Emlak Haberleri

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Mart raporunu açıkladı!

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Mart raporunu açıkladı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeksi 2024 Mart raporunu açıkladı. Buna göre İnşaat faaliyetleri hâlen pozitif tarafta seyrediyor.

THBB, Hazır Beton Endeksi 2024 Mart Raporunu açıkladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. Nitekim Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi 2024 Mart raporunu yayınladı.

şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi martta da sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başarmıştır. Güven ve Beklenti Endeksleri ise tam tersine eşik değerin altında kalmaktadır. Güven Endeksi mart ayında yükselmesine rağmen bu artış yeterli olmamıştır. Beklenti Endeksi ise mart ayında gerilemiştir. Faaliyet Endeksi pozitif değerde kalsa da Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, yılın ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu göstermektedir.

2024 Mart ayı Hazır Beton Endeksi Sonuçları

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2024 Mart Ayı Raporu’na göre, şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi martta da sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başarmıştır. Güven ve Beklenti Endeksleri ise tam tersine eşik değerin altında kalmaktadır. Güven Endeksi mart ayında yükselmesine rağmen bu artış yeterli olmamıştır. Beklenti Endeksi ise mart ayında gerilemiştir. Faaliyet Endeksi pozitif değerde kalsa da Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, yılın ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu göstermektedir.

Geride bıraktığımız mart ayında Faaliyet dışındaki endeksler geçen yılın aynı ayına göre azalmış durumdadır. En fazla daralma ise Beklenti Endeksi’nde görünmektedir. Faaliyet Endeksi’ndeki yükselişin, eşik değere oldukça yakın olduğuna dikkat edilmelidir. Bu durumda Faaliyet’teki yükseliş anlamlı olmakla birlikte yeterli değildir. Faaliyet Endeksi’ndeki yükselme, Güven ve Beklenti’deki gerilemeyi karşılayamadığı için Birleşik Beton Endeksi sınırlı da olsa gerilemiş durumdadır.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi, mart ayında sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başarmıştır. Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, yılın ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu göstermektedir.” dedi.

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Konut fiyatlarında pandeminin de etkisiyle 2020 yılından itibaren başlayan artış eğilimi 2022 yılında ivmelenerek devam etmiş ve 2022 yılının son çeyreğinde tepe seviyesine çıkmıştır. 2022 yılı sonundan itibaren konut fiyatlarının artış eğiliminde azalma başlamıştır.  Geride bıraktığımız dönemde konut fiyatları ve konut maliyetleri, eskisi kadar hızlı olmasa da hâlen artmaktadır. Deprem bölgesi ve kentsel dönüşümün yoğun olduğu iller dışında inşaat sektöründe talep hâlen zayıf görünmektedir. Her ne kadar seçim sonrası sürece ilişkin olumsuz beklentiler ortadan kalsa da, konut talebinin düşük kalacağı ve bankacılık sektöründe konut talebini destekleyecek bir hamle gelmeyeceği beklentisi yeni projelere başlama iştahını düşürmektedir.” dedi.

Grafik 1: Endeks Değerleri
Grafik 2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)

Hazır Beton Endeksi hakkında

Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden biridir. Aynı zamanda beton üretiminden kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanıldığı için hazırladığımız Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir. Böylece her ay Türkiye genelinde beton üreticisi firmalar ile gerçekleştirilen anket çalışması neticesinde 4 farklı endeks türetilmektedir.

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks oluşturuluyor.

  • Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları,
  • Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi,
  • Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor.
  • Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

Endeksa; “Türkiye Genelinde 2024 Mart Konut Satış Fiyatları Yıllık Değer Artışı yüzde 57 oldu.”

Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerini değerlendirdi. Endeksa verilerine göre, Türkiye’de 2024 Mart konut satış fiyatları bir yılda yüzde 57 değer kazandı. Bununla birlikte şubat ayında Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 3 milyon 264 bin 430 TL, metrekare bazında değer ise 25 bin 111 TL oldu.

Emlakjet, Türkiye çapında 2024 Mart Gayrimenkul Raporu yayınladı

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda, Türkiye çapında 2024 Mart Gayrimenkul Raporu yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde Mart ayında konut arayanların  konut arayanların %45’i kiralık %55’i satılık konut aradı. Bir önceki aya göre Türkiye genelinde kiralık fiyatlarında %4’lük, satılık fiyatlarında ise %2’lik bir artış gözlemleniyor.

İMSAD Mart 2024 Sektör Raporu açıklandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD Mart 2024 Sektör Raporu açıklandı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Türkiye İnşaat ve Yapı Sektörü Raporu sonuçlarına göre 2024 yılı ocak ayında inşaat malzemesi sanayi üretimi bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 3,3 yükselmiştir.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Mart raporu

BETAM, sahibinden.com’un ilan verileriyle hazırladığı sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü 2024 Mart ayı raporunu paylaştı. Buna göre Türkiye’de reel fiyatlar düşmeye devam ediyor.

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Ocak 2024’ten Şubat 2024’e cari satılık konut fiyatlarında artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azalmıştır. Reel fiyatlardaki düşüş sekiz aydır devam etmektedir.

2024 Mart inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 3,6 azalarak 88,6 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 Mart inşaat sektörü güven endeksi yükselişini sürdüremedi. Zira bu istatistiki verilere göre, Mart ayı İSGE, 2024 Şubat inşaat sektörü güven endeksine göre yüzde 3,6 azalarak, 88,6 oldu.

Mart 2024 kira zam oranları belli oldu

TÜİK Şubat 2024 TÜFE verilerine göre, 12 aylık ortalama TÜFE artış oranı yüzde 55,91 olarak açıkladı. Bu artış oranı aynı zamanda, konutlarda ve işyerlerinde Mart 2024 kira zam oranı olarak baz alınmaktadır. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Dolayısı ile evini veya iş yerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor.

Kaynak; https://www.thbb.org/sektor/hazir-beton-endeksi/hazir-beton-endeksi-2024-mart-ayi-rapor/

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ