Emlak Haberleri

Tapuda SMS dönemi başladı!

Tapuda SMS dönemi başladı!

Tapu işlemlerinde sahteciliğin önüne geçebilmek amacıyla Türkiye’de 81 ilde Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulamasına geçildi. Böylece Tapuda SMS dönemi başladı.

Tapuda SMS dönemi başladı

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) Türkiye genelinde kullanılmaya başlandı. Böylece bu yeni sistem sayesinde tapuda sahteciliğin önüne geçilebilecek. Zira tapuda SMS dönemi başladı. Bu yeni uygulama ile tapu sicil müdürlüklerinde işlem yapacak taraflara aşama aşama SMS ile uyarılar gönderilecek.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı düzenleme hakkında bilgiler verdi. Özelmacıklı, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve daha önce pilot uygulamaları yapılan sistem artık Türkiye genelinde kullanılmaya başlandı. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile yeni kimlik kartlarında bulunan biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izi gibi bilgiler karşılaştırılabiliyor. Tapu müdürlüklerine işlem için gelen vatandaşlar yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izleri ile sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. Böylece işlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistem üzerinden teyit ediliyor” dedi.

Yapılan işlermler takip edilecek

Özelmacıklı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile yaşanan pek çok mağduriyet ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilebileceğini söyledi. Şöyle ki, “Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile TC Kimlik Belgesi üzerindeki bilgilerin doğruluğu, MERNİS sistemi üzerinden teyit ediliyor. Ardından kimlik doğrulama sistemi ile parmak izi alındığı zaman, nüfustaki parmak izi ile de kontrol sağlanmış oluyor. Nitekim doğrulama kimlik üzerinde yer alan bilgilerden değil, kimlik kartı üzerinde yer alan çip üzerinden sağlanmış oluyor” şeklinde konuştu.

SMS ile uyarılar gönderilmeye başlandı

Özelmacıklı, uygulamanın özellikle İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde başladığını belirtti. Devamında Özelmacıklı şu bilgileri verdi, “Artık tapu sicil müdürlüklerinde işlem yapacak taraflara SMS ile uyarılar gönderilmeye başlandı. Bu mesajlarda kimlik tespitleri için elektronik cihazlarla kimlik onayı ve parmak izi uygulamasına geçildiği, çipli kimlik kartı olan vatandaşlarımızca yapılacak işlemlerde çip kısmında eksiklik, çatlaklık ve bir deforme olmaması tekrar hatırlatılıyor. Eğer bu şekilde bir problem varsa, nüfus müdürlüklerinden randevu alarak geçici kimlik belgesi ile imzaya gelinmesi isteniyor. Eski kimlikler ise bir süre daha kullanılabilecek” diye konuştu.

Kart Erişim Cihazı (KEC) İle Kimlik Doğrulama Uygulaması

Tapuda SMS dönemi Kart Erişim Cihazı (KEC) İle Kimlik Doğrulama uygulaması

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Kart Erişim Cihazı (KEC) ile kimlik doğrulama uygulaması başladı. Cihaz kullanılmadığı zamanlarda ekran koruyucusu devrede olup, ekran koruyucusunda kimliğin cihaza nasıl takılacağına yönelik bilgilendirmeler bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Tapuda ‘SMS’ dönemi başladı! (patronlardunyasi.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ