Emlak Haberleri

Türkiye İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı!

Türkiye İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı. İMSAD’a göre inşaat malzemesi sanayi üretimi Kasım 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 arttı.

İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi Kasım 2023’te, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4’lük artış gösterdi.

Türkiye İMSAD Ocak 2024 Aylık Sektör Raporu açıklandı

İnşaat sektöründe yeni iş siparişleri ocak ayında 5,2 puan arttı Türkiye İMSAD Aylık Sektör Raporu’nun Ocak 2024 sonuçlarına göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi Kasım 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 arttı. İnşaat sektöründe mevcut inşaat işleri seviyesi ise Ocak 2024’te bir önceki aya göre 8,2 puan artışla önemli bir iyileşme gösterdi. Sektörde 2023’ü gerileme eğilimi içinde kapatan yeni iş siparişleri ise yılın ilk ayında 5,2 puanlık bir yükseliş yaşadı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nun Ocak 2024 sonuçları açıklandı. İnşaat sektörü ve inşaat malzemesi sanayisine yönelik sonuçların değerlendirildiği rapora göre; inşaat sektörü Güven Endeksi’nin 2024 yılı ocak ayında bir önceki aya göre 6,6 puan yükseldiği belirtildi. Yerel seçimler öncesi yaşanan hareketliliğin ve kentsel dönüşümde yaşanan hızlanmanın güveni desteklediğine dikkat çekildi. Diğer yandan Kasım 2023’te bir önceki aya göre yüzde 8,4 büyüme gösteren inşaat malzemesi sanayi üretiminin de beklentilerin üzerinde bir yükseliş yaşadığına vurgu yapıldı.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi Kasım 2023’te yüzde 8,4 arttı

İnşaat malzemesi sanayisinin 2023 ilk 3 çeyreğinde farklı oranlarda büyüme gösterdiğine işaret edilen raporda, yılın son çeyreğinde de üretim artışının sürdüğü belirtildi. Bu kapsamda Kasım 2023’te bir önceki aya göre yüzde 8,4 büyüme gösteren inşaat malzemesi sanayi üretimi, beklentilerin üzerinde bir yükseliş yaşadı. Diğer yandan dış pazarlarda talep koşulları kasım ayında zayıf kalmaya devam etti. Yurt içinde ise seçimler sonrası yeni fiyatlamaların ve yeni ekonomi politikalarının beklentileri, üretimi ve satışları şekillendirmeye başladığı görüldü. 2023 Kasım ayında;

  • 14 alt sektörde üretim geçen yılın aynı ayına göre artarken,
  • 8 alt sektörde azaldı.

2023 yılının ilk on bir ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ise;

  • en yüksek üretim artışı yüzde 33,4 ile metalden yapı ve yapı parçalarında gerçekleşti.
  • Bu süreçte metal kapı ve pencereler üretimi yüzde 32,7 artarken,
  • ahşap inşaat malzemesi üretimi yüzde 21,9,
  • hazır beton üretimi ise yüzde 15,4 yükseldi.

Yılın ilk on bir ayında üretimde;

  • en yüksek gerileme yaşanan alt sektör yüzde 12,7 ile inşaat camları olurken,
  • onu yüzde 12,1 ile seramik kaplama malzemesi izledi.

Mevcut işler seviyesi, son yılların en yüksek seviyesine çıktı

Türkiye İMSAD raporuna göre, mevcut inşaat işleri seviyesi yeni yılın başında önemli bir sıçrama gösterdi. Bu kapsamda Ocak 2024’te mevcut işler seviyesi bir önceki aya göre 8,2 puan gibi önemli bir artış gösterdi. Bu süreçte mevsimselliğin yeni işler üzerindeki etkisi çok sınırlı kaldı. Böylece yeni yılın ilk ayında mevcut işler seviyesi son yılların en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Yeni alınan siparişler 5,2 puan arttı

Alınan yeni iş siparişlerinin 2023 yılını gerileme eğilimi içinde kapattığı hatırlatılan raporda, yeni yılın ilk ayında ise alınan yeni iş siparişlerinde önemli bir artış gerçekleştiği belirtildi. Bu bağlamda yeni alınan siparişler endeksi 2024 Ocak ayında bir önceki aya göre 5,2 puan arttı. İnşaat sektörü yeni ekonomi politikaları sonucu sektörde oluşacak yeni arz/talep dengeleri ile yeni maliyet/fiyat seviyelerini görmeye başladı. Yerel seçimler öncesi alınan kentsel dönüşüm izinleri ve işlerin büyümesi, mevsimselliğin yeni iş siparişleri üzerindeki olumsuz etkisini sınırlandırdı.

Reel kesim güven endeksi ocak ayında artış gösterdi

Aylık Sektör Raporunda, ekonomide uygulanan sıkılaştırma politikalarının, ihracat pazarlarındaki durgunluk ve jeopolitik gelişmelerin reel kesim güvenini etkilemeye devam ettiğine de vurgu yapıldı. Böylece, 2023 yılını en düşük seviyede kapatan reel kesim güven endeksi, 2024 Ocak ayında yeniden 100 puanın üzerine çıktı.

İMSAD Ocak 2024 Sektör Raporu – Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 39 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 84 sanayici firma, 55 sektör derneği ve 4 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir.

Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak 2024’te yıllık yüzde 64,86 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak 2024‘te, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 64,86 arttı. TÜFE artışı aylık bazda yüzde 6,70 oldu. Dolayısıyla açıklanan bu aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda ve işyerlerinde uygulanacak Şubat 2024 kira artış oranı da netleşti.

2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 3,3 artarak 90,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Ocak inşaat sektörü güven endeksi, yıla yükseliş ile başladı. Zira bu istatistiki verilere göre, Ocak ayı İSGE, 2023 Aralık inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 3,3 artarak 90,9 oldu.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Ocak raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Ocak ayı raporunu paylaştı. Buna göre reel fiyatlarda Türkiye’de düşüş 6 ayı buldu. Türkiye genelinde ve üç büyük ilde kasımdan aralığa cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır.

sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Ocak 2024 Raporu özeti

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), sahibinden.com verileri kullanılarak hazırlanan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü Ocak 2024” raporunu paylaştı. Türkiye genelinde ve İstanbul’da ve İzmir’de kasımdan aralığa cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları bu bölgelerde yükselmiştir. Öte yandan, Ankara’da kira artış oranı aylık enflasyon oranından düşük olduğu için bu ilimizdeki reel kira fiyatı azalmıştır. Reel kira fiyatlarındaki düşüş ülke genelinde ve İstanbul’da beş, İzmir’de ise dört aydan sonra ilk kez yükselmiştir.

Konut satışlarındaki düşüş sürüyor mu?

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

TÜİK konut satış grafiğine baktığımızda görüyoruz ki, konut satışları düşük seyretmekte.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://imsad.org/Uploads/Files/Turkiye_IMSAD_Aylik_Sektor_Raporu_BB_Ocak2024.pdf

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ