Emlak Haberleri

Emlakjet 2023 Kasım Gayrimenkul Raporu yayımlandı!

Emlakjet 2023 Kasım Gayrimenkul Raporu yayımlandı!

Türkiye’nin önde gelen yeni nesil gayrimenkul platformu Emlakjet, Türkiye çapında 2023 Kasım Gayrimenkul Raporu yayımladı.

Emlakjet, Türkiye çapında 2023 Kasım Gayrimenkul Raporu yayımladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2023 Kasım Gayrimenkul Raporu yayımladı. 2023 yılı Kasım ayı emlak verilerine göre Türkiye genelinde Kasım ayında konut arayanların %44’ü kiralık %56’sı satılık konut aradı. Bir önceki aya göre satılık fiyatlarında radikal bir değişiklik olmazken, kiralardaki düşüş trendinin devam ettiği gözlemleniyor.

Türkiye’de Kadınlar “Barınma İhtiyacı” nı daha fazla önemsiyor

Emlakjet Kasım ayı verilerinde kadınların erkelere oranla daha fazla konut arama yaptığı görülüyor. Kasım ayında kadın/erkek konut arama oranı son ayların tersi yönde; kadınlarda %60, erkeklerde %40 şeklinde seyrediyor.

TÜİK Verilerine göre Türkiye genelinde Kasım ayında 93 bin 514 konut satıldı .

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2023 Kasım Konut Satışları, 2022 Kasım ayına göre yüzde %20,6 azalarak 93 bin 514 olurken, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,9 azalışla 1 milyon 87 bin 349 olarak gerçekleşti.

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu

Deprem Riskine Rağmen İstanbul Konut Satışlarında Lider

TÜİK verilerine göre; Konut satışlarında İstanbul 15 bin 187 konut satışı ve %16,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 250 konut satışı ve %8,8 pay ile Ankara, 5 bin 105 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 52 konut ile Hakkari, 57 konut ile Ardahan ve 73 konut ile Gümüşhane oldu.

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu_1

TÜİK Kasım ayı raporuna göre yabancılara yapılan konut satışlarında azalma var

TÜİK raporuna göre Kasım ayında yabancılara 2 bin 342 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %61,5 azalarak 2 bin 342 oldu. Kasım ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 790 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 316 konut satışı ile Mersin izledi.

Yeni İlan Düzenlemesinin Gayrimenkul Sektörüne Etkileri

Emlakjet, kullanıcılarına Yeni İlan Düzenlemesinin Gayrimenkul Sektörüne Etkileri’ni de sordu. Emlakjet kullanıcılarına göre yeni ilan düzenlemesi gayrimenkul arama platformlarına güveni artıracak. Ankete katılanların yüzde 60’ı, yeni düzenlemenin sahte ilanların önüne geçeceğini düşünüyor.

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu_2

Gayrimenkul sektöründe, bilgi kirliliğinin ve ilan kirliliğinin fazla olması ile şeffaflığın düşük olması gibi endişelerin olduğunu belirten Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “aynı ilanın farklı platformlarda farklı fiyatlardan yayınlanmasının da önüne geçecek tek fiyat düzenlemesi ve TC kimlik numarası ile ilan girişi yapılacağına dair yeni ilan düzenlemesinin sektörel manada olumlu katkıları olacağını öngörüyoruz” dedi. Emlakjet Prestige Plus üyesi, Global İpek Yapı Kurucusu Ayten İpek ise yeni düzenlemeyle ilgili olarak “gerek emlak ofislerinin gerekse bireysel kullanıcıların artık kimlik doğrulaması ile ilan girişi yapacak olmaları yaptığımız işi daha güvenilir kılacaktır. Gayrimenkul sektöründe hem emlak danışmanları hem de listeleme platformları sahte ilanlardan dolayı yanlış şekilde gündeme geliyordu artık bu kontrol sistemiyle birlikte yayınlanan ilanların doğruluğu netleşmiş olacak. Bu durumun sektörümüze olumlu katkıları olacağını düşünüyorum” şeklinde görüş bildirdi.

2023 Kasım inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 2,2 artarak 91 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 Kasım inşaat sektörü güven endeksi, yükselişini sürdürdü. Zira bu istatistiki verilere göre, Kasım ayı İSGE, 2023 Ekim inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 2,2 artarak 91 oldu.

THBB, Hazır Beton Endeksi 2023 Kasım Raporunu yayınladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. Nitekim Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi 2023 Kasım raporunu yayınladı.

İMSAD Kasım 2023 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Kasım 2023 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi üçüncü çeyrekte yüzde 13,5 arttı.

Kasım 2023 kira zam oranları belli oldu

TÜİK Ekim 2023 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 54,26 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Kasım 2023 kira zam oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.emlakjet.com/haber/haber/2023-kasim-ayi-gayrimenkul-raporu

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ