Emlak Haberleri

Kuzey Marmara Otoyolu’nun etkisiyle Kocaeli Arazi Fiyatları yüzde 25 arttı!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun etkisiyle Kocaeli Arazi Fiyatları yüzde 25 arttı!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun hizmete açılmasıyla birlikte son bir yıl içerisinde Kocaeli Arazi Fiyatları yüzde 25 artış gösterdi. Kocaeli’deki arsa ve tarlalar, İstanbul’a olan yakınlığı ile yerli ve yabancı yatırımcıların tercih sebebi.

Kocaeli Arazi Fiyatları son bir yılda yüzde 25 arttı

Kuzey Marmara Otoyolu’nun hizmete açılmasıyla birlikte son bir yıl içerisinde Kocaeli Arazi Fiyatları yüzde 25 artış gösterdi. Kocaeli’deki arsa ve tarlalar, İstanbul’a olan yakınlığı ile yerli ve yabancı yatırımcıların tercih sebebi oldu. İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) haberine göre Kocaeli geçişinde yer alan arazi fiyatlarında özellikle son bir yıl içinde önemli bir artış yaşandı. Emlakçı Nuriye Köksal’ın verdiği bilgilere göre bunun en büyük sebebi Kuzey Marmara Otoyolu Projesi. Köksal, söz konusu otoyolun açılmasıyla birlikte Kocaeli’nin Arapların tercih noktası haline geldiğini vurguladı.

Dönümü 5-10 bin lira olan Kocaeli arazi fiyatları 500-600 bin lira oldu

Kocaeli’de tarlaların dönüm fiyatları önceden 5-10 bin lira civarında idi. Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamlanıp hizmete açılması ile birlikte fiyatlar 500 – 600 bin lira seviyelerine kadar çıktı. Koronavirüs salgını ile birlikte insanlar şehir merkezlerinden uzak yaşam alanlarını tercih etmeye başladılar. Emlakçı Köksal’a göre İstanbul‘a yakın olması sebebiyle bu bölge özellikle Arap yatırımcıların gözdesi haline geldi. Köksal, Kocaeli’de arsa ve tarla fiyatlarının artmasında bu faktörlerin önemli etkisi olduğunu belirtti. Nuriye Köksal, gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünen vatandaşlara, ev yerine arazi almayı önerdi.

“İstanbul’a çok yakın olması, fiyatların artışına etki etti”

Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapılacağına dair ilk söylentiler çıktığı zaman bu bölgede tarlaların dönümleri 5 bin lira ila 10 bin lira arasında satılıyordu. Nuriye Köksal’a göre, Otoyol projesinin dillendiği dönemde Kocaeli arazi fiyatları 100 bin TL – 200 bin TL olarak değişmeye başladı. Kuzey Marmara Otoyolu açıldıktan sonra arsaların dönümü 500 bin TL, 600 bin TL’ye kadar yükseldi. Köksal’a göre İsanbul’a yakın olan Kocaeli’ye ulaşım, otoyolun açılması ile birlikte daha da kolaylaştı. O yüzden, özellikle Kandıra yolu üzeri veya Derince, Körfez tarafındaki köylerimiz büyük bir gelişme sağladı.

Köksal sözlerini şöyle sürdürdü, “Pandemi sebebiyle insanlar evde kapalı kalmaktan bunaldıkları için, daha çok arsalara, tarlalara yöneldiler. Herkes elindeki birikimini araziye yatırıp, ‘oraya küçük bir konteyner koyayım, hafta sonları gidip yeşillikler içinde geçireyim’ istiyor.

Müstakil Bahçeli Ev

“Araplar çok talep ediyor”

Yabancıların alımlarının arttığını belirten Köksal, “Yabancı uyruklu kişiler genellikle arsa alımı dışında müstakil evlere yöneldi. Ev alıyorlar veya arsa alarak kendi düşüncelerine göre ev yapıyorlar. Özellikle Araplar tarafından talep çok fazla, özellikle Kocaeli Arapların gözbebeği oldu.” dedi.

Yabancıların kendilerine özel siteler inşa ettirdiğini belirten Köksal, “Özellikle Kuveytliler çok fazla arsa alıyorlar. Kendilerine özel siteler yaptırıyorlar. 50, 60 Kuveytli birleşiyorlar. Takibinde arsayı alıp kendi isteklerine göre siteler inşa ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“Arsa her zaman değer kazanır”

Yatırım yapmayı düşünenlere tavsiyelerde bulunan Köksal sözlerine şöyle devam etti, “Arsa asla değer kaybetmez, hep üzerine koya koya gider. Ev de değerlenir. Ancak ev üzerine bir koyarsa, bu arsada 5 olur. Çünkü geçmişte tarla vasfında alınan yerleri zamanla arsaya çevirirsiniz. Ardından imar geçer ve neticede daha çok değerlenir. Arsanın fiyatının düştüğü hiç görülmemiştir. Son bir yıl içerisinde sadece pandemiden dolayı tarlalarda ve arsalarda fiyat yüzde 25 arttı. Otoyoldan sonra ise arsa fiyatları yüzde 200, yüzde 300 kadar arttı.”

Arsa alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Köksal, arsa satın almayı düşünen yatırımcılara şu konularda dikkatli olmalarını hatırlattı;

  • Arazi almak isteyenler, muhakkak belediyelerden ilgili parselin bulunduğu imar planına baksınlar.
  • Arazi arsa vasfında mı yoksa tarla vasfında mı? Şayet tarla vasfında ise daha uzun vadede geri dönüşü olacağını göz önünde bulundursunlar. Zira halihazırda sadece ekip biçmek için kullanabilirler.
  • Söz konusu parsel Kadastro yoluna cephe mi? Yüzde 5 imarlı denen tarlalara dikkat etmek lazım. Kısmi imar gerçekten var mıyı teyit etmek gerekiyor.
  • Konteyner koymaya izin alabilir miyiz?’ sorusunu ilgili belediyeye sormak suretiyle araştırsınlar.
  • Yeri yerinde görsünler ve tapu kaydındaki Ada, Pafta, Parsel bilgilerine göre doğru konumda olduğundan emin olsunlar.
  • En azından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden yerin konumunu teyit etsinler.
  • Bu konuda bir bilen Mimar veya Mühendisten yardım alsınlar.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Kaynak; Kuzey Marmara Otoyolu, arsa fiyatlarını uçurdu (İHA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ