Emlak Haberleri

Vergi Borçlarına yeni yapılandırma; Esnafa Sicil Affı geliyor!

Vergi Borçlarına yeni yapılandırma; Esnafa Sicil Affı geliyor!

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine göre Esnafa Sicil Affı geliyor.

Esnafa Sicil Affı geliyor

TBMM‘ne sunulan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine göre Vergi Borçlarına yeni yapılandırma geliyor. Bu kapsamda Esnafa Sicil Affı da gündemde.

Alınan bilgiye göre bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Buna göre Vergi Borçları yeniden yapılandırılabilecek. Öte yandan düzenlemeye göre Esnafa sicil affı da geliyor.

 • Karşılıksız çek,
 • Protesto edilmiş senet,
 • Kredi kartı ve
 • Diğer kredi borçlarını

Zamanında ödeyemeyen kişilerin geçmiş ödeme performansına ilişkin olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak. Bu şekildeki borçlular, yapılandırmaya göre yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde, düzenlemeden yararlanabilecekler.

Ayrıca teklif ile işletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için yeniden değerleme imkanı sağlanacak.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi

Meclise sunulan değişiklik teklifi ile 17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun güncellenmiş olacak. Buna göre kişi ve kuruluşların şu kurumlara olan -borçları yapılandırılabilecek ve taksitler halinde ödeme imkanı getirilecek;

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı,
 • Ticaret Bakanlığı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • İl Özel İdareleri ve
 • Belediyeler

Kanun teklifinin genel gerekçesinde, vatandaşların bir önceki yapılandırmadan Koronavirüs Salgını dolayısıyla yeterince yararlanamaması, bu yüzden de böyle bir talebin yoğunlaşması gösterildi.

30 Nisan 2021 Milad

Kanun kapsamında 30 Nisan 2021 öncesine ait birikmiş olan başta şu vergi ve cezalar yeniden yapılandırılabilecek;

 • Vergi,
 • Vergi cezaları,
 • İdari Para Cezaları,
 • Covid-19 pandemi kapsamındaki idari para cezaları,
 • SGK borçları

Matrah Artırımı ve Vergi Artırımı da önergede var mı?

Öte yandan gözler daha önce Cumhurbaşkanı’na sunulduğu açıklanan İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde. Zira önergeye göre geçmiş 5 yıla ilişkin Matrah ve vergi artırımı hakkı verilmesi, mükelleflere çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Matrah ve vergi artırımı yapılan vergi kalemlerinde, ilgili yıllar için vergi incelemesi ve tarhiyat yapılma ihtimali ortadan kalkıyor. Bu sayede diğer bir deyişle matrah artırımından yararlananlar ve belirli oranlarla yıllar bazında yapılacak hesaplamaları ödeyen mükellefler, kapsam dahiline alınan yılları denetim ve olası idari yaptırımlar anlamında sigortalamış olacaklar.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Vergi borçlarına yeniden yapılandırma, esnafa sicil affı geliyor (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ