Emlak Haberleri

Yabancıların Vatandaşlık almalarına Akıllı Sistem takibi!

Yabancıların Vatandaşlık almalarına Akıllı Sistem takibi!

Türkiye’de yabancıların en az 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı yapmak suretiyle Türk Vatandaşlığı alma hakları olduğunu biliyoruz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ilgili taşınmazın değerlemesine akıllı sistem uygulaması getirdi.

Yabancıların Vatandaşlık almalarına Akıllı Sistem takibi geldi!

Türkiye’de yabancıların en az 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı yapmak suretiyle Türk Vatandaşlığı alma hakları var. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, sözkonusu taşınmazın değerlemesinde akıllı sistem uygulamasını devreye soktu. Böylece müdürlük, gayrimenkul değerleme işlemindeki olası usulsüzlüklerin önüne geçmiş olacak. Zira vatandaşlık almak isteyen yabancıların bir kısmı bazı değerleme uzmanları (ekspertiz) ile anlaşıyordu. Bu şekilde 50-100 bin dolarlık taşınmazları 250 bin dolar ve üstünde gösteriyordu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü otomatik değerleme sistemini hayata geçirdi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, otomatik değerleme sistemini hayata geçirdi. Böylece müdürlük bazı yabancılar ile değerleme uzmanlarının başvurduğu ‘değer artırımı hilesi’nin önüne geçiyor. Çünkü bu sistem sayesinde gayrimenkul değerleme uzmanlarıyla yatırım yapacak yabancının iletişimi engellenmiş oldu.

Vatandaşlık almak için gayrimenkul yatırımı yapacak yabancı yatırımcıya hangi değerleme uzmanının destek vereceğini akıllı sistem seçiyor. Önceden değerleme uzmanıyla görüşemeyen yabancı yatırımcı, hileye başvuramıyor.

Otomasyon sistemi sayesinde şaibeler ortadan kalktı

Antalya Tapu Kadastro 6’ncı Bölge Müdürü Funda Aydın Seymen, sistemin hilenin önüne geçtiğini söyledi. Zira Seymen, “Doğru değerleme raporlarının bize gelen değerleme raporları içinde bazı yanıltıcı bilgiler olduğunu tespit ettik. 250 bin dolar etmeyen taşınmazların sırf vatandaşlık elde etmek için yüksek gösterildiğine şahit olduk. Bu nedenle yanıltıcı değerleme raporlarını engellememiz gerekiyordu. Geliştirilen sistemle vatandaşlık isteyen yabancı yatırımcıyla değerleme uzmanı arasındaki iletişimi kestik” dedi.

Aynı şekilde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği üyesi ve Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de konuya ilişkin bilgi verdi. GYODER üyesi Özgün şunları söyledi; “Bu konuda bir süredir sorun yaşanıyordu. Çünkü konutlar gerçek değerinin çok üstünde gösteriliyordu. Konu ile ilgili kulağımıza duyumlar geliyordu. Ancak artık işlemler sistem üzerinden ilerliyor. Otomatik değerleme uzmanları kendilerine verilen gayrimenkulü değerleyerek sisteme işliyor.”

Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanılması

Çoğu ülke olduğu gibi, Türkiye de belirli özelliklere sahip kişilere kolay yoldan Türk Vatandaşlığı verilmesi için özel düzenlemeler yapmıştır. Bazı yabancıların ülkemizle olan yakın ilgi ve bağlantıları sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmalarına istisnai vatandaşlığa alınma denir. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu‘na göre belirli bir miktar Gayrimenkul Yatırımı yoluyla yabancılara istisnai Türk Vatandaşlığı ve İkametgahı sağlamaktadır.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Vatandaşlık almak isteyen yabancıların ‘Konut alma hilesi’ engellendi (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ