Emlak Haberleri

Ön ödemeli konut satışı uygulamasına yeni düzenleme geliyor!

Ön ödemeli konut satışı uygulamasına yeni düzenleme geliyor!

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde öngörülen düzenleme ile Ön Ödemeli Konut Satışı uygulamasında teslim süresi 48 aya çıkıyor.

Ön Ödemeli Konut Satışlarında Teslim Süresi 36 Aydan 48 Aya Çıkarılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Ön Ödemeli Konut Satışı uygulamasında teslim süresini 48 aya çıkarıyor. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilen teklif 22 Mart Salı günü düzenlenecek olan Genel Kurul’da görüşülecek.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, ön ödemeli konut satışlarında, sözleşmede belirtilen tarihte konutların tüketicilere teslimi zorunlu hale getirilecek. Bu süre ise sözleşme tarihinden itibaren en fazla 48 olabilecek.

Müteahhitlerin Rahat Bir Nefes Alması Hedefleniyor

Hali hazırda yapılan konut projelerinde, konutların teslimleri gecikiyor ve alıcılar mağduriyet yaşıyordu. 2014 yılında bu kapsamda hayata geçirilen düzenleme ile konut teslimleri için 36 ay sınırı getirilmişti. Ancak inşaat maliyetlerindeki artış ile ortaya çıkan zorlu şartlar karşısında bu sürenin 48 aya çıkarılması müteahhitleri bir nebze rahatlatılması sağlanacak.

Zamanında Teslim Edilmeyen Konutlar İçin 70 Bin Lira Ceza

Yeni teklif ile birlikte ön ödemeli konut satışında konut devri veya tesliminin sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçmesi durumunda para cezası uygulanacak. Bu kapsamda teslim edilmeyen her konut için 70 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Kat mülkiyetine konu konutun tüketici adına tescili, kat irtifakına konu konutun tüketici adına tapu siciline tescil edilmesiyle konutun oturmaya elverişli şekilde zilyetliğinin devri hallerinde konutun tüketiciye devir veya teslim edildiği kabul edilecek.

Ön Ödemeli Devre Tatil Satışlarına Yasak

Yeni teklif ile birlikte ön ödemeli devre tatil satışlarına yasak getirildi. Bu kapsamda bu satışlar ile yasağı ihlal edenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Genel kurulda görüşülecek teklifte tüketici kredileri için de düzenleme yer alacak. Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi durumunda bildirim aranmaksızın cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Ayrıca tüketici ve konut kredisi alan tüketicilerin ihtiyaç duymadıkları sigorta ve diğer yan ürün ve hizmetlerin kredi kullanım şartı olarak sunulmasına sınır getirilecek.

Düzenlemeyle devre tatile konu mal üzerinde ayni hak sahibi olmayanların devre mülk veya devre tatil satışı yapması yasaklanacak.

Yenilenmiş ürünlere tüketiciye teslim tarihinden itibaren asgari bir yıl garanti verilmesi zorunlu olacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; TBMM’DE BU HAFTA – 20 Mart 2022 (TBMM MeclisHaber)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ