Emlak Haberleri

Ev sahipleri kira artışlarındaki yüzde 25 sınırını bu 3 formülle aşıyor

Ev sahipleri kira artışlarındaki yüzde 25 sınırını bu 3 formülle aşıyor

Ev sahipleri, 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenen sözleşmelerde kira artışlarındaki yüzde 25 sınırını aşacak yöntemler geliştiriyor. İşte o 3 formül;

Ev sahipleri yüzde 25 zam sınırını sınırı 3 formülle aşıyor

Ev sahipleri kira artışlarındaki yüzde 25 sınırını aşacak yöntemler geliştiriyor. Konutta kira artışına yüzde 25 sınırı gelmişti. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenen sözleşmelerde ev sahipleri yüzde 25’in üzerinde zam yapamayacak. Bu durumdan memnun olmayan ev sahipleri ise 3 farklı formül ile bu sınırlamaya takılmadan evlerini kiraya vermeye çalışıyor.

İlgili haber; Yüzde 25’lik kira artış oranı sınırlaması Meclis’te onaylandı

“Kiraya veren şimdiden fiyat artışına gitti”

Hürriyet Gazetesi muhabirlerinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre ev sahiplerinden kimi evine baştan zam yaptı, kimi evini kiralamak için bekliyor, kimi de sözleşme tarihini 1 Temmuz sonrası bir tarihe öteliyor. İşte ev sahiplerinin uyguladığı 3 formül şöyle:

  • Kiraya zam sınırı mevcut kiracılar için geçerli, yeni kiraya verilecek evde bir düzenleme yok. Bu nedenle bugünlerde evini yeni kiraya verecekler, düzenleme öncesi belirlediği rakamı arttırdı. Yani daha yolun başında zammı yaptı.
  • Kimi ev sahipleri ise zam sınırına yakalanmamak için sözleşme tarihi ile oynamayı seçti. Bugün kiraya verilen bir evde sözleşme 1 yılda yenilendiğinde en çok yüzde 25 zam yapılacak. Ancak 1 Temmuz sonrası yapılan sözleşmeler zam sınırlaması dışında olacak. O nedenle taraflar anlaşıp el sıkışılsa da sözleşmede ileri bir tarih yazılıyor.
  • Kimi ev sahipleri eğer acil ihtiyacı yoksa beklemeye geçti. Kimileri emlak ofislerine ‘1 ay bekleyelim’ derken, kimi kira kararını askıya aldı.

“Sözleşmeye ileri tarihler yazılıyor”

Konu ile ilgili konuşan Emlak seri ilan platformu Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, emlak ilan sayılarında ciddi düşüşler olmadığını belirterek, “Tüm ev sahipleri için geçerli olmasa da piyasada şöyle durumlar var; Kiracı ve mülkün sahibi bugün anlaşsalar da, kira sözleşmesine 5 ya da 15 Temmuz yazıyorlar. Bu yolla ev sahibi 1 yıl sonra sözleşme yenileme zamanı geldiğinde, yüzde 25’in üzerinde bir zam yapma hakkı elde ediyor.” dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da kiraya yapılan sınırlama ile yeni kiraya verilen evlerin fiyatlarının arttığını belirterek, “Mülk sahibi temmuz sınırlamasına takılmamak için bugünlerde evini kiraya vermiyor, bekliyor. Kiraya veren de şimdiden fiyat artışına gitti.” değerlendirmesinde bulundu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Ev sahipleri sınırı 3 formülle aşıyor (hurriyet.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ