Emlak Haberleri

Gayrimenkul maliyetlerinde ciddi artış; “İstanbul’da 1 milyon TL’ye ev almak hayal gibi”

Gayrimenkul maliyetlerinde ciddi artış; “İstanbul’da 1 milyon TL’ye ev almak hayal gibi”

Gayrimenkul maliyetlerinde ciddi artış devam ediyor. sürekliliğini sürdürüyor. GİGDER Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, artışları ve maliyetleri değerlendirdi.

“Gayrimenkul maliyetlerinde ciddi artış sebebiyle İstanbul’da 1 milyon TL’ye ev satın almak imkansız hale gelecek”

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, gayrimenkul maliyetlerinde ciddi artış konusunu değerlendirdi. Zira Dünya Gazetesi’nden Leyla İLHAN’a konuşan Hakan Bucak, gayrimenkul dünyasında yaşanan son gelişmeler ile ilgili, 2 yıl içerisinde İstanbul’da 1 milyon TL’ye konut bulmanın hayal olacağını söyledi. Bucak, “Arz üretiminde ciddi sorunlar yaşanıyor, maliyetlerde ciddi artış var. Markalı bir projede maliyetin yüzde 70’i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar da artıyor. Ayrıca eskiden elinde parası olan biri gayrimenkul projesi geliştirebiliyordu. Şimdi ancak müteahhitlik sertifikası alan biri proje geliştirebiliyor. Bu da üretimi etkiledi. Dolayısıyla maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek” dedi.

“Alımların büyük çoğunluğu vatandaşlık üzerine”

Ülkemizin gayrimenkul alanında ilerlemeye devam edeceğini belirten Hakan Bucak, dünyada her yıl 2 milyon kişinin farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle yatırım yaptığına değindi. Bucak, konu ile ilgili,

  • “Sadece bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor.
  • Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip konut alıyorlar.
  • Türkiye özellikle fiyat değer anlamında dünyada birinci.
  • Bunu gören bir Amerikalı, Avrupalı kendi ülkesindeki ucuz kredi ile Türkiye’de yatırım yaparak kâr ediyor.” diye ekledi.

Konut alan vatandaşların ülke ve sebepleri hakkında konuşan Bucak, “Genel olarak alımların yüzde 70’i vatandaşlık üzerine. İranlılar pasaportları dünyada tanınmadığı için Türk vatandaşlığı ile bunu aşıyor, Çinliler Türk vatandaşlığı ile İngiltere borsasına açılıyor. Dolayısıyla dünyada bir vatandaşlık pazarı oluşmuş durumda. Bizim yaptığımız saha çalışmasında 2021 yılında 17 bin ile 19 bin kişinin Türkiye’de vatandaşlık amaçlı gayrimenkul aldığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Bodrum ofise döndü!

Yaşanan pandemi şartlarında Türkiye’deki yaşam standartlarının ve kalitesinin yabancılar tarafından daha iyi anlaşıldığını belirten Hakan Bucak, “Yemek ve servis kalitesi her yerde iyi düzeyde. Bu servis kalitesi birçok ülkede yok. Fiyatlar da yabancı için uygun. Birçok yabancı Bodrum’da ev almaya başladı. Özelikle Bodrum yabancılar için bildiğimiz ofise döndü. Ancak Bodrum’a çok acil alt yapı yatırımlarının yapılması lazım” diye ekledi.

Yabancıya konut satışında kota uygulanabilir

Bazı ülkelerin, bazı şehirlerinde yabancıya konut satışını durdurduğunu söyleyen Hakan Bucak, bu gibi ülkelerde alım yapmak isteyenlerin konut alım işlemlerini öne çektiğine değindi. Yabancılara konut satışlarında kota uygulamasına geçilmesi önerisinde bulunan Bucak, kota uygulamasının Türkiye’de 250 bin dolara 10 bin kişiye, daha sonra 350 bin dolara 20 bin kişiye vatandaşlık verilmesini ve sonra ücretin 500 bin dolara çıkarılması şeklinde uygulanabileceğini belirtti. Bu sayede bölge ve şehir kısıtlamalarına da gidilebileceğini ve talebin diğer bölgelere de dağıtılabileceğini belirten Bucak, “Kota konursa 350 bin dolara 20 bin konutun satışından hızlıca 7 milyar dolar elde edilebilir” diye konuştu.

Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanılması

Çoğu ülke olduğu gibi, Türkiye de belirli özelliklere sahip kişilere kolay yoldan Türk Vatandaşlığı verilmesi için özel düzenlemeler yapmıştır. Bazı yabancıların ülkemizle olan yakın ilgi ve bağlantıları sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmalarına istisnai vatandaşlığa alınma denir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu‘na göre belirli bir miktar Gayrimenkul Yatırımı yoluyla yabancılara istisnai Türk Vatandaşlığı ve İkametgahı sağlamaktadır.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İstanbul’da 1 milyona ev almak hayal olacak (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ