Emlak Haberleri

Van Depremi’nde yıkılan bina enkazında ölen her bir Kişi için Sanıklar 46 bin 800 TL ödeyecek!

Van Depremi’nde yıkılan bina enkazında ölen her bir Kişi için Sanıklar 46 bin 800 TL ödeyecek!

7,1’lik Van Depremi’nde yıkılan bina enkazında 10 kişinin can verdiği Işık Apartmanı’yla ilgili davanın 10’uncu yılında karar çıktı. Karara göre Sanıklara her bir ölen kişi için 46 bin 800’er lira adli para cezası verildi.

Van Depremi’nde yıkılan bina ile ilgili davada karar çıktı.

23 Ekim 2011 yılında meydana gelen 7,1’lik Van Depremi, şehre çok büyük zarar verdi. Van Depremi’nde yıkılan bina enkazında 10 kişi can vermişti. Davaya konu olan Işık Apartmanı’yla ilgili davanın Van’daki 10’uncu yılında karar çıktı. Karara göre Sanıklara 6 yıl 8’er aylık hapis cezası verildi. Ancak bu hapis cezası, vefat eden her bir kişi için 46 bin 800 lira adli para cezasına çevrildi.

Cezalar 24 taksit halinde ödenebilecek

Van, 2011’de 23 Ekim’de 7,1 ve 9 Kasım’da 5,7 olmak üzere meydana gelen iki büyük depremle sarsıldı. Sözkonusu depremlerde 644 vatandaş yaşamını yitirdi. Öte yandan 2 bine yakın insan da yaralandı. 23 Ekim Van Depremi’nde Erciş’te yan yana bulunan Işık ve Kaya apartmanları da çöktü. 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre mahkeme, 10’uncu yılda kararını verdi. Alınan bilirkişi raporları sonrası mahkeme, ilk olarak sanıklara, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 6’şar yıl 8’er ay hapis cezası verdi. Ancak mahkeme, sanıkların kişilikleri, sosyal ve ekonomik durumları ile suçun işlenmesindeki özellikleri nedeni ile hapis cezasını adli para cezasına çevirdi. Buna göre her bir sanık 48 bin 600’er TL adli para cezasına çarptırıldı. Söz konusu ceza 24 taksit halinde ödenebilecek. Öte yandan sanık avukatları, kararı istinaf mahkemesine taşıdı. 

Bina 4 katlı olarak inşa edildi ancak bina ruhsatı 3 katlı

Alınan bilgiye göre Arsa sahibi tek parselde 2 ayrı blok şeklinde Belediyeden Zemin kat üzeri 2 Normal Kata göre inşaat ruhsatı aldı. İnşaata kendi imkanı ile başlayan ruhsat sahibi, her iki bloğun zemin katlarının inşasından sonra mali sebeplerden ötürü inşa halindeki binaları Işık ve Kaya kardeşlere sattı.

A Blok Işık Apartmanı, B Blok Kaya Apartmanı oldu

Aralarında anlaşan iki aile tapuları ayırmak suretiyle; A Blok Işık Apartmanı, B Blok Kaya Apartmanı oldu ve ruhsata uygun olarak ayrı ayrı inşaatları tamamladılar. Ancak 2004 yılına gelindiğinde, yeni bir ruhsat başvurusu yapılmak suretiyle mevcut binalara birer kat daha çıkıldı. Böylelikle her iki bina da (Zemin + 3 Normal Kat şeklinde) 4’er katlı oldu. Takibinde Işık Apartmanı’na bir de kaçak kat yapılmak suretiyle toplamda 5 katlı oldu.

Temel Hesabı ve ilk 3 Katın Taşıyıcı Sistemi yenilenmedi

Çift daireden oluşan her iki apartmandan birine fazladan bir kat yapılmasının bedeli, 23 Ekim’deki depremde görüldü. Nitekim Van Depreminde ilk yıkılan bina Işık Apartmanı oldu. Maalesef bina sakinleri kaçma imkanı dahi bulamadılar. Kaya Apartmanının ise biraz daha geç yıkılması sayesinde binada oturanlar dışarı çıkabildiler. Işık Apartmanı’ndaki bu ani göçmenin, planlanandan fazla kat çıkılması sebebiyle oluşan aşırı yüklemeye bağlı olduğu açıkça görülmekte. Hatta enkazda hayatını kaybeden 10 kişinin ikisi, o esnada yoldan geçmekte iken enkaz altında kalan vatandaş oldu.

Van Depremi’nde yıkılan bina ile ilgili Savcılık Soruşturma başlattı

Depremden bir hafta sonra savcılık, yıkılan bina hakkında soruşturma başlattı. Bina enkazı altında kalarak ölen 10 kişinin yakınlarının şikâyetçi olarak yer aldığı dava, Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yapılan yargılamadaki savunmalarında; “Bu binalarda kendimiz oturmayı planlıyorduk. O yüzden en kaliteli malzemeyi kullandık” diyen Işık ve Kaya kardeşler, suçlamaları kabul etmedi. Öte yandan Proje Müellifi İnşaat Mühendisi Gültekin Çavuşoğlu yaptığı savunmada; “Ruhsata göre burada olması gereken 3 kattı. Ancak, binalar sonuçta 4 ve 5 katlı olmuş. Yıkımın nedeni, binanın taşıyabileceğinden fazla yükün altında kalmasıdır.” dedi.

Yargılama Sürecinde Sanıklar İnşaat Yapmaya devam ettiler

İnşaat Mühendisi Gültekin Çavuşoğlu’nun savunmasını oğlu Av. Emrah Burak Çavuşoğlu üstlendi. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Av. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, yargılama sürerken dahi, sanıklardan bazılarının inşaat yapmaya devam ettiklerini tespit ettiklerini ifade etti. Av. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Ders alamadığımız için, maalesef 2021 yılında dahi çürük binalar yapmaya devam ediyoruz.”

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri ve Çevre ve Kültür ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında, Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da kanalımda bulabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Depremde ölen 10 can için 46 Bin 800’er TL ceza: 24 taksitle ödeyecekler (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ