Emlak Haberleri

Mega kentlerde gökdelenler yörenin iklimini nasıl etkiliyor?

Mega kentlerde gökdelenler yörenin iklimini nasıl etkiliyor?

Genellikle metropollerde gördüğümüz gökdelenler bulunduğu bölgenin iklimini ne kadar etkiliyor? Sıcaklık farklarına sebep olarak daha fazla enerji tüketimine sebep oluyor mu? İşte cevaplar…

Gökdelenlerin iklime etkileri nelerdir?

CNN Türk muhabirlerinden Ceylan Sever ve kameraman Sercan Sever‘in haberinde “gökdelenler iklimi ne kadar etkiliyor?” sorusu için uzman görüşüne başvuruldu. Çevre Konseyi Genel Sekreteri ile yapılan röportajda gökdelenlerin bulunduğu bölgedeki iklime olan etkilerine yer verildi. Peki gökdelenler meteorolojik olarak çevresini nasıl etkiliyor?

Çevre Konseyi Genel Sekteri konuyla ilgili, “Bir tarafta gökdelenler, bir tarafta fakir insanlar var. Binalarda oturanlar oluşan sıcaklık farkıyla daha fazla doğalgaz yakıyorlar.” ifadelerine yer verdi. Doğalgaz yerine kömür yakmak zorunda kalanların da bulunduğuna değinen Genel Sekreter, “bu durum daha fazla hava kirliliği yaratıyor” dedi.

“Sıcaklık farkı 5 derecenin üzerine çıkabiliyor”

Metropollerde mavi gökyüzünün yerini, gökdelenlerin camlarından yansıyan maviliklerin yer aldığı gözleniyor. Gökdelenler iklimine de olumsuz etkilerde bulunabiliyor. Öyle ki gökdelenlerin etkisi ile aynı bölgedeki yerleşim yerleri ile ormanlık bölgeler arasındaki sıcaklık farkı 5 derecenin üzerine çıkabiliyor.

Muhabirin, “Gökdelenler modern toplumların simgesi gibi duruyor ama doğaya da zarar veriyor” sorusuna yanıt veren Genel sekreter, “Gökdelenler kurtuluşumuz olamaz. Modern toplumun simgesi yatay binalardan yanadır, bahçeli binalardır.” ifadelerine yer verdi.

“Gökdelenlere çarpan soğuk rüzgar, etkisi artarak kısa binaların üzerine gider”

Genel sekreter açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Gökdelen ne kadar büyük olursa, diğer binalar, o bölgede yaşayan halk daha çok doğalgaz faturası öder. Nedenine gelince, gökdelenlere çarpan soğuk rüzgarın etkisi artarak o binaların üzerine gider. Bu da 4 derecelik fark yaratır. Bu nedenle o bölgede yaşayan insanlar doğalgaz değil, kömür yakmaya başlar, bu da kirlilik yaratıyor böylece. “

Haberin videosu;

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Gökdelenlerin iklime etkisi ne? (cnnturk.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ