Emlak Haberleri

Artık işyeri kiraları da mücbir sebepler kapsamına alınıyor!

Artık işyeri kiraları da mücbir sebepler kapsamına alınıyor!

Yeni yasa ile işyeri kiraları da pandemi, savaş, doğal afet gibi mücbir sebepler kapsamına alınıyor. Artık kiracılar, pandemi sürecinde kapalı kalan işyerlerinin kiralarını ödemek zorunda kalmayacak.

Arık işyeri kiraları da pandemi kapsamında

Yeni yasa ile işyeri kiraları da pandemi, savaş, doğal afet gibi mücbir sebepler kapsamına alınıyor. Artık kiracılar, pandemi sürecinde kapalı kalan işyerlerinin kiralarını ödemek zorunda kalmayacak. Alınan bilgiye göre, koronavirüs salgını ile birlikte en çok tartışılan konulardan biri haline gelen kira sözleşmeleri de yargı reform paketi kapsamına alınıyor. Konu ile ilgili düzenleme önümüzdeki haftalarda TBMM gündemine gelecek.

İşyeri kiraları Borçlar Yasası’na ekleniyor

2019 yılı sonundan beri yeni tip Kovid-19 Salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pandemi sebebiyle lokanta, kafe ve mağazalar başta olmak üzere bir çok işyeri aylarca kapalı kaldı. Koronavirüs salgını yüzünden ülke ekonomileri ciddi manada sıkıntıya girdi. Bu süreçten en çok etkilenen kesim ise, kapalı kaldığı için para kazanamadığı halde işyeri kiralarını ödemek zorunda kalan işyeri sahipleri oldu.

Alınan bilgiye göre bu konuyla ilgili düzenleme önümüzdeki haftalarda (TBMM) Meclis gündemine gelecek. Kira sözleşmeleri ile ilgili hüküm Borçlar Yasası’na eklenecek. Şayet salgın, savaş, doğal afet gibi olağanüstü hallerde bakanlıklar, valilikler, İl Hıfzıssıhha Kurulları işyerlerinin faaliyetlerini durdurma kararı alırsa, söz konusu düzenleme devreye girecek. Yeni yasayla işyerleri, kapalı kaldıkları süre boyunca kira ödemek zorunda kalmayacak.

İşyerleri, bir ay kapalı kalırsa bir ay, 15 gün kapalı kalırsa 15 günlük kirayı ödemeyecek

Mevcut sistemde bu tür işyeri kiraları ile ilgili uzlaşmazlıkların çözümü için mahkemeye dava açılması gerekiyor. Yeni düzenleme ile birlikte kira ödememe süreci otomatik olarak başlayacak. Buna göre işyerleri, bir ay kapalı kalırsa bir ay, 15 gün kapalı kalırsa 15 günlük kirayı ödemeyecek. Yapılan çalışmada, ev sahipleri için de alternatif çözümler değerlendiriliyor.

Yeni yasayla birlikte artık günlük hayatımıza giren online toplantılar da düzenleme altına alınıyor. Yönetim kurulu toplantıları, iş anlaşmaları ve sözleşmeleri gibi çevrimiçi toplantılar da yazılı yapılan sözleşmeler ile aynı statüye sahip olacak şekilde kayıt altına alınarak Borçlar Kanunu’na tabi tutulacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Kaynak; Yeni yasa için düğmeye basıldı! Kapalı işyerleri kira ödemeyecek (patronlardunyasi.com)

Zübeyde Yalçın/Sabah

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ