Emlak Haberleri

Yeni konut üretimi 2022 yılında düşebilir!

Fiyat artışları ile sermayesi düşen şirketlerin 2022 yılında daha az yeni konut üretimi gerçekleştirmesi bekleniyor. Ülkemizin yıllık konut ihtiyacı 800 bin yeni konuta yakınken, bu yıl itibariyle bu ihtiyacın karşılanması daha zor olacak gibi görünüyor.

Türkiye’de son 3 yıl içerisinde Yeni konut üretimi beklenenin altında kaldı. Konut arzının yetersiz olması sebebiyle 2021 yılında;

  • konut satış fiyatlarında artış yüzde 97,
  • kiralama fiyatlarında ise artış yüzde 83.

2021 yılında yapı ruhsat sayısında yaşanan artış sektöre yeni arzlar için umut vermişti. Öyle ki, 2021 yılının ilk 9 ayında yapı ruhsat sayısı 480 bine çıkmıştı. Yıl sonunda ise bu sayının 600-650 bin adet seviyesine gelmesi beklentisi oluşmuştu. 2021 yılının gayrimenkul sektörü için toparlanma yılı olarak görülmesinin yanı sıra 2022 için belirsizlikler sürüyor. Maliyetlerde yaşanan artış, yeni konut üretimi konusunda beklentilerin altında kalınması riskini ortaya çıkardı.

Dünya Gazetesi‘nin haberine göre, Türkiye’de her yıl 800 bin civarında yeni konut üretimine ihtiyaç duyuluyor. Ancak maliyetlerdeki artışın, şirketlerin sermayesini düşürmesi sebebiyle 2022 itibariyle daha az konut üretiminin yaşanacağını gösteriyor. Konut üretiminde düşüş yaşanmaması adına şirketlerin sermayesini KGF kredisi gibi yöntemler ile desteklemesi öneriliyor.

“2021 toparlama yılı oldu”

Son iki yıl içerisinde verilen yapı ruhsatı sayısında artışın yaşandığını, ancak hala uzun yıllar ortalamasının altında kaldığını belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman, her çeyrekte 200 bin yeni ruhsatın alınması gerektiğini belitti. Büyükduman, “Yıllık 800 bin konut üretmemiz gerekiyor. Bunu yapamadığımız her dönemde arz tarafımız eksik kalıyor. Dolayısıyla 2019 ve 2020 yılında alınan ruhsat sayısı çökmüştü. 2021 toparlama yılı oldu. Ama daha önceki performansı yakalayabilmiş değiliz” dedi.

2022 itibariyle yeni ruhsat sayıları azalacak mı?

Son çeyrekte yeni ruhsat sayısının 150-170 binlere ulaşması halinde 2021 yılında toplam 650 bin ruhsat alınmış olabileceğini söyleyen Büyükduman, “Ancak önümüzdeki dönemlerde bu sayılar ciddi çökebilir. Çünkü hem kurda hem de maliyetlerde artış var ve birçok müteahhit için yeterli sermaye birikimi yok. Müteahhitlerin yüzde 90’ı sokak arasında 10 ila 20 arasında daire yapanlardan oluşuyor. Bu müteahhitler 10 milyon liralık inşaat yapacaksa cebinde 3-4 milyonu olmadan başlıyor. Belli bir noktadan sonra ise satarak tamamlıyor. Şimdi 10 milyon lira ile başlayacağı proje 20 milyon lira oldu. Müteahhitler projelerini küçültmek zorunda kalacaklar” açıklamasını yaptı.

“Maliyetlerdeki genel artış 3 kata yakın oldu”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, 2018 yılında yaşanan stok eksikliğinin piyasadaki etkilerinin hala sürdüğünü belirtti. 2021 yeni ruhsat sayısını 600 binin üzerinde beklediklerini belirten Başkan Elmas, “Ancak sektör temkinli. Çünkü 2018’den itibaren ciddi zorlanmalar meydana geldi. Bu durumda yeni inşaat başlama noktasında temkinlilik oluşturdu. Maliyet artışları da sektör üzerine çok anormal artışlar getirdi. Son çeyrekte yaşanan döviz artışı maliyetleri ikiye katladı. Genel artış ise 3 kata yakın oldu” dedi.

Yeni konut üretimi

Malzeme fiyatlarının Aralık ayındaki yüksek döviz kuruna göre fiyatlandırıldığını belirten Elmas, ” Hatta 19-20 lira üzerinde fiyatlandırma yapanlar oldu. Bunlar fiyatlarını geri çekmediler. Aynı senaryoyu 2018’in Eylül Ekim aylarında da yaşamıştık. Sonraki 6 ay boyunca bizi negatif etkiledi” dedi.

Yüksek fiyatlar ile alıcı bulmanın sıkıntılı olduğunu söyleyen Elmas, kamu bankalarının 1’inci elde faiz oranlarını 1.20 ve altında tutmasını gerektiğini belirtti. Başkan Altan Elmas, “İnşaatlar yavaşlamış durumda. Eğer üretim hızına paralel bir satış grafiğini yakalayabilirsek yeni ruhsat sayılarında 2022’de 600 bin adet satış rakamlarını yakalayabiliriz”. ifadelerinde bulundu.

“Üretim isteği gri bir noktaya geldi”

Konut piyasasında kritik bir döneme girildiğini belirten Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, “Genel olarak pandeminin başladığı tarihten itibaren arz sıkıntısı var. Dövizdeki artışın etkisiyle sektör maliyetlerinde ciddi artış oldu. Tüm etkiler düşünüldüğünde üretici tarafında ‘üretsem mi üretmesem mi?’ kaygısı yaşanıyor” ifadesinde bulundu.

Üretim fiyatının metrekare başına 10 bin TL‘ye ulaştığını söyleyen Bucak, “Yani 100 bin metrekarelik konut projesinin üretim maliyeti 1 milyon lira. Bunu 2 milyona sattığımızda birçok kişinin gelir seviyesini tedirgin etmiş olacağım. Kredi de çekemiyorum. Dolayısıyla üretim isteği gri bir noktaya geldi. Yine de 2022’de ne olursa olsun inşaat ruhsatlarının artacağını düşünüyorum” dedi.

“Dövizin stabil bir noktada kalması gerekiyor”

Gayrimenkul sektörünün 2022 yılında üretim hamlesi yapma amacında olduğunu söyleyen İstabul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ” Artık raflarda duran projeler indirdi. Ruhsatlar alındı, ancak 2022’de nasıl seyredecek onu tahmin etmek zor” dedi. Dövizden para kazananların da gayrimenkule gelmesini beklediğini belirten başkan, “Bunun için de dövizin stabil bir noktada kalması gerekiyor” diye ekledi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; 2022’de yeni konut üretimi düşebilir (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ