Emlak Haberleri

Kamu Bankalarından konut kredisinde faiz indirimi geldi

TCMB’nin politika faizini 2 puan indirmesinin ardından kamu bankalarından konut kredisi faiz indirimi geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, 1 milyon lira altındaki konut kredileri için aylık faiz 1,29 seviyesine indi.

Konut Kredisi Faiz İndirimi ile Yüzde 1,29 Seviyesi

Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından konut kredisi faiz oranları ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda faiz indirimi gerçekleşti. Bu bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin 1 milyon lira altındaki kredi için alacağı faiz oranı yüzde 1,29 olarak karşımıza çıkıyor.

TCMB‘nin politika faizini 2 puan birden indirmesiyle, kamu bankalarında faiz indirimleri yaşanmaya başladı. 3 bankadan yapılan ortak açıklamada: “22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır.” denildi.

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları değişmedi

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank faiz indirimini sadece konut kredilerinde uyguladı. Konut kredileri harici, ihtiyaç ve taşıt kredisi faizlerine dokunmadı. 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak faiz oranları ise şu şekilde;

  • 1 milyon TL altındaki konut kredisi faiz oranı: yüzde 1,29,
  • 1 milyon TL üstündeki konut kredisi faiz oranı: yüzde 1,34.

İndirim öncesi kamu bankalarında uygulanan konut kredisi faiz oranları 1,37-1,38 seviyeleri arasında değişmekteydi. (1 milyon TL altı için uygulanan oran)

Konut kredisi faizlerine yapılan indirim ile ilgili üç kamu bankası;

“Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir” açıklamasını yaptı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Kamu bankalarından faiz indirimi geldi (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ