Emlak Haberleri

2022 yılı emlak vergisi ilk taksiti ödeme dönemi başladı!

2022 yılı emlak vergisi ve çevre temizlik vergisinin ilk taksit ödeme dönemi başladı. Mükellefler, yıllık vergi beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamaları üzerinden düzenleyebilecek.

2022 yılı emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi ilk taksit ödemeleri başladı!

Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Zeynep Çetinkaya’nın haberine göre 2022 yılı emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi ilk taksit ödemeleri başladı. 2021 yılı içerisinde elde edilen gelir vergisi ve 2022 yılı emlak ve çevre temizlik vergilerinin ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamalarından yapılabilecek.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi, gerçek kişiler tarafından 1-31 Mart 2022 tarihleri arasında verilecek. Ticari kazanç, ücret, zirai kazanç, gayrimenkul sermaye iradı, serbest meslek kazancı, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlar beyanname kapsamında yer alıyor.

Geliri kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratlarından oluşan mükellefler ise “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden işlem yapabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamaları ile yıllar gelir vergisi beyannameleri düzenlenebilecek.

GİB internet sayfası www.gib.gov.tr üzerinden “Hazır Beyan Sistemi” 7/24 kullanılabiliyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2 taksit olarak ödenecek!

2022 yılı emlak vergisi ve çevre temizlik vergisinin ilk taksit ödemeleri 1 Mart – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında ödenecek. Ödemeleri başlayan emlak vergisi, ilgili taşınmazın bulunduğu belediye tarafından yıllık olarak tahakkuk ettirilmektedir.

Çevre temizlik vergisi ise konutlar için su faturaları içerisinde ödeniyor. Ancak iş yeri veya başka işlevler ile kullanılan binaların çevre temizlik vergilerinin de ayrıca ödenmesi gerekmektedir. Bu verginin de emlak vergisi taksit dönemleri içerisinde belediyeye ödenmesi gerekiyor.

Emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit dönemi ise 1-30 Kasım 2022 olarak belirlenmiştir. Vergi mükelleflerinin ödemeleri gereken vergi taksitlerini, belirtilen taksit dönemleri içerisinde ödemeleri gerekiyor. Aksi taktirde gecikme zammı uygulanıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Gelir, emlak ve çevre temizlik vergilerinde ilk taksit dönemi başladı (AA)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ