Emlak Haberleri

Şu an Emlak Alımı için doğru zaman mı?

Şu an Emlak Alımı için doğru zaman mı?

Duayen iktisatçıya şu an Emlak Alımı için doğru zaman mı? sorusunu sorduk. Prof. Dr. Esfender Korkmaz, TOKİ projesinden de dahil konut alınmalı mı sorusuna yanıt verdi;

Emlak Alımı için doğru zaman mı?

Duayen iktisatçıya şu an Emlak Alımı için doğru zaman mı? sorusunu sorduk. Prof. Dr. Esfender Korkmaz, TOKİ projesinden de dahil konut alınmalı mı sorusuna yanıt verdi; “İki sene öncesine kadar, bana soranlara ”gayrimenkul alın, paranız yetmiyorsa ortak alın” diyordum. Ancak bugün durum değişti; Pandemi , inşaat maliyetlerindeki artış ve konut arzında azalma ile kara para aklama süreci, gayrimenkul fiyatlarında balona yol açtı.

Nitekim 2017 yılını temel yılı olarak 100 alırsak, 2022 temmuz ayında;

  • TÜFE endeksi; 323,1
  • TCMB Konut fiyat endeksi; 507,6
  • Gram altın fiyat endeksi; 686,7
  • Dolar/TL endeksi; 480,1 oldu.

5 yılda enflasyon 3 kat, konut fiyatları ise 5 kat arttı

2017 yılından 2022 Temmuz ayına kadar geçen beş yıldan daha uzun sürede enflasyon 3 kattan biraz fazla arttı. Fakat aynı sürede konut fiyatları 5 kat artmış. Artık Pandemi bitti, ama kur artışı ve maliyet artışı yine de devam eder. Aynı şekilde kara para aklama da seçimlere kadar devam eder. Bundan sonra eğer ikamet etmek için değilse, konut almayı artık rasyonel bulmuyoruz. Nitekim Hükümet’in TOKİ sosyal projesinde, 2023 seçimleri için üç hedefi olduğu anlaşılıyor. Bunlar;

  1. taraf kazanmak,
  2. ise bütçeye gelir sağlamak ve bütçe açığını düşürmek,
  3. üçüncüsü ekonomiyi canlandırmak.

Olaya TOKİ açısından bakacak olursak; Hükümet öteden beri TOKİ’yi kullanarak inşaat sektöründe piyasayı bozdu. Görevi sosyal konut yapmak iken, lüks konut yaparak bazı müteahhit zengin etti ve bu yolla piyasada haksız rekabet yarattı. Oysaki, sosyal konut denilince ya devlet mülkiyetindeki konut ucuz kira ile veya bedava tahsis edilir. Ya da ihtiyaç sahiplerinin konut alımına devlet destek verir. Fakat TOKİ 20 yıldır devrede ve bu durum inşaat sektöründe durgunluğa neden oldu. 2021 den 2022 ilk yarısına kadar geçen 6 çeyreğin beşinde inşaat sektörü daraldı.

TOKİ’den konut almak, enflasyon üstünde ilave yük getirir.

TOKİ konutlarına gelince ;

Sosyal konut için ödenecek taksitler, ocak ve temmuzda memur maaş zammına göre yılda iki kez artırılacaksa, konut alacaklar için ayrı bir risk oluşuyor. Çünkü maaşlara her zaman enflasyon kadar düzeltme yapılmıyor. Zira bazen refah payı olarak büyüme oranı kadar da ilave artış sağlanıyor. Bu durumda TOKİ’ den konut almak enflasyon üstünde ilave yük getirir.

Büyüme dışında maaşlara orantılı artış, satın alma gücü olarak ilave külfet getirmez. Diyelim ki maaş 9 bin lira ve üçte biri 3000 lira konut taksidi ödeyen birisi, enflasyon ve maaş artışı sonucu maaşı 90 bin lira olursa ve taksitlerde 30 bin liraya çıkarsa, reel – satın alma gücü olarak değişen bir durum olmaz.

Eğer enflasyon düşüş eğiliminde ise, bankalardan sabit faizle kredi almak yerine TOKİ’den konut almak daha uygun olur. Tersine enflasyon artış yönünde ise Bankadan sabit faizle kredi alıp , konut almak daha uygundur.

TOKİ bu konutları bitirebilir mi ?

Bir başka sorun, TOKİ bu konutları bitirir mi ? Bu şartlarda eğer mutlaka TOKİ sosyal konut projesinden yararlanmak isteyenler için, arsa alıp en az beş yıl elinde tutmasını öneririm.

İlk Evim Projesi hakkında sıkça sorulan 26 sorunun cevabı;

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ, 13 Eylül 2022‘de Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi‘ni kamuoyuna duyurdu. Vatandaşların uygun fiyata ev alabilecekleri İlk Evim Projesi hakkında sıkça sorulan 26 sorunun cevabı;

2022 Yılı İkinci Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre son 3 ayda Yapı Ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 7,5 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Yılı İkinci Çeyrek Yapı İzin İstatistikleri verilerini yayınladı. Buna göre, Nisan-Haziran 2022 arası Yapı Ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,5 azaldı. Öte yandan yılın ikinci 3 ayında yapı ruhsatı verilen daire sayısı yüzde 15,3 ve yüzölçümü yüzde 7,8 oranında azaldı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.patronlardunyasi.com/haber/Prof-Dr-Esfender-Korkmaz-acikladi-Emlak-alma-zamani-mi/269534

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ