Emlak Haberleri

BETAM, Satılık Konut Piyasası Görünümü Ekim 2022 Raporunu yayınladı!

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Ekim ayı raporunu yayınladı. 

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Ekim ayı raporu yayınlandı

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2022 Ekim ayı raporunu yayınladı. Buna göre Konut piyasasında belirginleşen durgunluk emareleri görülüyor. Ayrıca geçen yılın Eylül ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 196,8 artarak 13.766 TL olmuştur. Zira satılık konut ilan metrekare cari fiyatları aynı dönemde şu şekilde artmış;

  • İstanbul’da yüzde 229,4,
  • Ankara’da yüzde 205,6
  • ve İzmir’de yüzde 183,1.

Aynı döndemde ortalama satılık konut metrekare fiyatları şu şekilde gerçekleşmiş;

  • İstanbul’da 20.588 TL,
  • Ankara’da 9.307 TL
  • ve İzmir’de 15.455 TL.

olmuştur. Ülke genelindeki yıllık fiyat artış oranı geçen aya kıyasla 1,9 puan azalmıştır. Bu oranın 2021 Temmuz ayından sonra ilk kez azalması dikkat çekicidir. Öte yandan Eylül’de İstanbul’da yıllık fiyat artış oranının geçen aya kıyasla 9,4 puan azaldığı görülmektedir. Bu azalışın raporlarımızda incelediğimiz dönemdeki (2017 Eylül’den sonra) en yüksek düşüş olması dikkat çekicidir. Ağustos’tan Eylül’e cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde yükselmiştir.

Eylül’de Konut talebi endeksi yüzde 16,7 azalmış

Konut talebi endeksi Ağustos’taki kısmi yükselişin ardından Eylül’de yüzde 16,7 azalmıştır. Nitekim konut talep endeksinde Mayıs’tan Eylül’e büyük çapta bir azalma görülmektedir. Öte yandan konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı Ağustos ayına göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde düşmüştür. Oranın düşmesi satılık ilan sayısı artarken satılan konut sayısının azalmasından kaynaklanmıştır. Konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren “kapatılan ilan yaşı” geçen aya kıyasla ülke genelinde ve üç büyük ilde uzamıştır. Bu üç göstergedeki gelişmeler konut piyasasında durgunluk emareleri olarak yorumlanabilir.

BETAM; Asgari Ücret, Konut Fiyatlarını ve Kiraları ne ölçüde karşılıyor?

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), 12 Ekim 2022 tarihli ve 22/263 nolu Araştırma Notunda yayımladı. Seyfettin Gürsel, Gökhan Şahin Güneş ve Mehmet Cem Şahin’in yaptığı araştırmaya göre Asgari Ücret, Konut Fiyatlarını ve Kiraları ne ölçüde karşılıyor?

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; BETAM » Satılık Konut Piyasası Görünümü: Ekim 2022 (bahcesehir.edu.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ