Emlak Haberleri

BDDK açıkladı: Konut kredisinde yeni dönem resmen başladı!

BDDK’nın Konut kredisinde yeni dönem başlatan kararına göre, kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildi.

Konut kredisinde yeni dönem başlatan karara göre, kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), konut kredilerine ilişkin yeni kararını duyurdu. Konut kredisinde yeni dönem başlatan karara göre, kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında bulunan riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildiği bildirildi.

Buna göre, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hak sahiplerine, bir konut için 700 bin TL’ye kadar hibe ve 700 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunulacak.

Ayrıca, kentsel dönüşüme giren kiracılara ise bir defaya mahsus ve karşılıksız olarak 100 bin TL kira desteği verileceği belirtildi.

10 yıl vadeli banka kredisi

Toplamda 1,5 milyon TL’lik destek sağlanacak olan bu programda, kredilerin vadesi 10 yıl olacak ve ilk 12 taksitte faiz uygulanmayacak.

Ayrıca, dönüşüme giren iş yerleri için de 350 bin TL’ye kadar hibe ve 350 bin TL’ye kadar kredi desteği verileceği ifade edildi.

Kredi borçları, güncelleme oranının Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki bir önceki yılın aynı ayına göre meydana gelen yıllık değişim oranının yarısı olarak belirlenecek.

Kredi puanına bakılmaksızın verilecek olan kredilerde, kredi tutarının iki katı kadar ipotek tesis edileceği de belirtilenler arasında.

Yarısı Bizden” kampanyasında kredilere hangi faiz oranlarının uygulanacağına dair açıklamalar yapıldı. Kredi borçları, her güncelleme döneminde Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık değişim oranının yarısının uygulanması suretiyle güncellenecek.

Verilecek kredilerde gelir ve kredi puanı durumlarına bakılmayacak

Kredi puanlarına bakılmaksızın verilecek kredilerde, gelir ve kredi puanı durumlarına bakılmayacak ancak kredi tutarının iki katı kadar ipotek tesis edilecek.

Bu gelişmelerin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirdi.

BDDK’nın resmi açıklamasında, konut kredilerine ilişkin 24 Ağustos 2023 tarihli 10655 ve 10656 sayılı Kurul Kararlarının uygulanmasına ilişkin detaylar paylaşıldı.

Bu kapsamda, konutun değerine oranı uygulaması ile yüksek risk ağırlığı uygulanmasında, riskli yapı tespiti yapılmış konutların konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmayacağı belirtildi.

Açıklama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) internet sitesinde yer aldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Karar Sayısı: 10849 ve Karar Tarihi: 15.02.2024 Kararına istinaden BDDK’den yapılan açıklamada, Kurulun internet sitesinde yer alan “Konut Kredilerine İlişkin 24 Ağustos 2023 tarihli 10655 ve 10656 sayılı Kurul Kararlarının Uygulanması Hakkında Kurul Kararı”na ilişkin şu ifadelere yer verildi:

24 Ağustos 2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24 Ağustos 2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verilmiştir.”

2024 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi süreci 1 Mart’ta başlıyor.

Son ödeme tarihi 31 Mayıs olan 2024 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi süreci 1 Mart’ta başlıyor. Emlak vergisini kimler ödemiyor? Peki bu düzenleme ile 1 Mart’ta neler değişecek, kira gelir beyannamesi ne zaman verilir?

İşte Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti… güncel konut kredisi faiz oranları;

25 Ocak 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)’nun Politika Faizi artırımı sonrası ülkemizde faaliyet gösteren önemli bankalar, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. Bu gelişme üzerine kredi kullanmak isteyen vatandaşlar, en uygun kredi seçeneklerini belirlemek amacıyla araştırmalara başladı. İşte Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası ve diğer özel bankaların güncel konut kredisi faiz oranları…

Ekteki tablodan kendiniz aylık taksit tutarını yaklaşık olarak hesap edebilirsiniz.

Kaynak; https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/19436374/konut-kredisinde-yeni-donem-basladi

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ