Emlak Haberleri

Airbnb Yasası: Kısa Süreli Kiralamaların Konut Kriziyle İlişkisi

İPA, Kent Gündemine Bakış Raporunda kamuoyunda “Airbnb Yasası” olarak bilinen Kısa Süreli Kiralamaların Konut Kriziyle İlişkisi konusunu inceliyor.

İPA, Kısa Süreli Kiralamaların Konut Kriziyle İlişkisi konusunu inceliyor.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), Kent Gündemine Bakış Raporu; kamuoyunda “Airbnb Yasası” olarak bilinen Kısa Süreli Kiralamaların Konut Kriziyle İlişkisi konusunu inceliyor. Zira farklı ülkelerde Airbnb’ye yönelik düzenlemeleri araştıran rapor, verilerle İstanbul’daki Airbnb kullanımı haritalandırıyor. İstanbul’da Airbnb’deki kayıt sayısı sadece 2021-2023 yılları arasında yaklaşık 23 binden 38 bine çıkarken, rapor bu artışın etkilerini tartışıyor.

Başını Airbnb platformunun çektiği günlük kiralama uygulamaları bazı açılardan kullanıcılara kolaylık sağlarken pek çok sorunu ve belirsizliği de tetikliyor. Türkiye’de de 1 Ocak 2024’te yürürlüğe giren “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında Airbnb gibi konutları kısa süreli kiraya verme amaçlı kullanılan uygulamalara yönelik çeşitli yasal düzenlemeler getirildi.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü katkılarıyla hazırlanan “Airbnb Yasası”: Kısa Süreli Kiralamaların Konut Kriziyle İlişkisi raporu bu yasa değişikliğini ve özellikle İstanbul’daki Airbnb kullanımını veri ve saha görüşleri ile birleştirerek inceliyor.

Rapordan öne çıkanlar:

 • Airbnb’nin bilinirlik artışının yanı sıra kamuoyu gündeminde son yıllarda yoğun bir şekilde yer almasının temelinde konut krizi ve turizm ilişkisi yer alıyor.
 • İstanbul’da 2021’den bu yana etkisini arttıran konut krizi, kent sakinlerini şehrin dışına iterken, bunun sebepleri de tartışma konusu oldu. Konutların kısa süreli kiralanması da son yıllarda sebepler arasına eklendi.
 • Birçok dünya metropolü, Airbnb ve ona benzer kısa süreli kiralama uygulamaların konut krizindeki etkisini ortadan kaldırmak için vergilendirmede değişiklik, süre kısıtlaması vb. birtakım yaptırımları gündemine alıyor.

Kullanıcı sayısı son iki yılda yüzde 70 arttı

İstanbul’da 2021 yılında 22.695 olan Airbnb kaydı sayısı, iki yılda yüzde 70 artarak 2023 sonunda 37.992’ye yükseldi. Airbnb’nin en çok kullanıldığı ilçe toplam ilanların;

 • %23’ünü barındıran Beyoğlu oldu,
 • onu Şişli (%14,6),
 • Fatih (%10,2),
 • Kadıköy (%9,7),
 • Beşiktaş (%6) ve
 • Esenyurt (%4,3)

izledi.

İstanbul genelindeki kayıtların %70,5’ini tüm evin/dairenin kiralandığı konaklama türü oluşturuyor. Kayıtların %27,7’sini oluşturan ve ev sahibinin kendi evinde misafirlere kiraladığı özel odaları ifade eden özel oda türü Beyoğlu, Kadıköy, Şişli ve Fatih gibi ilçelerde öne çıkıyor.

Kısa süreli kiralamalar sektöre dönüşüyor

Airbnb yalnızca ev sahiplerinin ek gelir elde etmek amacıyla kullandığı bir hizmet olmaktan çıktı. Uygulama, birden fazla ev kiralayıp ve/veya satın alarak bu evleri Airbnb’de listeleyen bireysel ya da kurumsal Airbnb işletmecilerinin de dâhil olduğu bir sektöre dönüştü. 2023 sonu itibarıyla;

 • 10’dan fazla kaydı olan ev sahipleri (393 hesap), toplam ev sahibi sayısının sadece yüzde 2,1’ini oluştururken kayıtların yüzde 22’sine sahip (8.353 ilan).
 • Sadece 1 kayda sahip kullanıcılar ise bütün kullanıcıların yüzde 72’sine denk düşerken toplam kayıtların yalnızca yüzde 35’ini (13.348 ilan) oluşturuyor.

Yasa tüm binanın turizm fonksiyonuna dönüşmesini teşvik ediyor

Airbnb birimlerinin yoğunlaştığı bölgelerde uzun vadeli konut kiralamada zorluklar yaşanabiliyor ve bu durum, yerel sakinler için uygun fiyatlı konuta erişimde zorluklara neden oluyor.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma sonucu Beyoğlu ilçesinde ve Kadıköy’ün merkez bölgesinde Airbnb’nin ve turizm fonksiyonunun belli bölgelerde sınırlandırılarak kontrol altına alınması, konut yerleşim alanları içinde konaklama tesisi yer almaması ve konaklama tesisi için geçici ruhsat düzenlenememesi önerileri öne çıktı.

Merkezi idarenin yürürlüğe aldığı yeni yasa ile kentin kimliğini korumak üzere alınan bu öneri geçersiz hale geldi.

Yapılan yeni düzenleme, kronikleşen sorunlara çözüm üretmemenin yanı sıra konut alanlarında turizm fonksiyonlarının yer almasına olanak sağlıyor.

Aynı binadaki mülk sahiplerinin izni ile Airbnb hizmetinin serbest bırakılması şartı, tüm binanın turizm fonksiyonuna dönüşmesini teşvik ediyor. Dolayısıyla konut alanlarında kira artışının devam etmesi, yerel kimliğin yok olması gibi sorunların süreceği öngörülüyor.

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına Dair Kanun Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 7464 Kanun Nolu Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına Dair Kanun 2 Kasım 2023 Salı tarihli ve 32357 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre İzin Belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA)

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbul’un bilimsel çalışmalar ışığında, farklı disiplinlerden uzman, akademisyenlerin katkıları ve İstanbulluların katılımıyla planlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak 2020 yılında kuruldu. İPA, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum, üniversiteler, uzmanlar, özel sektör, uluslararası kurumlar ve İstanbullular ile birlikte çalışan bir ortak akıl mekanizmasıdır.

İPA, İstanbul’un güncel sorunlarını tespit eder, bu sorunların çözümüne yönelik veriye dayalı kısa, orta ve uzun vadeli strateji ve politika önerileri geliştirir. İstanbul hakkında güncel nitel ve nicel verilerin üretilmesi, ikincil verilerin derlenmesi, kamusal alan tasarımına ilişkin süreç tasarımı, kentin dezavantajlı gruplarına yönelik sosyal politikaların geliştirilmesi ve İstanbul Vizyon 2050 çalışmasının koordinasyonu İPA’nın temel sorumluluk ve uzmanlık alanları arasındadır.

İPA, şehir ve bölge planlama, sosyoloji, mimarlık, endüstriyel tasarım ve istatistik gibi disiplinlerin bir araya geldiği birimlerden oluşur. Yenilikçi bir planlama anlayışı ve dünyadaki benzerleri arasında örnek olabilecek “İstanbul Vizyon 2050 Strateji Belgesi” iki yıllık bir çalışmanın ardından tamamlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. İstanbul Vizyon 2050 çalışmaları devam ederken, afetler ve deprem, iklim krizi ve diğer birçok konuda bilim insanları ile koordineli olarak çalışmalar yürütülmektedir.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://ipa.istanbul/yayinlarimiz/genel/kent-gundemine-bakis-airbnb-yasasi-kisa-sureli-kiralamalarin-konut-kriziyle-iliskisi/

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ