Emlak Haberleri

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti!

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti!

Yine maalesef bir iş kazası yaşandı. Yalova’da bir inşaatın 5’inci katındaki iskeleden düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti. Peki bu ölümlü iş kazalarını önlemek mümkün değil mi?

İnşaat iskelesinden düşen işçi hayatını kaybetti

Yine maalesef ölüm ile sonuçlanan bir iş kazası yaşandı. Yalova ili Çınarcık ilçesindeki bir inşaatın 5’inci katındaki cephe iskelesinden düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti. İnşaatlarda 6331 sayılı İSG Kanununa uyum ve denetim konusundaki ihmaller her geçen gün can almaya devam ediyor. Bu tarz haberleri paylaşırken hem üzüntü duyuyoruz, hem de işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili çok basit tedbirler alınmadığı için hayıflanıyoruz. Özellikle cephe iskelesi ve yüksekte çalışırken kişisel koruyucu ekipmanları barındırma, güvenlikli iskele kullanma gibi temel İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurallarına uymamanın bedelini ağır bir şekilde ödüyoruz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları hayat kurtarır

Ölümle sonuçlanan iş kazası, saat 18.30 sıralarında Yalova ili Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesindeki bir inşaatta meydana geldi. İddiaya göre; bir binanın cephesinde mantolama yapan genç, (Allah rahmet eylesin, ailesine sabır versin) 5’inci katta çalıştığı sırada inşaat iskelesi üzerinde dengesini kaybetti. Kuvvetle muhtemel emniyet kemeri olmadığı için veya sağlam bir yere bağlamadığı için binanın beşinci katından aşağıya düştü.

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan genç hastaneye kaldırıldı. Ancak maalesef yolda inşaat işçisinin hayatını kaybettiği haberi geldi. Gencin cenazesi otopsi için Çınarcık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ile bina yapılarında işçilerin sağlığı ve güvenliğini koruma altına almak amaçlanmıştır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na riayet hem işvereni hem de çalışanı ölüm ve yaralanma ile sonuçlanabilecek iş kazalarından korumaya yönelik rehber niteliğindedir. Elbette her kazanın önüne geçemeyiz. Ancak yaşanan üzücü olayın gerçekten bir iş kazası olarak tanımlanabilmesi için öncelikle tüm tedbirlerin alınmış olması esastır.

Bu olayda da kazaya neyin sebebiyet verdiği yetkili birimlerce araştırılıp tespit edilecektir. Zira Jandarma, İSG kurallarına uyulup uyulmadığının tespiti ve kazanın araştırılması için olayla ilgili soruşturma başlattı.

“Her Şantiyeye Bir Şef, Her Şantiyede Bir Şef”

Hatırlayacağımız üzere TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi 25 Şubat 2021 tarihinde “Her Şantiyeye Bir Şef” kampanyası kapsamında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Burada temel olarak amaçlanan her şantiyeye bir şantiye şefinin atanmasıdır. Bunun yanında bir şantiye şefinin sadece bir şantiyeye yetkilendirilmesi de önemlidir.

Şu andaki mevzuat bir İnşaat Mühendisi veya Mimar Şantiye Şefinin birden fazle inşaattan aynı anda sorumlu olmasına imkan vermekte. Dolayısı ile aynı anda birden fazla proje ile ilgilenmek durumunda olan bir teknik personel elbette tam mesaisini bir şantiyeye verememektedir. Bu da denetim ve kontrol mekanizmasını zayıflatmaktadır. Öte yandan özellikle tadilat türü yapım onarım işlerinde sahada şantiye şefliği yükümlülüğünde bir teknik personel bulunamayabiliyor. Haliyle her yapı inşaatında İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin uygulanması mümkün olamıyor.

Aslında İSG Kanunu işverene ilave bir külfet getirmiyor. Aksine, olası büyük faciaları önleme tedbiri olarak algılandığında müteahhit ve çalışan için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Yazımıza kazasız günler temennisi ile son verelim.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Kaynak; İnşaatın 5’inci kattaki iskeleden düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti (t24.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Scroll Up