Emlak Haberleri

2022 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi son tarihi 31 Mayıs!

2022 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi son tarihi 31 Mayıs!

2022 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi için son tarih yaklaşıyor! Konut, işyeri, arsa ve arazi sahiplerini ilgilendiren emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri bu sene 31 Mayıs tarihine kadar yapılabiliyor.

2022 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi için son gün yaklaşıyor!

Konut, işyeri, arsa ve arazi sahiplerinin 2022 Emlak Vergisi 1.Taksit Ödemesi için son tarih 31 Mayıs olarak açıklandı. Ödemeler gayrimenkulün büyüklüğü ve türüne göre değişiklik gösterirken, vergi ödemelerini belirtilen tarihe kadar yapmak önem arz ediyor. Emlak vergisinin ilk taksitini zamanında yapmayanlar ise cezai durum ile karşı karşıya kalacaklar.

2022 emlak vergisi ödemelerinin 1. taksiti için son tarih 31 Mayıs belirtilirken, emlak vergisi ödemelerinin nasıl yapıldığı merak konusu.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Mart ayının başında başlayan emlak vergisi ödeme süresi, içinde bulunduğumuz Mayıs ayının sonu itibariyle sona erecek. Mükellefler emlak vergisi taksit ödemelerini ise farklı birkaç yöntem ile gerçekleştirebilecek. İşte o yöntemler;

  • e-Devlet
  • EFT/Havale
  • Gelirler İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr)
  • Bağlı bulunan belediyenin resmi sitesi.

31 Mayıs’a kadar yapılacak olan emlak vergisi ödemelerini mükellefler tek seferde yapabildiği gibi, iki taksite de böldürebiliyor. İlk taksitlendirme mart, nisan ve mayıs aylarında, ikinci taksitlendirme ise kasım ayında yapılıyor.

Emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir?

Emlak vergisi ödemelerinden muaf olmak için mükellefin hiçbir gelirinin olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra geliri bulunmayan; emekli, dul, yetim, engelli, şehit ve gazi yakını ile gaziler de emlak vergisi için muafiyet başvurusunda bulunabilir. Muafiyet hakkı sadece tek bir gayrimenkulü olanlar için verilmekle birlikte, kişinin bu gayrimenkulü daimi ikamet için kullanması gerekmektedir. Muafiyet için aranan şartlar arasında gayrimenkulün büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması gerektiği de yer almaktadır.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği | Betonarme Bağ Kirişi | Briket Duvar Örme – YouTube

Kaynak; Emlak vergisi nereden, nasıl ödenir? Emlak vergisi 1.taksit ödeme son tarihi 2022! (cnnturk.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ