Emlak Haberleri

İpotekli konut satışında tapu alıcı adına tescil edilecek!

İpotekli konut satışında tapu alıcı adına tescil edilecek!

Ev sahibi olmak isteyenlere müjde, İpotekli konut satışında Yargıtay tüketiciyi haklı buldu. Benzer durumdaki bir çok vatandaş için müjde niteliğindeki habere göre Yargıtay, ipotekli tapusu ile ilgili banka ve inşaat şirketine karşı dava açan tüketiciyi haklı buldu. Bankanın itirazı ise sonucu değiştirmedi!

İpotekli konut satışında önemli karar!

İpotekli konut satışında önemli karar alındı. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde en çok yaşanan sorunlardan biri olan devri yapılmayan tapular konusunda önemli bir adım atıldı. Bazı inşaat firmaları ile müşteriler arasında yaşanan sorunların temelinde, tapu devri işlemlerinde müşterilerin oyalanması ile meydana gelen mağduriyet durumu yer alıyor. Satış işlemlerinin tamamlanması ile mali durumları kötüleşen firmalar, satışı gerçekleşen daireleri ipotek göstererek banka kredisi kullanıyor, bunun sonunda da ev sahipleri ödemelerini yapmalarına rağmen tapularını alamıyordu.

Ödemelerini tamamladı ama tapu devri gerçekleşmedi

Hürriyet’in haberine göre yeni düzenleme ile bu gibi sorunların önüne geçilecek adım atıldı. Mayıs 2010 yılında Büyükçekmece Mimaroba’da, E. İnşaat A.Ş’den konut satın almaya karar veren Nazire A. (70) tapu devrinde problem yaşadı. Şirket ile yapılan gayrimenkul satış sözleşmesine göre ödemelerinin yüzde 70’ini tamamladığında tapu devri gerçekleşecekti. Mayıs 2013 itibariyle gerekli orana ulaşan Nazire A. tapu devri talebine yanıt alamadı. Ödemelerine devam eden Nazire A.’nın Mayıs 2016 itibariyle şirkete borcu kalmadı.

ipotekli konut satışında

Satın aldığı dairenin bankada ipoteği çıktı

İlerleyen süreç içerisinde herhangi bir gelişme olmayınca Nazire A. 20 Aralık 2016 tarihinde, E. İnşaat şirketine noter yolu ile ihtarname gönderdi. Tapu devrinin bir an önce gerçekleşmesi yönünde talepte bulunan Nazire A. yanıt alamadığı bu süreç içerisinde, satın aldığı ve ödemelerini tamamladığı dairenin özel bir bankada 4 milyon 180 bin TL’lik ipoteğinin bulunduğunu öğrendi.

Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi‘nde dava açan Nazire A., tapunun adına kaydı ve ipoteğin iptali taleplerinde bulundu. Davalı şirket herhangi bir savunmada bulunmazken, ilgili banka “Davalı E. İnşaat bizim kredi müşterimiz. Davaya konu ipotek işlemi de kredi riskine karşı yapıldı. Tapuya güvenerek davalı firmaya kredi verdik” savunmasında bulundu.

Mahkeme tüketiciyi haklı buldu, Yargıtay karar onadı!

Bilirkişi raporunun ardından kararını veren mahkeme, E. İnşaat AŞ adına olan tapu kaydını iptal etti ve bankanın ipotek işlemini de kaldırdı. Mahkeme, tapunun Nazire A. adına tescil edilmesi karar verdi. İpotek işleminin iptali üzerine banka avukatları itirazda bulundu. Bankanın itirazı İstanbul Bölge Adliyesi Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi tarafından ele alındı.

Bankanın istinaf talebini esastan ret eden dairenin kararı ise şu şekilde:

“Davalı banka bir anonim şirket… Dolayısı ile tüm iş ve işlemlerinde basiretli bir tacir gibi davranması gerekir. Banka, davalı firmaya kredi verirken gerekli dikkat ve özeni göstermedi. Bankanın, sadece tapu kayıtları ile yetinerek kredi vermesi mümkün değil. Sırf tapu kaydında yazılı bilgilere dayanarak ayni hak kurulması dürüstlük ve iyi niyetle bağdaşmaz.”

İstinaf mahkemesinin ret kararından sonra Yargıtay’a başvuru yapan banka avukatları, bu sefer de Yargıtay’ın 7. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararı onaması ile karşılaştı.

ipotekli konut satışında

Bu karar bir ilk niteliği taşıyor!

Örnek teşkil edecek bir karar olduğuna dikkat çeken Avukat Muhammed Burak Efe, uyarıda bulundu. Efe, “Yargıtay’ın verdiği bu karar bir ilk niteliğinde. Bu şekilde mağdur olmuş çok sayıda tüketici var. Projeden satışlarda sözleşme mutlaka tapuya şerh edilmeli. Bu husus bilinmediği için ne yazık ki çok sayıda tüketici mağdur ediliyor.” dedi.

Davayı takip eden Av. Gökçe Algül: “Umut ışığı niteliğinde”

Kararın benzer mağduriyetler yaşayanlar için umut olacağını söyleyen dava dosyasını takip eden Avukat Gökçe Algül şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yargıtay’ın, bizim dosyamız ile ilgili vermiş olduğu bu karar benzer mağduriyetler yaşayan tüketicilere de umut ışığı niteliğinde. Sözleşme gereği edinimlerini yerine getirmeyen inşaat firması kadar güven kurumu olan bankaların araştırma yükümlülüklerini yerine getirmemesinin sorumlusunun tüketici olmadığı bu kararla anlaşılmıştır.”

Tapu İşlemlerinde Yeni Dönem, Mağduriyetler Engellenecek!

Tapu devir işlemlerinde alıcının mağduriyetinin giderilmesine yönelik adımlar atılıyor. Yeni kanun hazırlığı sürerken, ilgili kanunun içeriği hakkında bilgiler de ortaya çıkıyor. Artık alıcı, evin üzerinde haciz/ipotek varsa veya ev başkasına satılmışsa görebilecek. İnşası süren konutların satışı ile ilgili de düzenlemede yer alan bilgilere göre vade ve teslim sürelerinin sözleşmede yer alması gerekecek.

Yeni teklif ile tüketicinin korunması hedefleniyor. Hacizli tapularda işlem yapılamayacak, evin birden fazla kişiye satılmasının önüne geçilecek.

Satış vaadi sözleşmeleri noter huzurunda yapılacak

Yeni düzenleme kapsamında satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması gerekecek. Kat irtifakı olmayan dairelerin ise satışı gerçekleştirilemeyecek. Noterdeki satış vaadi sözleşmesinde evin başka birine satılıp satılmadığı, ipotek ya da haczinin bulunup bulunmadı açık bir şekilde görülebilecek. Tapularda değişiklik gerektiren her konu noter onayı ile gerçekleştirilebilecek.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen taraf mağduriyeti karşılayacak!

Yaşanan bütün tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi planlanan teklifte, kentsel dönüşüm sorunları da ele alındı. Kentsel dönüşüm kapsamında yapımları tamamlanmayan evler için ödeme yapan alıcılar için mağduriyet durumları ortaya çıkabiliyor. Yeni teklif ile bunun da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Müteahhitler ile ev sahipleri arasında yapılan sözleşmeler için noter şartı getirilecek. Bu adım ile birlikte yükümlülüğünü yerine getirmeyen tarafın mağduriyeti karşılaması zorunlu olacak.

Düzenlemenin kısa süre içerisinde Meclis’e gelmesi bekleniyor!

T.C Ticaret Bakanlığı tarafından çerçevesi çizilen kanunun en kısa sürede Meclis’e gelmesi bekleniyor. AK Parti kurmaylar tarafından detayları üzerinde çalışılan teklif yakın zamanda Meclis’e sunulacak.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Kaynak; Tapu kararı! Ev alacaklara güzel haber, ipotekli konut satışında kritik gelişme, tapu devri… (gazetevatan.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ