Emlak Haberleri

Gayrimenkul sektöründe Dolar kuru 18 TL’ye sabitlendi!

Gayrimenkul sektöründe Dolar kuru 18 TL’ye sabitlendi. “Dolar gördüğü yeri unutmaz” denilerek yapılan işlemlerde, Dolar kurunun 18 TL olarak hesaplandığı belirtiliyor.

Dolar kurunda yaşanan ani düşüş ile gayrimenkul piyasasında indirim değil kilitlenme yaşandı. Piyasada konut arzında yaşanan daralma ile sektörel dengeler iyice bozulurken, evi olanlar satış yapmaktan vazgeçiyor. Satış yapanların ise dolar kurunu 18 TL’ye sabitlediği belirtiliyor. Gayrimenkul sektöründe Dolar kuru 18 TL olarak işlem görürken, fiyatlarda beklenen indirimin imkansız hale geldiği görülüyor.

“Dolar Gördüğü Yeri Unutmaz” Denilerek Kur 18 TL’den Hesaplanıyor!

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Ermiş Beyhan‘ın haberinde gayrimenkul brokeri Songül Toprak Özsan konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Özsan, ülkemizde her yıl 800 bin civarında yeni konuta talebin olduğunu belirtirken, konut arzındaki sıkıntının fiyatlarda indirim yaşanmasını imkansız hale getirdiğini söylüyor.

Özsan, “Özellikle lüks konutta satış tarafında “Dolar gördüğü yeri unutmaz” denilerek kur 18 TL’den hesaplanıyor” dedi. Ayrıca birçok satışın tapudan döndüğünü de belirtiyor. “Ya dolar daha da artarsa” beklentinin olduğunu söyleyen Özsan, bankaların da konut kredisi vermede isteksiz davrandığına dikkat çekiyor.

Kentsel Dönüşüm Durdu, Müteahhitler Beklemeye Geçti!

Konut arzında yaşanan daralma ile inşaat malzemelerinde yaşanan yüksek zamların etkisi gittikçe artıyor. Betondan demire, kullanılan vidalara kadar her şeyin ithal olması durumu zorlaştırıyor. Ve kurda yaşanan ani iniş ve çıkışların maliyet hesaplarını imkansız hale getirdiği belirtiliyor. Bu durum kentsel dönüşüm projelerini de durdurdu. Konut sahiplerine teklif sunan müteahhitlerin beklemeye geçtiği belirtiliyor.

“Piyasa dolar 20 TL olacak beklentisindeydi”

Konutlarda yaşanan ciddi fiyat artışlarının kurda yaşanan ani düşüş ile durduğunu belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, ” Gördüğümüz fragmandı. Eğer geri çekilme olmasaydı konutta çok büyük artışlar olacaktı ve bunu Türkiye kaldıramazdı” dedi. Akdoğan, sattığı bir evin bedelini ev sahibinin dolar 17 TL üzerindeyken dövize yatırdığını gördüğünü belirtti. “Piyasa dolar 20 TL olacak beklentisini satın almıştı, fiyatlamalar buna göre yapıldı.” diye ekledi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, insaport.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; GAYRİMENKULDE GÜNDEM İNDİRİM DEĞİL KİLİTLENME Dolar Kuru 18 TL’ye Sabitlendi (Sözcü)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ