Emlak Haberleri

2021 Yılı 4. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri açıklandı!

2021 Yılı 4. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri açıklandı!

TÜİK 2021 Yılı 4. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Ekim-Aralık döneminde Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 14,0 arttı. Peki, inşaat sektörü yakın gelecekte hareketlenecek mi?

2021 Ekim-Aralık dönemi Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre son 3 ayda Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 14,0 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Yılı 4. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Ekim-Aralık 2021 arası Yapı Ruhsatı verilen binaların yüzölçümü yüzde 24,1 oranında arttı. Öte yandan yılın son 3 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 14,0 arttı.

TÜİK 2021 Ekim-Aralık dönemi Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının son üç ayında bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı bazında yüzde 14,0 arttı,
 • yüzölçümü olarak yüzde 24,1 arttı,
 • daire sayısı bazında yüzde 16,8 arttı.
2017-2021 arası Yapı Ruhsatına göre yüzölçümü ve daire sayısı
2020-2021 Yapı Ruhsatı İstatistikleri

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

2021 yılının IV. çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 49,2 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 27,8 milyon metrekaresi konut,
 • 11,5 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 10,0 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı.
IV. Çeyrek, 2019-2021 arası Yapı ruhsatına göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

2021 yılının IV. çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 69,2 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,0 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

Ekim-Aralık 2021 arası Yapı ruhsatı kullanma amaçları yüzölçümüne göre paylar

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 16,8 arttı

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri (YKİB)’nin 2021 yılının son çeyreğinde bir önceki yıla göre;

 • bina sayısı yüzde 28,9 arttı,
 • yüzölçümü yüzde 16,8 arttı,
 • daire sayısı yüzde 18,3 arttı.
2017-2021 Yapı kullanma izin belgesine göre yüzölçümü ve daire sayısı
2020-2021 arası Yapı kullanma izin belgesi istatistikleri

Toplam yüzölçümün yarıdan fazlası konut alanı

Yapı Kullanma İzin Belgesi (YKİB) verilen yapıların 2021 yılının IV. çeyreğinde toplam yüzölçümü 41,7 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 24,1 milyon metrekaresi konut,
 • 8,9 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 8,7 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı oldu.
IV. Çeyrek, 2019-2021 Yapı kullanma izin belgesine göre konut, konut dışı ve ortak alanların yüzölçümü payları

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların

Ekim-Aralık 2021 arası Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek paya 31,4 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,3 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar takip etti.

Ekim-Aralık 2021 Yapı kullanma izin belgesi kullanma amacına göre yüzölçümü payları

Editörün ‘2021 Ekim-Aralık Dönemi Yapı İzin İstatistikleri’ Değerlendirmesi

TÜİK 2021 Yılı 4. Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre, yılın son 3 ayında Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 14,0 arttı. Bu durum, yükselişe geçen Yapı Ruhsatı rakamlarının yükselişini sürdürdüğü anlamına geliyor. Buradan hareketle gelecek dönemde inşaat sektörünün hareketlenmesi beklentisi içine girebiliriz. Peki ya diğer veriler bu konuda ne diyor?

Aralıkta İnşaat Maliyet Endeksi yüzde 67,74 arttı

TÜİK 2021 Aralık ayı inşaat maliyet endeksi verilerine baktığımızda; inşaat maliyeti artışının yıllık bazda yüzde 67,74 olduğunu görüyoruz. Özellikle yapı malzemesi maliyetlerindeki bu artıştan dolayı, yeni başlayacak projeler endişeli.

Konut Satışlarındaki düşüş sürüyor

TÜİK verilerine göre; Türkiye genelinde son 3 ay Konut Satışları şöyle seyretti;

TÜİK konut satış grafiğine baktığımızda açıkça görüyoruz ki, son üç aydaki artış, 2020 yılında pandemi dolayısı ile konut satışlarının düşük seyretmiş olmasından kaynaklanıyor. Zira 2019 yılı rakamlarına ve 2021 yılı ilk 10 ayına baktığımızda, konut satışlarının düşük seyrettiğini açıkça söyleyebiliriz.

Bu durum, bir taraftan yeni projelerin başlamasını motive edici bir etki yapmıyor. Öte yandan da inşaat aşamasındaki projelere maliyet artışlarının yansıtılamaması anlamı taşıyor.

Konut kredisi faizleri düştü, ancak ev fiyatları daha çok arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu son toplantısında politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu. Bu faiz indiriminden sonra başta kamu bankaları olmak üzere konut kredisi faizleri bankalar tarafından güncellendi. Ancak bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarını indirmesi ile birlikte ev fiyatları hızlı bir şekilde arttı.

Çünkü ev almak isteyen vatandaşlar bankaları ziyaret etmeye başladı. Bunun sonucunda artan talep karşısında konut fiyatları bir hafta içinde yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen artışlara sahip oldu.

Sonuç olarak şunu açıkça söyleyebiliriz; Bir yandan inşaat sektörü temsilcileri yapım maliyetlerindeki artış baskısı altında zorlanıyor. Diğer yandan da vatandaşlar bankalar yüksek kredi faizleri sebebiyle ipotekli kredi kullanmakta zorlanıyor. Netice olarak düşük seyreden ev satışlarından dolayı konut stoku artmaktadır. Arzın fazla olduğu durumda ise yeni başlayacak projeler hedef kitle ve mimari tasarım kriterlerine büyük önem vermesi gerekiyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Yapı İzin İstatistikleri, IV. Çeyrek: Ekim – Aralık, 2021 (tuik.gov.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ