yüksek bir lokasyonda arsa yatırımı yapıp da kaybeden var mıdır? diye sorsanız gösteren olmaz sanırım”. Ülkemizde arsa için daha çok parası olanların bir yatırım aracı olarak kabul gördüğünü söyleyerek, “Bunun başlıca nedenleri; arsa konusundaki standartlara hakim olunamaması, bilgi eksikliği, güvensizlik, tapu sorunu, imar problemi, elektrik, su, yol gibi altyapı problemi. Keza küçük bütçelerle yatırım yapma zorluğu…” diye ekledi.

Hayata geçirdikleri Nef Arsa projesine değinen Timur, düşük bütçeler ile arsa satışı gerçekleştirdiklerini belirtti. Timur, “Tapusunu hemen teslim edebildiğimiz, 23 ayrı lokasyonda arsa projeleri geliştirdik. Bunların 5-6’sını satışa çıkardık. Sakarya, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çanakkale, Balıkesir ve İzmir‘in en cazip bölgelerinde projeler geliştirdik.” ifadelerini kullandı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Arsa, tarla ve iş yeri satışları 1,5 milyon adedi aşarak rekor kırdı (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ