Emlak Haberleri

THBB, Hazır Beton Endeksi 2023 Ocak raporunu açıkladı!

THBB, Hazır Beton Endeksi 2023 Ocak raporunu açıkladı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeksi 2023 Ocak raporunu yayınladı. Endekslerin geçen yıla kıyasla benzer oranlarda yükselmiş görünmeleri, sektörün yeni yıla kötü başlamadığını göstermektedir.

THBB, Hazır Beton Endeksi 2023 Ocak Raporunu yayınladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. Nitekim Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi 2023 Ocak raporunu yayınladı. Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden biridir. Aynı zamanda beton üretiminden kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanıldığı için hazırladığımız Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir. Böylece her ay Türkiye genelinde beton üreticisi firmalar ile gerçekleştirilen anket çalışması neticesinde 4 farklı endeks türetilmektedir:

  • Hazır Beton Faaliyet Endeksi: Hazır beton firmalarının, geçmiş bir aylık faaliyetlerinin neticelerini ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Güven Endeksi: Hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesini ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Beklenti Endeksi: Hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentileri ortaya koyan endeks.
  • Hazır Beton Endeksi: Yukarıda yer verilen alt endekslerin tümünü içeren bileşik endekstir.

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru sorulmuştur. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanmaktadır. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılmaktadır.

2023 Ocak ayı Endeks Sonuçları

Grafik 1: Endeks Değerleri

Yukarıdaki Grafik 1’de 3 alt endeks ve bu alt endekslerden türetilen Hazır Beton Endeksi birlikte yer almaktadır. Güven Endeksi dışındaki tüm endekslerde gerileme söz konusudur. Özellikle Faaliyet Endeksi sert düşüş yaşamıştır. Ancak geçen yılın aralık ayı ile karşılaştırıldığında ocak ayında Güven Endeksi’nde sınırlı bir artış görülmektedir. Yine de endekslerdeki gerilemeye rağmen tüm endeksler eşik değerin üzerinde kalmıştır. Bu da 3 aydır yükseliş trendinde olan faaliyetteki düşüşün önümüzdeki aylarda takip edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. 

Grafik 2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)

Yukarıdaki Grafik 2’de, ocak ayı endeks değerlerinin, bir önceki yılın aynı ayına göre (2022 ocak) değişim oranları yüzdesel olarak gösterilmiştir.

Nitekim her 3 endeks de, geçen yılın aynı ayına göre yükselme kaydetmiştir. Eşik değerin üzerinde kalmayı başaran endekslerin geçen yıla kıyasla benzer oranlarda yükselmiş görünmeleri, sektörün içinde bulunduğumuz yıla kötü başlamadığını göstermektedir. Aynı şekilde geçen yıl ocak ayında eşik değerin altında yıla başlayan endeksler bu yıl eşik değerin hemen üzerinde kalmıştır. 

Gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Murat Utkucu, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili bir rapor hazırladı. Zira raporda SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Utkucu, bu iki büyük Kahramanmaraş Depremi‘nin bölgedeki 500 yıllık sismik sessizliği bozduğunu ifade etti. Dolayısıyla asrın felaketi olarak nitelendirilen merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem sonrası gözler İstanbul Deprem Haritası ve riskli ilçelere çevrildi.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerim

Bu makalede asrın felaketi olarak nitelendirilen, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ile ilgili ilk izlenimlerimi ele aldım. Saygılarımla, İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.thbb.org/sektor/hazir-beton-endeksi/hazir-beton-endeksi-2023-ocak-ayi-raporu/

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ