Emlak Haberleri

Endeksa; 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 185!

Endeksa; 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 185!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye Genelinde 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 185 oldu.

Endeksa; “Türkiye Genelinde 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 185 oldu.”

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye Genelinde 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 185 oldu. Diğer yandan TÜİK istatistiklerine göre Kasım ayında Türkiye genelinde 117 bin 806 konut satışı gerçekleştirildi. Böylece 2022 Kasım ayı Konut Satışları  bir önceki aya göre yüzde 15 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 azaldı.

Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde Kasım ayı itibarıyla ortalama konut metrekare satış fiyatı 13 bin 232 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 720 bin 160 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl oldu. Nitekim Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde Kasım ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %185 seviyesinde gerçekleşti.

Konut satışında ilk üç sıra İstanbul, Ankara ve Antalya’nın

Kasım ayı Konut satışlarında sırasıyla;

 • İstanbul 19 bin 687 konut satışı ve yüzde 17,
 • Ankara 9 bin 367 konut satışı ve yüzde 8,
 • Antalya 7 bin 902 konut satışı ve yüzde 7 pay aldı.

Endeksa verilerine göre Kasım ayı sonu itibarıyla İstanbul’da;

 • konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %203,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 22 bin 49 TL,
 • ortalama konut fiyatı 2 milyon 645 bin 880 TL.

Bunun yanında Ankara’da ise;

 • konut fiyatları son bir yılda %188 artış gösterdi,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 833 TL,
 • ortalama konut fiyatı 1 milyon 278 bin 290 TL. 

Aynı şekilde Antalya’da ise ;

 • konut fiyatları yıllık değer artışı %217,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 19 bin 254 TL, 
 • ortalama konut fiyatı 2 milyon 310 bin 480 TL.

Yıllık değer artışı en yüksek olan iller Antalya, Kocaeli ve İstanbul

Endeksa verilerine göre, en fazla konut satışı olan iller içerisinde konut fiyatlarında en fazla değer artışı sırasıyla Antalya, Kocaeli ve İstanbul’da oldu. Metrekare satış fiyatlarının en yüksek olduğu iller ise Muğla, İstanbul ve Antalya ve oldu. Nitekim Muğla’da;

 • yıllık değer artışı %154,
 • ortalama konut metrekare satış fiyatı 31 bin 089 TL, 
 • ortalama konut satış fiyatı 4 milyon 41 bin 570 TL.

Endeksa 2022 Kasım Ayı Konut Satış Fiyatları değerlendirmesi

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Kasım ayında konut satış adedi bir önceki aya göre artış göstermiş olsa da geçen senenin aynı ayına göre düşüş gösterdi. Ocak – Kasım dönemini değerlendirdiğimizde, geçen senenin aynı dönemine göre %1 artış olduğunu ve 1 milyon 277 bin 659 adet konut satışı gerçekleştiğini görüyoruz. Gayrimenkul sektörü, ülkemizin en önemli sektörlerinden birisi. Pandemiden pek çok sektör gibi gayrimenkul sektörü de çok etkilendi. Pandemi ile başlayan süreçte, talep artışına karşın artan üretim maliyetleri ve stok düşüklüğü sebebiyle fiyatlarda önemli artış görüldü. Endeksa verilerine göre Kasım ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut satış fiyatlarındaki değer artışı %185 seviyesinde. Artan fiyatlar sebebiyle piyasadaki düşüş beklentisi ve kredi kullandırımının kısıtlandırılması sonucu Kasım ayında satış adedi geçen seneye göre düşük gerçekleşmiş olsa da gayrimenkulün önemini koruduğunu görüyoruz.” dedi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.endeksa.com/tr/blog/yazi/turkiye-genelinde-kasim-ayi-itibariyla-konut-satis-fiyatlarinda-yillik-deger-artisi-185-seviyesinde

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ