Emlak Haberleri

10 soruda Kira Beyannamesi ile ilgili bilgiler;

Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kira beyannamelerini verilebilecekler. İşte 10 soruda kira beyannamesi ile ilgili bilgiler;

İçerik gizle
1. Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kira beyannamelerini verilebilecekler. İşte 10 soruda kira beyannamesi ile ilgili bilgiler;

İşte 10 soruda kira beyannamesi ile ilgili bilgiler;

Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri arasında kira beyannamelerini verilebilecekler. İşte 10 soruda kira beyannamesi ile ilgili yanıtlar;

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) bilgilerinden yaptığı derlemeye göre, milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyannamesi verme süreci bugün başladı.

Bu yıl GİB, “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar. Bu yöntemle mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor.

Uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ayrıca vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi planlanıyor

Kira beyannamesine ilişkin merak edilen 10 soruya 10 cevap şöyle:

Soru 1 : Kimlerin beyanname doldurma zorunluluğu bulunuyor?

2023’te konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

Soru 2 : Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne zaman beyanname verebilecekler?

Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart’ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri arasında verilebilecek.

Soru 3 : Kira beyannamesi nasıl doldurulacak?

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresi üzerinden “hazır beyanname sistemini” doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi’nden hazır beyana ulaşılabilecekler.

Soru 4 : Konut kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu?

2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıkladı.

Soru 5 : İstisnadan kimler yararlanamayacak?

Ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, yıllık 21 bin liranın üzerinde konut kira geliri elde edenler, ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, menkul sermaye, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin lirayı aşanlar, kira gelirini süresinde beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

Soru 6 : Gurbetçilerin, Türkiye’de kiraya verdiği mülkler için beyanname vermeleri zorunlu mu?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar mükellef kapsamında vergilendiriliyor.

Soru 7 : Birden fazla kişinin meskene ortak olması durumunda beyanname nasıl verilecek?

Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmesi gerekiyor.

Soru 8 : Beyanname verilmez ya da eksik beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı?

Elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ayrıca verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulanacak.

Soru 9 : Kira beyanıyla tahakkuk edilecek gelir vergisi nasıl ödenecek?

Dijital Vergi Dairesi’nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamadan 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Soru 10 : Ödemeler taksitlendirilebilecek mi?

Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödenebilecek.

2024 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi süreci 1 Mart’ta başlıyor.

Son ödeme tarihi 31 Mayıs olan 2024 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi süreci 1 Mart’ta başlıyor. Emlak vergisini kimler ödemiyor? Peki bu düzenleme ile 1 Mart’ta neler değişecek, kira gelir beyannamesi ne zaman verilir?

İşte kira artışında yüzde 25 sınırı baskısına karşı 7 maddelik çözüm önerisi;

Satılık konutta ateş düştü, fiyatlar frene bastı ancak kiralıkta yükseliş sürüyor. Zira ev arayan çok, konut az. Artan nüfus da bu yükselişte bir diğer faktör. Ancak bu tabloya rağmen kiraları dizginlemek mümkün. Piyasanın normale dönmesi için birtakım düzenlemelerin yapılması gerekiyor. İşte kira artışında yüzde 25 sınırı baskısına karşı 7 maddelik çözüm önerisi;

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 26 Ocak 2024 tarih ve 32441 sayılı Resmi Gazete‘de Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasında Dair Yönetmelik yayımladı.

Şubat 2024 kira zam oranları belli oldu

TÜİK Ocak 2024 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 54,72 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Şubat 2024 kira zam oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

Konutlarda yüzde 25 Kira Artış Oranı sınırlaması 1 yıl süreyle uzadı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç; “2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle Konutlarda yüzde 25 Kira Artış Oranı sınırlaması devam edecek.” dedi.

Kira artış oranı yüzde 25’i geçemeyecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçici kira artış oranı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek konut kira sözleşmelerinde artışın en çok yüzde 25 oranında yapılabileceğini açıkladı. Normalde kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi‘nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak hesaplanıyordu. Haziran ayı kira artış oranı yüzde 39,33 olarak açıklanmıştı.

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/10-soruda-kira-beyannamesi/3151973

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ