Emlak Haberleri

Kira Anlaşmazlıklarında Zorunlu Arabuluculuk şartı geliyor!

Kira Anlaşmazlıklarında Zorunlu Arabuluculuk şartı geliyor!

Bakanlık, ev sahipleri ile kiracılar arasında açılan kira miktarları ile ilgili davalara Zorunlu Arabuluculuk uygulaması getiriyor. Artık taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak.

Kiracı ile ev sahibi arasındaki kira ihtilaflarına zorunlu arabuluculuk şartı geliyor

Bakanlık, kiracı ile ev sahibi arasındaki kira tutarlarındaki ihtilaflara zorunlu arabuluculuk uygulaması getiriyor. Şayet taraflar bu şekilde anlaşamazlarsa mahkeme yoluna gidecekler. Aksi taktirde doğrudan mahkemeye açılan davalar reddedilecek.

Son zamanlarda fahiş bir şekilde artan kiralar, kiracı-ev sahibi arasında hukuki sorunları da beraberinde getirdi. Bu Kira fiyatlarında yaşanan ciddi artışın önüne geçmek için Türk Borçlar Kanunu’nda geçici olarak değişiklik yapıldı. Ev kiralarının TÜFE oranına göre belirlenmesi uygulamasına 1 yıllığına ara verildi. 1 Temmuz 2023’e kadar kiraya yapılacak zam oranı yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Ancak bu çözüm, maalesef ihtilafların önüne tam olarak geçemedi.

Tahliye Davalarında artış var

Bir çok ev sahibi, mevcut kiracıyı çıkarıp evini yüksekten kiraya vermek için veya fahiş fiyatla kiraladıkları yeni kiracılardan tahsilatta zorlandığı için tahliye davası açma yolunu seçti. Buna yüzde 25 artış sınırının ihlali nedeniyle eski kiracıların davaları da eklenince, sulh hukuk mahkemelerinin yükünde artışa sebebiyet vermiş.

Adalet Bakanlığı, konu ile ilgili devrede

Uzun süren ve mahkemelerin iş yükünün artmasına neden olan bu davalarla ilgili Adalet Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, kira uyuşmazlıklarında da “zorunlu arabuluculuk” uygulamasına geçilecek. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Burada anlaşma sağlanamazsa mahkeme yoluna gidilecek.

Zorunlu Arabuluculuk ile Mahkemelerdeki İş Yükü azalacak

Arabulucuya başvurmadan doğrudan mahkemeye dava açılması halinde mahkeme bu davaları reddedecek. Zorunlu arabuluculuk uygulamasının Eylül 2022 ya da Ekim 2022 gibi hayata geçirilmesi planlandı. Bu uygulama sayesinde mahkemelerdeki iş yükünün azalması hedefleniyor. Öbür yandan bu sayede uzun süreli mahkeme süreçleri de sona erdirilecek.

Bu uygulamayla tahliye davaları ortalama bir ayda sonuçlanır

Zorunlu arabuluculuk uygulaması hakkında açıklama yapan Avukat Fırat Bilici: “Türkiye’de yasalaşan bu uygulama birçok kazanca yol açmıştır. Dava yükünü hafifleten bu sistem sayesinde aslında anlaşmak isteyen ama bir araya gelemeyen tarafların bir araya gelmesi sağlanmıştır. Kira ilişkilerinde de arabuluculuk sisteminin etkili bir şekilde uygulanabileceği kanaatindeyim. Bu sayede en az 6 ay ile 1 yıl arasında süren tahliye davaları 1 ay gibi bir sürede sonuçlandırılabilecektir.”

Rakamlarla arabuluculuk

İş uyuşmazlıklarında 1 Ocak 2018’den itibaren uygulanan zorunlu arabuluculukta 1 milyon 390 bin 291 dosyadan 809 bin 661’i anlaşmayla sonuçlandı. Başarı oranı yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019’dan bu yana 422 bin 645 uyuşmazlığın 222 bin 66’sı anlaşmayla sonuçlandı. Ticari uyuşmazlıklardaki arabuluculukta başarı oranı yüzde 53 oldu.

Tüketici uyuşmazlıklarında da 28 Temmuz 2020’den bu yana görüşmesi tamamlanan 124 bin 255 dosyanın 65 bin 275’inde taraflar el sıkıştı.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; https://www.yenisafak.com/ekonomi/kirada-uzlasmak-mecburi-anlasmazligi-arabulucu-cozecek-3842316

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Yazımız, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ