Emlak Haberleri

Yazlık konut fiyatlarındaki artış yüzde 400’ü aştı!

Yazlık konut fiyatlarındaki artış yüzde 400’ü aştı!

Son 4 yıl içerisinde yaşanan ciddi artışlar ile yazlık konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 400’ü geçti. Özellikle pandemi ile birlikte evde çalışma düzenine geçilmesi duruma büyük etki yaptı.

Yazlık konut fiyatlarındaki artış sürüyor!

Endeksa tarafından Ekonomist Dergisi için yapılan çalışma ile yazlık konut fiyatlarındaki artış gözler önüne serildi. Kiralık ve satılık konut fiyatlarının son dört yıl içerisindeki değişimleri incelendi. Sayfiyelerdeki bu artışın sürüp sürmeyeceği ise merak konusu.

2019 ile 2022 yılları arasındaki Türkiye’deki gözde tatil beldelerinin satılık ve kiralık konut fiyatları ve artışları incelendi. Araştırmada elde edilen verilere göre satılık konut metrekare fiyat artışında yüzde 400’ü geçen bölgelerin olduğu gözlemlendi. En büyük pay sahibi olarak pandemi ile birlikte evde çalışma düzenine geçilmesi belirtildi.

Pandemi etkisi fiyatları olumsuz etkiledi

Pandemi ile birlikte gelişen evden çalışma sistemi beyaz yakalı çalışanlar başta olmak üzere birçok vatandaşı yazlık bölgelerde daha uzun süreli ve sürekli ikamet seçeneklerine itti. Bunun sonucu olarak da fiyatlarda artış daha hızlı bir şekilde gerçekleşti. Yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde de yine sayfiyelerde konut talebinde ciddi bir artış yaşanıyorken, fiyatların artışı da sürüyor.

Satılık ve kiralık yazlık fiyatlarında son 4 yılda ciddi artışlar!

İşte 2019’dan günümüze sayfiyelerde en pahalı satılık ve kiralık konut fiyatları:

Veriler incelendiğinde Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil belgesi Bodrum, 2019-2022 yılları arasında satılık konut metrekare fiyatlarındaki artışta lider durumda. Akyarlar’da yüzde 417, Gümüşlük’te yüzde 403, Güvenlik’te yüzde 398 gibi yüksek artışlar yaşandı. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde ise yüzde 415 artış dikkat çekti.

Türkiye’de 2019 – 2022 yılları arasında yazlık bölgelerde kira endeksi de ciddi artış gösterdi. Zirvede yüzde 307 artışla Antalya‘nın gözde ilçesi Alanya yer alırken, onu yüzde 304 artış ile yine Antalya’dan Kemer takip etti. Artışlar Şile’de yüzde 246, Fethiye’de yüzde 233 olarak kaydedildi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Yazlıklar, sayfiyeler altın çağını yaşıyor: Talebin ve fiyatların en çok arttığı ilçeler (ekonomist.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ