Emlak Haberleri

Kira fiyatlarına yeni düzenleme için 3 bakanlık devrede!

Kira fiyatlarına yeni düzenleme için 3 bakanlık devrede!

Yaşanan yüksek artışlar karşısında kira fiyatlarına yeni düzenleme getirmek üzere 3 bakanlık çalışmalara başladı. Bakanlık, Hollanda Modeli dahil birçok uygulama üzerinde çalışıyor.

Son Dakika! Kira fiyatlarına yeni düzenleme!

Hükümetin devreye girmesi ile kira fiyatlarına yeni düzenleme konusu gündeme geldi. Özellikle son aylarda yaşanan ciddi zamlar karşısında vatandaşlar kiralık konut bulmakta zorlandı. Yaşanan bu olumsuz durum karşısında 3 bakanlık devreye girdi ve çeşitli uygulamalar üzerinde çalışmaya başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kira fiyatlarındaki artış sürüyor. Bu durum da vatandaşları doğrudan olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle pandemi ile başlayan süreç sonrasında oluşan olumsuz koşullar ve yüksek döviz ile birlikte kira fiyatları adeta uçuşa geçti. Sadece son bir yıl içerisinde kira fiyatlarında 2-3 katlık zamlar yaşandı. Yaşanan bu durum karşısında sıkıntı çeken vatandaşlara çözüm bulmak için hükümet kiralarda düzenleme arayışlarına girdi.

Tavan fiyat dahil birçok uygulama çalışılıyor

Gayrimenkul sektöründe ve vatandaşların gündeminde son zamanların popüler konusu olan konut kiraları dikkat çekmeye devam ediyor. Hükümet tarafından birçok uygulama üzerinde çalışmaya başlandı. Konut arzında yaşanan sıkıntılar ile birlikte ev kiralarında yaşanan artışın önüne geçmek için “tavan fiyat” gibi birçok uygulama masaya yatırıldı.

Üç Bakanlık Kira Düzenlemesi İçin Devrede

Üç bakanlık tarafından çalışmaların başladığını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. 

Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır.”

Hollanda Modeli nedir?

Hollanda hükümeti, konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına karşı orta gelir gruplarını korumak için serbest piyasadaki Kiralık Ev fiyatlarına müdahale etme kararı aldı. Ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge, yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiraların, “arz-talep oyunundan” korunacağını açıklamıştı. Yeni plana göre, kirası 763 Euro’ya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar gibi, serbest piyasadaki evler için de puanlama sistemi getirilecek.

Evlerin büyüklüğü, oda sayısı gibi belirli özelliklere göre puanlama yapılacak ve sosyal konutlar haricinde serbest piyasada kiralanan evler için puanına göre en fazla 1000 ile 1250 Euro arasında bir kira bedeli saptanacak.

Türkiye’de artış Avrupa’nın 4 katı!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, dünyada ev fiyatlarının en fazla Türkiye’de artış gösterdiğini belirterek, “Avrupa ortalamasının 4 katına yakın bir değerlenmeden bahsediyorum. Global enflasyon ile birlikte elbette kira fiyatlarında da artış, hem Türkiye’de hem globalde devam etti. Bu Türkiye’nin de özellikle Avrupa’nın da alışık olmadığı hızla yükseliş demek.” dedi.

Taş, “Örneğin İrlanda gibi ülkelerde kira artışı yüzde 25‘i buldu. Hollanda gibi ülkelerde tavan fiyat uygulaması tartışmaya açıldı. Tüm dünyadaki bu gelişmeleri istikrarlı ve akılcı ekonomi politikaları İle geride bırakabiliriz. Böyle olacağını umuyorum.” diye konuştu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Son Dakika! Kira fiyatlarına yeni düzenleme! (haberglobal.com.tr)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ