Emlak Haberleri

İstanbul’da Finans Merkezi kaynaklı kira artışı depremi yaşanıyor!

İstanbul’da Finans Merkezi kaynaklı kira artışı depremi yaşanıyor!

Başta Merkez Bankası olmak üzere tüm Banka çalışanları İFM çevresinde kiralık konut arayışına girdi. Ancak İstanbul’da Finans Merkezi kaynaklı kira artışı depremi yaşanıyor.

İstanbul’da Finans Merkezi kaynaklı kira artışı depremi yaşanıyor

İstanbul Finans Merkezi‘nin yakın gelecekte açılacak olmasıyla birlikte başta Merkez Bankası olmak üzere İFM’ye taşınacak tüm Banka çalışanları Finans Merkezi çevresinde kiralık konut arayışına girdi. Ancak İstanbul’da Finans Merkezi kaynaklı kira artışı depremi yaşanıyor. Zira sınırlı kiralık konut arzı nedeniyle İstanbul Anadolu Yakası’nda konut kiralarının daha da artması bekleniyor.

İstanbul’da son bir yılda yüzde 150 zamlanan kiralar, İstanbul Finans Merkezi (İFM) için Ankara’dan İstanbul’a taşınacak personeli de vurdu. Nitekim Ümraniye ve Ataşehir’deki emlakçılar ile bu bölgeye bakan gayrimenkul danışmanları, Ankara’daki personelin nisan ayında açılması planlanan İFM’ye gelmek istemediğini, kiralık daire fiyatlarını araştırmaya başladığını ancak fiyatları yüksek bularak dönüş yapmadıklarını anlattı.

Bahçe Kata 8 bin lira kira istendi

Sözcü’den Gamze Bal’ın yaptığı habere göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, birçok ev sahibinin İFM’nin fiyatları daha da artıracağı beklentisiyle evini kiralamaktan ya da satmaktan vazgeçtiğini söyledi. Zira Ataşehir ve civar bölgedeki emlakçılar ise İFM’nin nisanda açılmasının beklenmesine rağmen taşınmalarda istenen hareketin henüz gerçekleşmediğini anlattı. Çünkü bahçe kat 2+1 bir kiralık daire için 8 bin lira aylık kira bedeli talep edilmiş. Bu sebeple de geri dönüşler olmuyor.

Sebep Yüksek Kira Bedelleri ve Konut Arzı Yetersizliği

Ataşehir’de 2+1 büyüklüğündeki bir daire kirasının 50 bin TL’ye kadar çıktığını belirten SNC Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, sözlerine şöyle devam etti; “Konut kiraları İstanbul genelinde bir yılda 2’ye katlandı. Bu durum Ataşehir’de benzer şekilde 2-3 katına çıktı. Dolayısıyla Ankara’da yaşayan personel İstanbul’da maruz kalacağı yüksek kira artışı sebebiyle gelmek istemiyor. Çünkü maaşları aynı oranda artmayacak.”

Ataşehir’deki kiralık dairelerin metrekare fiyatları 2022’de yıllık yüzde 174,3 artışla 134 TL’ye çıktı. (Kaynak: BETAM)

Ataşehir’deki konut arzı, talebin yüzde 10’unu karşılamaz

2023 Nisan ayında açılması planlanan İFM’de Merkez Bankası (TCMB), BDDK, SPK, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta ve İŞ GYO ofisleri yer alacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2021 Faaliyet Raporu’na göre, sadece Merkez Bankası’nın 3 bin 623 çalışanı bulunuyor. Taşınmanın ise İdare Merkezi’ndeki 2 bin 118 personeli ilgilendirdiği belirtilmişti.

İFM’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise, proje tamamlandığında günlük ortalama 75 ila 100 bin arasında çalışan ağırlanacak. Ancak İstanbul Anadolu Yakası’nda böyle bir kiralık konut arzı yok. Dolayısıyla Ataşehir’deki mevcut konut arzı, gelen talebin yüzde 10’una bile yetmez. Bu yüzden kiralık konut talebinin yüzde 90’ını çevre ilçelere kaymak zorunda kalacak.

Kira artışı depremi fiyatları yüzde 40 artırdı, daha da devam edecek

İFM’nin bir diğer etkisi ise, konut fiyatlarına ve aylık kiralara oldu.

Projenin şu ana kadar yalnızca Ataşehir’de değil, Şerifali, Kozyatağı, Yenisahra’da da kiralık ve satılık daire fiyatlarının değerini artırdığı; gelinen noktada ise, projenin zaten sınırlı olan konut arzına talebi artıracağı için fiyatları daha da artıracağı ifade ediliyor.

BETAM İstanbul 2022 kira artışı verilerine göre, İstanbul Ataşehir’deki kiralık dairelerin metrekare fiyatları 2022’de yıllık yüzde 174,3 artışla 134 TL’ye yükseldi. Böylece Ataşehir, geçen yıl metrekare fiyatlarının en çok arttığı 8. ilçe oldu.

İFM inşaatının yükselmeye başladıkça fiyatlara etki ettiğini, Anadolu Yakası’ndaki fiyatları son 5 yılda yüzde 30-40 aralığında artırdığı bilgisini veren Küçük, konut arzındaki yetersizlik nedeniyle yeni bir fiyat artışı daha yaşanacağına işaret etti.

İstanbul 2022 Kira Artışı Oranı yüzde 150’ye ulaştı!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com verileri kullanılarak hazırlanan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü – Ocak 2023” raporu yayınlandı. Raporda yer alan Türkiye geneli ve il bazındaki konut kira fiyatlarındaki artışlar yer alıyor. İstanbul 2022 kira artışı oranı ise yüzde 150’lik artış ile dikkat çekiyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/finans-merkezine-tasinacak-personele-kira-soku-7575807/

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ