Emlak Haberleri

Emlak aramalarında Kiralık Konut ilanları öne çıkıyor!

Emlakjet, 2022 yılı Eylül ayı emlak verilerini yayınladı. Buna göre Emlak aramalarında Satılık yerine Kiralık Konut ilanları öne çıkıyor.

Kiralık Konut aramaları satılığın önüne geçiyor

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda 2022 yılı Eylül ayı emlak verilerini yayınladı. Buna göre Emlak aramalarında Satılık yerine Kiralık Konut ilanları öne çıkıyor. Zira Emlakjet’in araştırmasına göre katılımcıların yüzde 20’si önce satılık ev aradığını, ancak şimdi kiralık ev arayışına yöneldiğini belirtti. Zira TÜİK verilerine göre konut piyasalarında 2022 Eylül konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,9 oranında azalarak 113 bin 402 oldu.

Yıllık kiralık konut fiyatları eylül ayında düştü

Emlakjet verilerine göre eylül ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken yıllık artış ise yüzde 199 oldu. Fakat kiralık konut fiyatlarında ise eylül ayında yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı. Böylece kiralık konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 152 oldu. Bursa, yüzde 229 seviyesinde artış ile yıllık satılık konut fiyat artışında ilk sırayı aldı. Ancak yıllık kiralık konut fiyat artışında Antalya yüzde 186’lık artış ile ilk sırada yer aldı. Böylece yıllık fiyat artışlarında tahttan inen İstanbul, aylık satılık konut fiyat artışında yüzde 10’luk artışla eylül ayında lider oldu. İzmir’de aylık yüzde 25 azalma görüldü.

“Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor”

Eylül ayında toplam konut aramaları içinde Emlakjet kullanıcılarının yüzde 54’ü satılık konut ararken, kiralık konut aramalarının oranı ise yüzde 46 oldu.

“Satılıktan kiralığa geçişte temel neden bütçe”

Emlakjet’in eylül ayına özel olarak gerçekleştirdiği özel araştırma dosyasında ise satılık ve kiralık ev arama trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda kiralık ev arayanların yüzde 20’sinin, kiralık ev aramadan önce satılık ev aradığı tespit edildi.

Emlakjet kullanıcılarının yanıtladığı ankette, önceden satılık konut arayıp daha sonra kiralık konut arayışına başlayan kullanıcılar bunun sebebine yüzde 53 oranla “Bütçeme uygun ev bulamadım” yanıtını verdi. Ev kriterlerine uygun ev bulamamak ise yüzde 38 ile ikinci sırada yer aldı.

“Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor”_1

Tolga İdikat: “Artan fiyatlar ve stok sorunu satılık ev alma kararını etkiliyor”

Araştırma verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Konut aramalarında satılık veya kiralık tercihi hem oturmak için hem yatırım için arama yapan kullanıcılarda çeşitli kriterlere göre değişiyor. Satılıktan kiralığa geçiş hakkında yayınladığımız anket sonuçlarına göre, kullanıcıları beşte biri satılık ev alma planını erteleyerek kiralık eve yöneliyor. Nitekim satılık ev ararken kiralık eve yönelen kullanıcıların temel sebepleri şunlar;

  • Bütçe kriterlerine uygun evi bulamamak yüzde 53,
  • Aranan ev kriterlerine uygun evin bulunamaması yüzde 38.

Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki arz talep dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar için 2021 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin bir problem olmuştu. Ancak güncel veriler ise satılık daire arayanlar için de artan fiyatların ve konut stoğundaki azalmanın ön plana çıkan sorunlar olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Artan fiyatlar ve gayrimenkuldeki arz talep dengesizliği kiralık arayan kullanıcılar için 2021 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin bir problem olmuştu. Güncel veriler ise satılık daire arayanlar için de artan fiyatların ve konut stoğundaki azalmanın ön plana çıkan sorunlar olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Emlakjet hakkında

2006 yılında bağımsız girişimciler tarafından kurulan Emlakjet.com, Mayıs 2014’te risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alındı. “Emlak arıyorsan cevap net: Emlakjet” sloganı ile satılık veya kiralık dairelere en pratik şekilde ulaşma imkânı sunan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, İLab Holding çatısı altına girdiği günden bu yana marka yatırımlarıyla ciddi bir ürün geliştirme süreci içine girdi. İster satılık ya da kiralık ister yatırımlık olsun aranılan evi en hızlı, en kolay ve en keyifli şekilde bulma imkânı sunan Emlakjet, CEO’su Tolga İdikat liderliğinde, ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün en büyük iki portalından biri oldu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; “Konut aramaları satılıktan kiralığa dönüyor” – Emlakjet Haberleri

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ