Emlak Haberleri

Tarla Satışları patladı, peki riskleri neler?

Tarla Satışları patladı, peki riskleri neler?

Son 8 ayda tüm gayrimenkul satışlarının yarıya yakınını arsa ve tarla satışları teşkil etti. Bu yöneliş yeni bir tehlikeyi işaret etti; verimli tarım alanları yok mu oluyor?

Artan tarla satışları yüzünden tarım alanları yok mu oluyor?

Son 8 ayda tüm gayrimenkul satışlarının yarıya yakınını arsa ve tarla satışları teşkil etti. Bu yöneliş yeni bir tehlikeyi işaret etti; verimli tarım alanları yok mu oluyor? Nitekim Birgün Gazetesi’nden Ezgi Can CEYLAN‘ın haberine göre Türkiye’de 2022 yılının ilk 8 ayında 2 milyon 137 bin 670 gayrimenkul satışı yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden şu veriler geldi. Ağustos ayında;

 • 311 bin 428 gayrimenkul satış işlemi yapıldı,
 • 3 milyar 461 milyon 209 bin 600 lira tapu harcı geliri sağlandı.

Temmuz ayında ise toplamda 222 bin 578 gayrimenkul satışı yapıldı. Gayrimenkul satış işlemi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 40 arttı.

2022 yılı Ocak-Ağustos ayları arası ilk 8 aylık dönemde Türkiye genelinde 2 milyon 137 bin 670 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Bu işlemlerden 24 milyar 480 milyon 235 bin 785 lira tapu harcı geliri elde edildi. Gayrimenkul satış işlemlerinin;

 • 917 bin 458’ini konut,
 • 371 bin 358’ini arsa ve
 • 593 bin 521’ini tarla satışı oluşturdu.

En çok gayrimenkul satış işlemi yapılan iller sırası ile şunlar;

 • İstanbul,
 • Ankara,
 • İzmir,
 • Antalya ve
 • Bursa.

Tarla Satışlarını Pandemi tetikledi

Gayrimenkul Uzmanı Nilüfer Kas, önceki yıllarda tüm gayrimenkul satışları içinde tarla ve arsa satışlarının payının yüzde 30 olduğunu hatırlattı. Devamında KAS; “Bu oran geçen yıl yüzde 40’a bu yıl ise yüzde 50’ye dayandı. Türkiye’de son beş yılda yıllık ortalama bin 500 adet konut satışı 1 milyon adet de tarla arsa ve iş yeri satışı olurdu. Ancak Koronavirüs Salgınından sonra vatandaşlar özellikle müstakil binalara yöneldi. Bundan dolayı müstakil evlerin satış fiyatlarında artış meydana geldi. Bu durum, imkanı olanları arsa ve tarla alımına yöneltti. Hal böyle olunca da tüm gayrimenkul satışları içinde arsa ve tarla satış oranı yüzde 30‘lardan yüzde 50’lere çıktı.”

tarlaya-hucum-tarimi-tuketir-1060864-1.

Verimli Tarım Arazileri bu şekilde yok oluyor

Son iki yılda arsa ve tarla fiyatlarının konut fiyatları ile yarışır vaziyete ulaştığını aktaran Nilüfer Kas, “Arsa ve tarla fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde zam gördüğünü söyleyebiliriz. Arsa ve tarlaya olan rağbet fiyatların artışının da önünü açmış oldu. Örneğin birkaç yıl öncesine kadar metre karesi 100 TL olan tarla ve bahçeler yani herhangi bir imarı izni bulunmayan araziler bugün için imarlı olan arsalarla yarışır vaziyette” dedi. Devamında Emlak Uzmanı Kas, tarla ve bahçe satışlarının artmasının riskine ilişkin şu görüşü paylaştı: “İmarsız bir araziyi satan alanlar Tiny House dediğimiz son dönem karavan tipi konutlarla imarlı arsaymış gibi kullanmaya çalışıyor. Böylece tarım için kullanılacak, ekilecek bahçeler de arsa gibi satışa sunuluyor. Bu da gelecekte gıda krizine güçlendirecek etkenlerden biri olabilir.”

“Konut ve Toprak Yatırım Aracı olarak görmemeliyiz”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balaban, arsa ve tarlaya yönelmenin amacının paranın değerini korumak olabileceğini söyledi. Prof. Balaban, “Liranın değer kaybı karşısında insanlar önce konut ve otomobile yönlendiler. Bu sebeple konut fiyatları ve kira aşırı şekilde arttı. Sonuç olarak vatandaş daha uygun fiyatlı olan arsa ve tarlaya yöneldi.” dedi.

Prof. Balaban’a göre arsa ve tarlaya yönelmenin üç riski var;

 1. Tarım arazisi ve bahçeyi alanlar burada tarım üretimi yapmayacak
 2. Kente yakın yerlerdeki araziler üzerinde imar baskısı oluşabilir. Belediye meclislerine yayılmasını öngörülmeyen bölgeleri imara açma baskısı gelebilir.
 3. Küçük alanların karavan tipi ya da küçük ev biçiminde yapılar için ya da hobi bahçesi gibi kullanımı, bölgeyi değiştirir.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.birgun.net/haber/tarlaya-hucum-tarimi-tuketir-401767

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ