Emlak Haberleri

Konut Fiyat Artışında Dünya Lideri İstanbul!

Konut Fiyat Artışında Dünya Lideri İstanbul!

İstanbul, yüzde 184,9 oran ile son bir yıl içerisindeki Konut Fiyat Artışında Dünya Lideri oldu. Ankara ikinci ve İzmir üçüncü sırada.

Son bir yıl içerisindeki Konut Fiyat Artışında Dünya Lideri İstanbul oldu

İstanbul, yüzde 184,9 oran ile son bir yıl içerisindeki Konut Fiyat Artışında Dünya Lideri oldu. Ardından yüzde 165.4 ile İstanbul’u Ankara ikinci sırada takip etti. Sonrasında yüzde 150.9 konut fiyat artışıyla İzmir üçüncü sırada yer aldı.

İngiltere merkezli global danışmanlık firması Knight Frank verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2022 yılı ikinci çeyrek konut fiyatları endeksi belli oldu. Buna göre Türkiye’den İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışında zirveyi kimseye kaptırmadı. Nitekim dünya üzerindeki 150 kenti kapsayan konut araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Zira son bir yıl içerisindeki konut fiat artışında ilk 3 sırayı Türkiye’den şu iller aldı;

 1. İstanbul, yüzde 184.9,
 2. Ankara, yüzde 165.4
 3. ve İzmir, yüzde 150.9.

Ülkemizdeki kentlerin konut fiyat artışında zirvede yer almasının nedenleri neler?

Araştırmada 150 şehirden sadece 12’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü. Aynı şekilde araştırma, konut fiyat artışının yüksek olduğu, ilk üç sırayı takip eden şehirleri şu şekilde sıraladı;

 • Miami (yüzde 34),
 • Halifax (yüzde 30.9),
 • Dallas (yüzde 30.8),
 • Phoenix (yüzde 29.7),
 • Tallinn (yüzde 29.5),
 • Atlanta (yüzde 26.3) ve
 • Adelaide (yüzde 25.6).

Uzmanlar, ülkemizdeki kentlerin zirvede yer almasının en büyük nedenleri olarak şunları işaret etti;

 1. artan enflasyon,
 2. inşaat maliyetlerindeki artış
 3. ve konut arzı eksikliği.

Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi, medyada en fazla yer alan haber oldu

13 Eylül 2022’de Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi sayesinde vatandaşlar uygun fiyata ev alabilecek. Bunun yanında ülke genelindeki Projede; emekli, şehit yakını, gazi ve engellilerin yanı sıra ilk kez gençlere de özel kontenjan ayrılacak. Bir başka konu ise, medya takip kurumu Ajans Press, konut araştırması ve konut satışlarının medya karnesini inceledi. Zira Ajans Press’in araştırması Yazılı Basın, TV kanalları ve Web mecralarının incelenmesine dayanıyor. Bu şekilde yapılan araştırmada, 2022 yılı ikinci çeyreğinde konut satışları ile alakalı 46 bin 158 haber yansıması tespit edildi. Nitekim son zamanların en fazla haber olan konusu “sosyal konut projesi” oldu. Böylece “Sosyal Konut Projesi”, medyada yer alan 118 bin 190 haber içeriği ile son bir ay içerisinde en fazla aranan konu oldu.

Temmuz 2022 inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 114,74

TÜİK 2022 Temmuz inşaat maliyet endeksi2022 Haziran ayına göre yüzde 6,46 artış gösterdi. Bunun yanında yıllık bazda İME artışı bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 114,74 oldu.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; İstanbul konut fiyat konut artışında dünya lideri (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ