Emlak Haberleri

Mevduat veya Dolar yerine Konut Yatırımı karlı mı?

Mevduat veya Dolar yerine Konut Yatırımı karlı mı?

Elinde bir miktar birikimi bulunan herkes bunu en iyi biçimde değerlendirmenin yollarını arıyor. Peki, Konut Yatırımı mı, faiz mi, araba mı, yoksa sanal para yatırımı mı daha karlı?

Konut Yatırımı mı, Araba mı, Faiz mi, Dolar mı yoksa Sanal Para yatırımı mı?

Elinde bir miktar birikimi bulunan her vatandaşın aklında birikimini nasıl değerlendireceğine dair soru işaretleri olur. Geçtiğimiz hafta sosyal medyada; “Konut Yatırımı mı, banka faizi mi, araba mı, yoksa sanal para yatırımı mı daha karlı?” sorusu gündeme geldi.

Hürriyet’ten Barış Özkan ve Gaye Kobal yaptıkları haberde ’10 yıl önce 150 bin TL’si olan bir yatırımcı;

  • dolara,
  • faize
  • veya gayrimenkule

yatırım yapsaydı ne kadar kazanırdı?’ sorusuna yanıt aradı.

Gayrimenkul Uzmanı Ahmet Büyükduman ve Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı Öztürk, bu 3 farklı senaryoyu en ince ayrıntılarıyla değerlendirdi.

10 yıl önce 150 bin TL’si olan bir yatırımcı, parasını faize yatırsaydı bugün ne olurdu?

2011 yıl başında 150 bin TL’si olan bir yatırımcı her ay, aylık olarak mevduat yaptığında 2021 Nisan sonunda yaklaşık olarak net 379 bin 367 TL‘ye ulaşırdı. (TCMB: Bankalarca 1 Aya Kadar Vadeli TL üzerinden açılan mevduatlara uygulanan faiz oranı kullanılarak ve stopajlar düşülerek hesaplanmıştır).

Bu yatırımcının 10 yıl sonundaki nominal getirisi ise yüzde 153 olur.

Yatırımcı parası ile Gayrimenkul satın alsaydı…

Aynı yatırımcı 2011 yılı Ocak ayında İstanbul’da 150 bin TL değerinde bir konut yatırımı yapsaydı, bugün değeri yaklaşık olarak 637 bin 500 TL olacaktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre İstanbul’da ortalama konut metrekare birim fiyatları 2011 Ocak-2021 Nisan arasında yaklaşık yüzde 325 arttı (Bu artış oranı Türkiye genelinde ise ortalama yüzde 314)

Yüzde 325 getiri yanında, yatırımcının konutu kiraya vermesi durumunda ek olarak kira gelirleri de olacaktı.

Peki ya Dolara yatırım yapsaydı…

Aynı yatırımcı 2011 yılının başında 150 bin TL ile Amerikan Doları alsaydı, (dolar kuru 1.56 TL idi) yaklaşık 96 bin 154 dolar alabiliyordu.

Bu parayı her ay dolar bazlı mevduat yapsa idi, stopajlarda düşüldükten sonra 2021 Nisan sonunda elinde 112 bin 255 doları olacaktı. Bugünkü kur ile çarptığımızda bu meblağ, TL olarak yaklaşık 955 bin TL yapacaktı.

Dolar yatırımının 10 yıl sonundaki nominal getirisi ise yüzde 537 olacaktı.

‘Konut uzun vadede getiri sağlar’

Konut yatırımının ekonomik kriz dönemlerinde kısa vadede bazen reel getiri sağlamadığının gözlemlendiğini söyleyen Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’de konut yatırımının genellikle uzun vadede reel getiri sağladığı görülmüştür. Tabii ki burada konutun alış fiyatına, bulunduğu bölgeye, kira yaratma kapasitesine ve kira çarpanına dikkat edilmelidir.” dedi.

‘Kirayı faize yatırabilirsiniz’

Konut yatırımında kira getirisine vurgu yapan Ahmet Büyükduman; “Alınan konutun 10 yıl içinde değerlenmesinin yanında, kira getirisini de hesaba katmalıyız. Bir konutun masraflar ve vergiler çıktıktan sonra kira getirisi, konut değerinin yüzde dördü kadardır. Ayrıca elde edilen kira gelirinin düzenli olarak faize yatırıldığını ve bu birikimlerden de gelir elde edildiğini dikkate almalıyız.” dedi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Hangisi daha karlı? Mevduat mı, dolar mı, konut almak mı? (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ